اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

واکسن‌های کرونا از پس سویه‌های این ویروس بر می‌آیند؟

واکسن‌های کرونا از پس سویه‌های این ویروس بر می‌آیند؟

یک مطالعه جدید که در کانادا انجام شده نشان می‌دهد واکسن‌های فایزر-بایون تک، مُدرنا و آسترازنکا که در این کشور مورد استفاده قرار گرفته‌اند، علیه سویه‌های نگران‌کننده ویروس کرونا به شدت موثرند.

به گزارش پایگاه اینترنتی یاهو نیوز، محققان در سراسر جهان برای تعیین چگونگی عملکرد واکسن های پیشرو کووید-۱۹ در برابر سویه های مورد نگرانی کرونا، داده ها را بررسی می کنند.

اکنون ، نتایج یک مطالعه بزرگ در «انتاریو» نشان می دهد که واکسن های کرونا مورد استفاده در کانادا، یعنی واکسن های فایزر، مدرنا و آسترازنکا  در برابر چهار سویه مهم و نگران کننده این ویروس که همانا گونه های  آلفا (B.۱.۱.۷) ، بتا  (B.۱.۳۵۱) ، گاما (P.۱) و دلتا (B.۱.۶۱۷.۲) هستند به شدت موثرند.

نویسندگان این مطالعه اظهار داشتند: نتایج این مطالعه نشان می دهد حتی یک دوز از این سه محصول واکسن محافظت خوبی در برابر عفونت ناشی از آلودگی به این چهار نوع نگران کننده ویروس کرونا که در حال حاضر در گردش هستند ایجاد می کند و احتمالاً تزریق دو دوز این واکسن ها محافظت بالاتری را نیز فراهم می کند.

نتایج این مطالعه نشان داد واکسیناسیون کامل، تقریباً همان محافظتی را که در برابر سویه های آلفا، بتا و گاما ایجاد می کند، در برابر گونه دلتا نیز به فرد می دهد.

داده های این مطالعه نشان می دهد واکسیناسیون کرونا حتی از نتایج مطالعات قبلی که نشان داده بودند از بستری شدن مبتلایان به گونه های مختلف کرونا در بیمارستان و مرگ و میر آنها پیشگیری می کند، بهتر عمل می کند.

دکتر «زین چاگلا» ، پزشک بیماری های عفونی در بخش بهداشت جوزف در همیلتون و دانشیار دانشگاه «مک مستر» می گوید: واکسن های کرونا دقیقاً همان کاری را انجام می دهند که باید انجام دهند. واکسیناسیون موثرترین مداخله در برابر شیوع کووید-۱۹ و همه گونه های این ویروس است./ ایرنا

هیچ واکسنی ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی‌کند

کدام واکسن کرونا در برابر تمام جهش‌ها کارایی دارد؟

واکسن مدرنا در برابر گونه دلتا ویروس کرونا موثر است

واکسن‌های فایزر و آسترازنکا حریف ویروس هندی کرونا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید
 
 
 
 
 
 
 
 
کپی