اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰
بایدن: تردید دارم کار روسیه باشد

بزرگترین حمله باج افزاری در جهان

بزرگترین حمله باج افزاری در جهان
بنفشه غلامی

در سال‌های اخیر بویژه از سال 2016 به این سو که شائبه مداخله روسیه در انتخابات این سال امریکا مطرح شد، همواره نام روسیه به دو کلمه حملات سایبری دوخته شده بود. اما جو بایدن به خبرنگاران گفته است، مطمئن نیست روسیه عامل حملات سایبری عصر جمعه و بامداد شنبه باشد. حملاتی که توسط باج افزارها انجام شده و تعطیلی صدها شرکت و فروشگاه را در امریکا و اروپا به‌دنبال داشته است.

به‌گزارش «بلومبرگ»، بایدن که به میشیگان سفر کرده بود، در جمع خبرنگاران گفت: «در هواپیما به این مسأله رسیدگی کردم. ما مطمئن نیستیم که روسیه پشت این حمله گسترده باج افزاری باشد. اما مقامات اطلاعاتی ایالات متحده در حال تحقیق هستند و منتظرنتایج تحقیقات آنها می‌مانیم.»نتیجه این تحقیق به لحاظ سیاسی و روابط روسیه و امریکا بسیار مهم است. زیرا بایدن در نشستی که اخیراً با پوتین داشت، به طور خاص به مسأله حملات سایبری پرداخت و دو طرف توافق کردند با این مسأله مبارزه‌ای جدی کنند. در آن نشست پوتین نیز تأکید کرده بود که روسیه هم خود از قربانیان این دست حملات است. با این حال اگر نتیجه تحقیقات حاکی از آن باشد که هکرهای روس دست به چنین اقدامی زده‌اند، روابط روسیه و امریکا که هم اکنون نیز اگر نگوییم خصمانه، سرد است، وارد تنشی دوباره خواهد شد. بویژه که بایدن دیروز در سخنان خود تأکید کرد: «هنوز با پوتین درباره این حمله صحبت نکرده ام. اما دستورات لازم را برای تحقیق صادر کرده‌ام و بزودی اطلاعات کافی را در این خصوص دریافت خواهم کرد. اگر نتیجه تحقیقات مشخص کند که این حمله با اطلاع دولت روسیه انجام شده است یا کرملین در آن دست داشته باشد، همان طورکه به ولادیمیر پوتین گفته بودم، به این کار پاسخ خواهیم داد.» بنابر این گزارش سخنگوی کمیته ملی حزب جمهوریخواه امریکا نیز گفته است که مایکروسافت به این گروه هشدار داده که ممکن است، شرکت ساینکس که یکی از شرکت‌های مرتبط با حزب جمهوریخواه است، مورد هدف این حمله قرار گرفته باشد. با این حال تأکید کرده که تا این لحظه هیچ نشانه‌ای از اینکه اطلاعات حزب جمهوریخواه سرقت شده باشد، وجود ندارد.
با‌وجود تردیدهای بایدن، برخی ناظران معتقدند این حمله توسط هکرهای روس انجام شده است. به گزارش «آسوشیتدپرس»، شرکت امنیتی هانترس لبز که خود یکی از قربانیان این حمله بوده، معتقد است که «آر ایول» که یک گروه هکری مستقر در روسیه است و پیشتر مسئول حمله باج افزاری به یک کمپانی بزرگ بسته‌بندی گوشت و همچنین دست‌کم 20 شرکت خدماتی بوده است، حمله شامگاه جمعه و بامداد شنبه را انجام داده است. شرکت امنیتی هانترس لبز همچنین مدعی شده حمله اخیر بیش از یک هزار کمپانی را هدف قرارداده است.این در حالی است که به گزارش «رویترز»، ماه گذشته نیز یک گروه هکر که گفته می‌شود در روسیه مستقر هستند، به بزرگترین خط لوله انتقال سوخت در امریکا حمله کردند. این حمله باعث شد، در پمپ بنزین‌ها و بویژه در جایگاه‌های سوخت گازوئیل صف‌های طویلی شکل گیرد. در نهایت هم شرکت کلونیال که این خط لوله را اداره می‌کند، مجبور شد مبلغ مورد درخواست این گروه هکری را به آنها بپردازد و با دادن باج از این وضعیت خلاص شود.به‌گزارش «نیویورک تایمز»، حمله باج افزاری اخیر یکی از بزرگ‌ترین حملات باج افزاری در سراسر جهان محسوب می‌شود. این حمله نه تنها امریکا که اروپا را نیز در بر گرفت و هنوز مشخص نیست دامنه آن در سایر قاره‌ها و مناطق جهان در چه حد بوده است. اما در امریکا از طریق نفوذ به اطلاعات نرم افزارهای شرکت کاسیا حداقل 200 کمپانی و کسب و کار را هدف قرارداد. در سوئد نیز 800 شعبه فروشگاه زنجیره‌ای کوپ را به تعطیلی کشاند. درهمین کشور یک خط ریلی انتقال مسافران وکالاها و یک داروخانه زنجیره‌ای نیز هدف قرار گرفتند. این در حالی است که پیشتر محققان فناوری به شرکت کاسیا که نرم افزارهای مدیریتی تولید می‌کند، هشدارداده بودند که نرم افزارهای این کمپانی قابل نفوذ هستند. خود این کمپانی نیز عصر جمعه در پی اولین نشانه‌های حمله، به مشتریان خود که از سیستم مدیریتی «وی اس ای» استفاده می‌کنند، هشدار داد بلافاصله سیستم‌های خود را خاموش کنند. اما پیش از اینکه چنین اقداماتی انجام شود، هکرها حملات خود را انجام دادند و در همان ساعت نخست حمله از برخی شرکت‌ها تا 5 میلیون دلار باج درخواست کردند.

کپی