اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

تخریب برج میامی
بخش‌های باقی مانده از یک ساختمان مسکونی که 10 روز پیش در میامی ایالت فلوریدا در جنوب شرقی امریکا فروریخت، با استفاده از مواد منفجره تخریب شده است. بقایای این ساختمان دوازده طبقه پس از منفجر شدن مهمات کارگذاشته شده در آن در عرض چند ثانیه فرو ریخت. از ساکنان خیابان‌های اطراف خواسته شده بود در خانه‌های خود بمانند و پنجره‌ها را ببندند. نگرانی از بی‌ثبات بودن بقایای ساختمان در برابر طوفان استوایی السا که سه‌شنبه به فلوریدا می‌رسد، علت تعجیل در تخریب آن عنوان شده است. این در حالی است که تاکنون بقایای ۲۴ نفر از ساکنان ساختمان شمپلین جنوبی که ریزش کرد، پیدا شده و امدادگران پس از 10 روز همچنان در پی یافتن ۱۲۰ نفر دیگر از ساکنان هستند که مفقود گزارش شده‌اند. عملیات جست‌و‌جو برای آماده‌سازی شرایط تخریب باقی مانده ساختمان که خالی از سکنه بود، متوقف شده بود و حالا امدادگران امیدوارند که فعالیت خود را از سر بگیرند.
 
 
---
 
حمله سایبری به 800 فروشگاه سوئد
سخنگوی سوپرمارکت زنجیره‌ای کوپ (Coop)، یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های مواد غذایی سوئد روز شنبه ۱۲ تیر اعلام کرد که این شرکت به‌دلیل حملات سایبری مجبور شده است تمام ۸۰۰ شعبه خود را تعطیل کند. او گفت پس از حمله هکری، سیستم‌های صندوق پول فروشگاه‌های زنجیره‌ای مسدود شده‌اند. راه‌آهن دولتی و یک داروخانه زنجیره‌ای در سوئد نیز از بروز اختلالات در سیستم رایانه‌ای خود گزارش کردند. «پیتر هولتکوئیست» وزیر دفاع سوئد گفت که این حملات با هدف فلج کردن جامعه سوئد صورت گرفته است. رسانه‌های سوئد گزارش دادند که حملات هکرها به فروشگاه‌های زنجیره‌ای با اخاذی سایبری روز جمعه از کاسیا، شرکت فناوری اطلاعات در امریکا مرتبط است. مرکز شرکت کاسیا در فلوریدا واقع است. جو بایدن در ارتباط با تازه‌ترین حملات سایبری گفت که او درباره عامل این حملات اطمینان ندارد ولی به سرویس‌های اطلاعاتی دستور داده است در این مورد تحقیق کنند. بایدن تأکید کرد: «فرض اولیه این بوده است که دولت روسیه پشت این حملات نیست، اما اگر مسکو مقصر باشد امریکا قطعاً پاسخ خواهد داد و این همان چیزی است که او به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه گفته است.»
 
 
---
 
حال پاپ خوب است
واتیکان اعلام کرد که عمل جراحی روده بزرگ پاپ بخوبی انجام شده و حال پاپ خوب است. «ماتئو برنی» رئیس دفتر مطبوعاتی «هالی سی پرس» که اخبار مربوط به پاپ را منتشر می‌کند، ضمن تأیید عمل جراحی پاپ توضیح داد که واکنش او به این عمل خوب بوده است. پاپ فرانسیس بعد از گمانه‌زنی‌ها درباره وضعیت سلامتش در بیمارستان جِملی رم بستری شد. پیشتر واتیکان اعلام کرده بود که پاپ به علت بیماری روده یک عمل جراحی از پیش برنامه‌ریزی شده را انجام می‌دهد. این اولین‌بار است که پاپ فرانسیس از زمان انتخابش در سال 2013 در بیمارستان بستری است. پاپ فرانسیس 84 سال دارد.
 
 
 
---
 
دوپینگ با دلار
بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده که ۵۵ میلیون دلار امریکا را امروز وارد بازار ارز می‌کند. به‌دلیل افزایش خشونت‌ها در روزهای گذشته ارزش افغانی بشدت کاهش یافت. مدت‌ها بود که ارزش افغانی در مقابل دلار تغییر قابل توجه نکرده بود ولی در روزهای گذشته ارزش یک دلار به هشتاد افغانی افزایش یافت. این روند باعث شد که قیمت مواد غذایی نیز در بازار افغانستان افزایش یابد.
 
 
---
 
دردسر واکسن زیاد
رژیم صهیونیستی می‌گوید یک میلیون و ۴۰۰ هزار دوز اضافی واکسن فایزر دارد که به‌زودی تاریخ مصرف آنها منقضی می‌شود و لذا «شب و روز در حال مذاکره و تقلا برای فروش آن به کشورهای دیگر است». «خزی لوی» مدیرکل وزارت بهداشت و درمان رژیم صهیونیستی گفت که تلاش‌ها برای فروش این واکسن‌ها به بریتانیا در هفته گذشته ناکام ماند. رژیم صهیونیستی ماه گذشته بخشی از این واکسن‌ها را در چارچوب یک معامله به تشکیلات خودگردان داد  اما مسئولان فلسطینی با مشاهده تاریخ رو به انقضای واکسن‌ها، تنها در عرض چند ساعت محموله‌ها را به رژیم صهیونیستی پس دادند و توافق را باطل کردند. رژیم صهیونیستی یکی از نخستین کشورهایی بود که مقادیر زیادی واکسن، شامل واکسن‌های امریکایی فایزر و مدرنا، واکسن بریتانیایی آسترازنکا، واکسن روسی اسپوتنیک-وی و واکسن‌هایی از چین خریداری و در انبارها نگهداری کرد. اما غیر از فایزر و مدرنا، بقیه را در چارچوب «دیپلماسی واکسن» به دولت‌های دوست خود یا دولت‌هایی که انتظارات سیاسی از آنها دارد، هدیه داد. بیش از ۶۳ درصد از افراد ۱۲ ساله به بالا در رژیم صهیونیستی دوز اول و بیش از ۵۷ درصد هر دو دوز را دریافت کرده‌اند. بیش از ۹۰ درصد از ۵۰ ساله به بالاها کاملاً واکسینه هستند. تولید واکسن ساخت رژیم صهیونیستی به‌دلیل معضلات زیاد نیمه‌کاره رها شده است. یکی از این معضلات یافتن حدود ۳۵ هزار داوطلب آزمایش در کشورهای دیگر است؛ رژیم صهیونیستی در یافتن کشوری در آفریقا یا امریکای لاتین برای آزمایش واکسن خود با مشکل روبه‌رو شده است. بودجه کلان درخواستی نیز مورد تأیید قرار نگرفته زیرا هدر رفتن پول توصیف شده است.
کپی