اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آیا دریافت‌کنندگان واکسن کرونا هم به گونه دلتا پلاس آلوده می‌شوند؟

آیا دریافت‌کنندگان واکسن کرونا هم به گونه دلتا پلاس آلوده می‌شوند؟

با وجود این که متخصصان و مقامات دولتی مردم را تشویق می‌کنند واکسن کرونا را دریافت کنند، گزارشات اخیر نشان می‌دهد که واکسن‌ها تأثیری بر کنترل گونه‌های جدید ویروس کرونا ندارند.

با توجه به این که تعدادی از شهرهای دنیا قوانین و محدودیت‌های کرونایی را کاهش داده‌اند ظهور گونه‌های دلتا و دلتا پلاس ویروس کرونا ممکن است باعث شیوع موج‌های بعدی بیماری کووید -۱۹ شود. 
 

میزان شیوع گونه دلتا پلاس ویروس کرونا چقدر است؟

محققان اخیراً اعلام کرده‌اند که گونه دلتا پلاس ویروس کرونا با سرعت زیادی منتقل می‌شود و با شدت بیشتری به سلول‌های میزبان ریه متصل می‌شود و پاسخ آنتی بادی مونوکلونال را کاهش می‌دهد بنابراین مقامات دولتی کشورهای مختلف خواستار تشدید قوانین و محدودیت‌های کرونایی و افزایش میزان واکسیناسیون شده‌اند.

موارد شیوع گونه دلتا پلاس ویروس کرونا در کشورهایی مانند هند، ایالات متحده آمریکا، انگلستان، پرتغال، سوئیس، ژاپن، لهستان، نپال، چین و روسیه شناسایی شده است.
 

آیا واکسن‌های کووید -۱۹ بر گونه جدید ویروس کرونا تأثیرگذار است؟

با توجه به این که واکسن‌های کووید -۱۹ به منظور مقابله به گونه اصلی ویروس یعنی آلفا تولید شده‌اند، نسخه‌های جهش یافته ویروس مانند گونه دلتا و دلتا پلاس ممکن است آنتی بادی‌های تولید شده توسط واکسن‌ها را سرکوب کند.
محققان نیز نگران این موضوع هستند که واکسن‌ها تأثیری بر گونه‌های جهش یافته ویروس کرونا نداشته باشند و پاسخ سیستم ایمنی را خنثی کنند.

با این وجود نتایج مطالعات نشان می‌دهد که بعضی واکسن‌های کووید -۱۹ بر گونه دلتا ویروس کرونا تأثیرگذار هستند، اما هنوز میزان تأثیر آن‌ها بر گونه دلتا پلاس مشخص نشده است.
 

آیا افراد واکسینه شده نیز به گونه دلتا پلاس ویروس کرونا آلوده می‌شوند؟

گزارش شده است که یک زن ۶۵ ساله در ایالت راجستان کشور هند با وجود این که به صورت کامل واکسینه شده بود، اما به گونه دلتا پلاس ویروس کرونا آلوده شد. این فرد در ماه مه نیز به بیماری کووید -۱۹ مبتلا شده بود و پس از بهبود یافتن هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده بود.

با وجود این که فرد ذکر شده به کرونای بدون علامت مبتلا شده بود و کاملاً بهبود یافته است، اما می‌توان نتیجه گرفت که حتی افراد واکسینه شده نیز ممکن است به گونه دلتا پلاس ویروس کرونا آلوده شوند.
 

به منظور پیشگیری از ابتلا به گونه دلتا پلاس ویروس کرونا باید چه اقداماتی انجام داد؟

همانطور که مشخص است انجام دادن اقدامات پیشگیرانه، به ویژه در زمان شیوع موج جدید بیماری کووید -۱۹ تنها راه پیشگیری از بروز این بیماری در نظر گرفته شده است. با وجود این که گونه دلتا پلاس ویروس کرونا سرعت انتقال بالایی دارد، اما رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از دو ماسک، انجام دادن اقدامات بهداشتی مانند شستن و ضدعفونی کردن مرتب دست‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است علاوه بر این واکسیناسیون تنها راه ایمن شدن در برابر بیماری کووید -۱۹ است.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که بعضی از واکسن‌های کووید -۱۹ بر گونه‌های جهش یافته ویروس کرونا مانند نسخه دلتا تأثیرگذار است به همین دلیل توصیه شده است افراد در زمان تعیین شده واکسن کرونا را دریافت کنند./ ایمنا

به گونه دلتاپلاس مبتلا می‌شوید حتی اگر از کنار فرد آلوده و بدون ماسک عبور کنید

اگر واکسینه شده‌ها به گونه دلتا مبتلا شوند چه علائمی دارند؟

نوع دلتای کرونا با بدن ما چه می‌کند؟

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

 

کپی