اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

«گیلن‌باره» سندرومی خطرناک اما درمان‌پذیر

«گیلن‌باره» سندرومی خطرناک اما درمان‌پذیر

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر این که سندروم گیلن باره به طور معمول به صورت ضعف قرینه و پیشرونده عضلات اندامهای تحتانی و سپس فوقانی شروع می شود، گفت: این سندرم بالقوه خطرناک پیشگیری ندارد، در عین حال درمان پذیراست بنابراین به محض مشاهده علایم به پزشک مراجعه کنید.

دکتر مهران غفاری با اشاره به این که سندرم گیلن باره نوعی نوروپاتی محیطی است که باعث آسیب به ریشه های عصبی و اعصاب محیطی می‌شود، اظهار کرد: گیلن باره به اسم دانشمندانی است که در سال ۱۹۱۶ این سندرم را به جهان معرفی کردند.


طیف گسترده علامت های  گیلن باره از خفیف تا شدید را بشناسید

وی تاکید کرد: گیلن باره سندرمی است که طیف گسترده ای  از علامت های خفیف تا شدید را شامل می شود، این بیماری در مردان نسبت به زنان ۱,۵ برابر شایع تر و معمولا با افزایش سن بیشتر می شود.

به گفته ی این استادیار دانشگاه متوسط بروز سالانه سندرم گیلن باره حدود یک در ۱۰۰ هزار نفر در سال است و این بیماری از  تظاهرات متنوعی  تشکیل می شود، گیلن باره دارای سه تیپ شایع و هفت تیپ ناشایع است.

وی با اشاره به نشانه های بروز سندرم گیلن باره افزود: این بیماری التهابی دستگاه عصبی محیطی را درگیر و در عرض چندین ساعت تا چندین روز موجب ضعف عضلات و بی‌حسی می‌شود، معمولا ضعف قرینه عضلات اندام ها اولین و شایع ترین نشانه ابتلا به این سندرم است.

این فلوشیپ بیماری های ام اس خاطرنشان کرد: به طور معمول این سندرم به صورت قرینه با ضعف و حمله به عضلات اندامهای تحتانی شروع و در ادامه می تواند عضلات اندامهای فوقانی، قفسه سینه، عضلات صورت، چشم، سروگردن ، دهان و یا حلق را درگیرکند.

بروز مشکلات تنفسی تهدیدکننده از مهمترین نشانه های خطرناک بروز این سندرم است که دکتر غفاری به آن اشاره کرد و ادامه داد: این بیماری می تواند به صورت خفیف و یا در حالت های شدیدتر بروز کند، گیلن باره در نوع شدید تر و عدم مراجعه به پزشک باعث مرگ مبتلایان نیز می شود.

دکتر غفاری اختلال در عملکرد سیستم دستگاه عصبی خودکار یا اتونوم را یکی دیگر از عوامل خطر گیلن باره دانست و عنوان کرد: سیستم اوتونوم ضربان قلب، فشار خون، تنفس و گوارش فرد را کنترل می کند و در صورت اختلال در عملکرد این سیستم بیمار ممکن است دچار شوک، ضعف، غش، سرد شدن دست‌ها و پاها، کند شدن ضربان قلب، تعریق و بالارفتن ضربان قلب و احتباس ادرارشود.

این متخصص دانشگاه ادامه داد: در بیماری گیلن باره ضعف عضلات مدت زمان مشخصی دارد به این معنی که باید پیشرفت علایم حداکثر تا چهار هفته به طول بینجامد، گاهی فلج کامل برای هفته‌ها یا ماه‌ها در پی ابتلا به گلین باره باقی می ماند و این درحالیست که علت سندرم  گیلن باره ناشناخته است.


سندرم گیلن باره ناشناخته اما درمان پذیر

این متخصص بیماریهای مغز و اعصاب دانشگاه  تاکید کرد: این بیماری دردسته بیماری های اختلال در عملکرد سیستم ایمنی جای دارد به این شکل که به واسطه سیستم ایمنی و یا به نوعی خود ایمنی که دقیقا دلیل آن مشخص نیست ایجاد می شود.
مشاهدات گواه این مهم است که دو سوم بیماران حدود یک تا چهار هفته قبل از شروع بیماری دچار عفونت های تنفسی و یا گوارشی شده اند.

وی توضیح داد: درمبتلایان به سندرم گیلن باره، یک فرضیه این است که یک ویروس یا باکتری وارد بدن می شود و بدن برای نابودی این میکروب اشتباها به عصب های محیطی  حمله می کند.


روش های تشخیص  و درمان سندرم گیلن باره

وی با اشاره به روش های تشخیص سندرم گیلن باره عنوان کرد: پایه های تشخیص شرح حال ، معاینه دقیق، آنالیز مایع مغزی نخاعی و نوار عصب عضله است. به مجردی که مشکوک به ابتلای بیمار به گیلن باره شدیم باید سریعا ارزیابی و درمان آغاز شود.

درمان با  IVIGو یا تعویض پلاسما از جمله درمان های موثر در مبتلایان به گیلن باره است که دکتر غفاری به آن اشاره کرد و ادامه داد: چنانچه تشخیص و درمان به درستی و در سریعترین زمان ممکن انجام شود در بیشتر موارد مبتلایان درمان می شوند.

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب دانشگاه  ضمن یادآوری این که افراد با علایمی همانند ضعف قرینه درعضلات دست و پا و یا احتباس ادرار باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنند هشدار داد: تشخیص سریع و درمان موثر در مبتلایان به سندرم گیلن باره ضروت دارد چرا که در صورت عدم مراجعه به موقع و یا درمان موثر مرگ و میر این بیماری به ازای هر ۳ نفر یک نفر است و این درحالیست که با مراجعه به موقع می توان در بسیاری از مواقع از بروز این فاجعه پیشگیری کرد.

وی ضمن بیان این مطلب که بهبودی کامل بدون باقی ماندن هیچ اثری در اکثر موارد رخ می‌دهد خاطرنشان کرد: در بعضی از بیماران، بیماری خفیف است و علایم در عرض چند هفته برطرف می‌شود، اما در بعضی بیماران علایم تا یک سال یا بیشتر نیز ادامه دارد.

وی افزود: در این موارد با کمک انواع مختلفی از روشهای فیزیوتراپی می‌توان تحرک بیمار را بهبود بخشید تا زمانی که بیمار سلامت کامل را  به دست بیاورد.

دکتر غفاری در خاتمه با تاکید بر این که سندرم گیلن باره پیشگیری ندارد و علل بروز آن ناشناخته است یادآور شد: این بیماری شوخی ندارد و باید به محض شروع علایم و نشانه های ابتلا به این سندرم در سریعترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید./ دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی


 

آیا سندروم گیلن‌باره بعد از ابتلا به کووید ۱۹ شدیدتر می‌شود؟

احتمال ابتلای بیماران کرونایی به «سندروم گیلن باره»

 

 

 

 

 

کپی