اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

رئیس سازمان سنجش:

قبل از برگزاری کنکور هیچگونه سؤالی لو نرفت

قبل از برگزاری کنکور هیچگونه سؤالی لو نرفت

رئیس سازمان سنجش کشور از شناسایی اعضای کانال‌های فروش سؤالات کنکور خبرداد.

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش کشور درباره موضوع تقلب و نگرانی‌هایی در این خصوص اظهار کرد: امسال کنکور سراسری طی 4 روز در صحت و سلامت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

وی افزود: در کنکوری سراسری سال جاری تمهیدات امنیتی و حفاظتی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد و قاعدتاً داوطلبان قبل برگزاری، مصداق‌های این برخوردها را از طریق نهادهای امنیتی و اطلاعاتی از قبیل وزارت اطلاعات، پلیس فتا و پلیس امنیت ملاحظه کردند و بخش عمده‌ای از کانال‌ها شناسایی و برخورد شد و یک بخش در جریان برگزاری و در زمان اعلام نتیجه داوطلبان ملاحظه خواهند کرد.

*قبل از برگزاری کنکور هیچگونه سؤالی لو نرفت

خدایی اضافه کرد: اصولاً با قاطعیت می‌توان گفت که قبل از برگزاری آزمون هیچگونه سؤالی لو نرفت اما در گروه ریاضی یک داوطلبی بعد از شروع امتحان موفق شد از سوالات عکس‌برداری و به یکی از کانال‌ها ارسال کند که در همان روز این کانال و افراد مرتبط با آن توسط وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شدند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه ما تمام اسامی را داریم و از طریق هیأت‌های رسیدگی به تخلفات با این افراد به شدت برخورد خواهیم کرد و کلیپ پخش شده مربوط به همین باند در یکی از استان‌های شمال غربی است.

* دستگیری داوطلب متخلف سرجلسه کنکور

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه در گروه‌های هنر و انسانی مشکلی نداشتیم، گفت: یک مورد نیز روز جمعه 11 تیر در گروه تجربی و در زمان برگزاری کنکور علوم تجربی داشتیم که یک عکس از صفحه دروس عمومی این گروه حدود ساعت ۹:۳۰ صبح منتشر شد که این عکس توسط یک داوطلب با تلفن همراه از سر جلسه منتشر شده بود.

وی اضافه کرد: به سرعت تیم حراست وارد عمل شد و ۱۵ دقیقه بعد این داوطلب دستگیر شد و از ارسال سؤالات اختصاصی جلوگیری شد. تصاویری هم که در فضای مجازی مشاهده می‌کنید، همین تصاویر است و جالب این است که همه کانال‌های کلاهبردار ادعای تملک این عکس را دارند.

* امسال کنترل کانال‌ها و بازرسی بدنی افزایش یافت

خدایی با بیان اینکه موضوع تقلب و تخلف در کنکور همواره وجود داشته است، اظهار کرد: پخش این کلیپ‌ها بیشتر القای تقلب و تشویش اذهان عمومی و داوطلبان است تا خود تقلب؛ چون با این فرض مطرح می شود که همه داوطلبان موبایل سر جلسه امتحان برده‌اند، در حالی‌که با تمهیدات اندیشیده شده، امسال کنترل کانال‌ها و بازرسی بدنی افزایش یافت.

وی افزود: تقریباً با توجه به برآوردها، آزمون امسال از نظر حفاظتی و تجربیات سال گذشته، بهتر از سال گذشته بود و به داوطلبان اطمینان خاطر می دهم با استفاده از تمام ابزارهای در دستمان با این افراد معدود به شدیدترین وجه برخورد خواهد شد.

* برخی داوطلبان مخفیانه موبایل را به داخل جلسه آوردند

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پاسخ به این پرسش که مگر داوطلبان قبل از حضور در حوزه، بازرسی نمی‌شوند، گفت: برخی از ترفند مختلف استفاده کرده و مخفیانه موبایل را به داخل جلسه می‌آورند.

وی درباره انتشار کلید سؤالات کنکور نیز گفت: روی این موارد بررسی کردیم که همه آنها تقلبی بود و هیچ‌کدام صحیح نبود البته ما امروز کلید سؤالات را منتشر می‌کنیم و همگان می‌توانند آن کلید را با کلید اصلی مقایسه کنند.

* شناسایی اعضای کانال‌های فروش سؤالات کنکور

خدایی درباره اقدامات سازمان سنجش برای شناسایی و برخورد با کلاهبرداران، اظهار کرد: قبل از کنکور سراسری و همان زمان که بحث فروش سؤالات کنکور بود، کمیته مقابله با کلاهبرداران در خصوص فروش سؤالات کنکور تشکیل شد که این کمیته با وزارت اطلاعات، پلیس امنیت و پلیس فتا و دادستانی هماهنگ است و با کانال‌های سوءاستفاده‌گر و متخلف برخورد کرده و برخی از این کانال‌ها بسته شد و برخی هم اخطار گرفتند.

وی با تأکید بر اینکه تمام کانال‌هایی که در زمینه کلاهبرداری درباره کنکور ۱۴۰۰ فعالیت می‌کردند، شناسایی شدند، ادامه داد: اعضای این کانال‌ها  با هماهنگی مراجع امنیتی مربوط، در سر جلسه آزمون شناسایی شدند که جالب است برخی از آنها موبایل نیز به همراه داشتند؛ با همه این این افراد هم طبق قانون رسیدگی به تخلفات در آزمون‌های سراسری برخورد می‌شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: تمام داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ اگر در زمان برگزاری آزمون با تخلف و تقلبی مواجه شده‌اند، می‌توانند آن را به سازمان سنجش گزارش کنند و ما نیز در اسرع وقت به آن رسیدگی می‌کنیم.

/فارس

کپی