اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
گرمای پایتخت در پایان هفته به ۴۱ درجه می‌رسد

دمای بالای 50 درجه در 3 استان

دمای بالای 50 درجه در 3 استان
زهره افشار خبرنگار

پیش‌بینی‌های هواشناسی نشان می‌دهد روند افزایشی دما تا پایان هفته بجز در استان‌های شمالی و اردبیل ادامه دارد و باید منتظر دمای بالای 50 درجه برای استان‌های خوزستان، ایلام و کرمان باشیم.

 «صادق ضیاییان» مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی به «ایران» گفت: هرچند انتظار می‌رود دما در بیشتر نقاط کشور بجز استان‌های شمالی و شمال غربی به‌طور میانگین تا 3درجه افزایش یابد اما با توجه به دمای بالای هوا در بسیاری از نقاط خوزستان و ایلام و کرمان، دما در بسیاری از شهرهای این استان‌ها در روزهای پنجشنبه و جمعه به بالای 50 درجه سانتیگراد می‌رسد. وی افزود: هشدارهای لازم به مسئولان این استان‌ها داده شده ،ولی چون افزایش دما در روزهای تعطیل اتفاق می‌افتد احتیاجی به تعطیلی ادارات نیست ،فقط در این استان‌ها باید تمهیداتی با توجه به روند قطعی برق و مشکلات ناشی از دمای بالا درنظر گرفته شود.
روز دوشنبه بیشینه دما در اهواز مرکز خوزستان 49.6 درجه سانتیگراد، امیدیه و شوشتر 49 درجه سانتیگراد بوده است. وی همچنین از روند افزایشی دما در تهران خبر داد و تصریح کرد: دمای پایتخت نیز در پایان هفته به 41 درجه سانتیگراد می‌رسد. ضیاییان در پاسخ به این پرسش که آیا این دمای بالا در هفته دوم تیرماه طبیعی است توضیح داد : بررسی دما در خوزستان و تهران در هفته دوم تیرماه 30 سال گذشته نشان می‌دهد، میانگین دما نسبت به میانگین بلند مدت چند درجه بالاتر است. به گفته وی روز گذشته اهواز با دمای 49.6 درجه سانتیگراد بالاترین دما را در بین مراکز استان‌ها داشته ، در دهلران نیز دمای 49.6 درجه به ثبت رسیده است و دما در شهرهای رامهرمز، امیدیه، شوشتر و بستان بالای 49 درجه سانتیگراد بوده است. از سوی دیگر سقز با 11.7 درجه سانتیگراد و سراب با 12درجه سانتیگراد خنک‌ترین شهرهای کشور بوده است. مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی همچنین از صدور هشدار نارنجی برای نقاط مرتفعی از سیستان و بلوچستان و کرمان به لحاظ بارش‌های موسمی و احتمال سیلاب خبر داد و تأکید کرد: در روزهای دوشنبه وسه‌شنبه (امروز) احتمال بارش های سیلابی از ارتفاعات بشاگرد تا سراوان و شرق استان کرمان وجود دارد که می‌تواند موجب حجم زیاد بارش در زمان کوتاه شود که می‌تواند مشکلاتی  به‌وجود بیاورد. این بارش‌های سیلابی امروز به پایان می‌رسد و در روز چهارشنبه این پدیده را نخواهیم داشت.

 

کپی