اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دیدار با رئیس کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان:

ایران از منافع ملت افغانستان دفاع می‌کند

ایران از منافع ملت افغانستان دفاع می‌کند

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه: خللی در مراودات اقتصادی ایران و افغانستان ایجاد نشده است گروه سیاسی/ در روزهایی که تحولات افغانستان مرکز توجه بین‌المللی قرار گرفته رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با رئیس کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان دیدار کرد.

همچنین تحولات اخیر افغانستان در پنجمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی مورد بررسی قرار گرفت و معاون اقتصادی وزیر خارجه گفت که تحولات اخیر خللی در مراودات اقتصادی تهران و کابل نداشته است. همزمان خبرگزاری ایسنا گزارش‌های مربوط به تعطیلی کنسولگری‌های ایران در بلخ و مزار شریف را تکذیب کرده است.
به‌گزارش ایسنا، «امیر گل شاهین» رئیس کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان با وحید جلال‌زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دیدار و گفت‌و‌گو کرد. جلال‌زاده در این دیدار با اشاره به تحولات اخیر در افغانستان گفت: جمهوری اسلامی ایران همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند از منافع ملت افغانستان دفاع کرده و همواره در مسیر صلح و ثبات پایدار در کنار آنها خواهد ایستاد. وی در ادامه بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از روند صلح و مذاکرات بین‌الافغانی بدون مداخله خارجی تأکید کرد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این دیدار حضور نیروهای نظامی خارجی در منطقه را باعث گسترش ناامنی دانست و بر آمادگی مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش میزان و سطح رایزنی میان کمیسیون‌های مجالس دو کشور از جمله کمیسیون فرهنگی به منظور تبادل تجربیات در زمینه‌های قانونگذاری، گسترش روابط فرهنگی و اجتماعی تأکید کرد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه با اشاره به حضور تعداد قابل توجهی از اتباع افغانستان در ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران در حد امکانات خود شرایط یکسانی را برای سکونت اتباع افغان فراهم کرده است و اکنون دانش‌آموزان و دانشجویان کشور افغانستان در مراکز علمی و آموزشی مشغول تحصیل هستند.
امیر گل شاهین رئیس کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان نیز در این دیدار با اشاره به سابقه همکاری‌های فیمابین، اشتراکات دینی، تاریخی، مذهبی، فرهنگی و سرزمینی دو کشور را عامل تحکیم روابط و پیوند افغانستان و ایران در طول تاریخ دانست. وی همچنین در ادامه ضمن تشکر از حمایت‌های رهبر معظم انقلاب و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت افغانستان افزود: ما هرگز کمک‌های جمهوری اسلامی ایران را در روزهای سخت فراموش نخواهیم کرد. رئیس کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات افغانستان بیان کرد: افغانستان متعلق به همه گروه‌ها و احزاب افغانستانی است و توسل به خشونت از سوی هر جریانی به ضرر ملت افغانستان می‌باشد. از جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشوری تأثیرگذار در منطقه انتظار داریم دولت قانونی و ملت افغانستان را در مسیر استقرار صلح و ثبات در افغانستان یاری نماید.
دیروز همچنین خبر رسید که کنسولگری‌های ایران در بلخ و مزار شریف تعطیل نشده بلکه تعداد نیروهای آنها کاهش یافته است.
ایسنا در همین خصوص گزارش داد فعالیت‌ها در کنسولگری‌های کشورمان ادامه دارد و در صورتی که شرایط بهبود یابد فعالیت‌های عادی از سر گرفته می‌شود.
بررسی تحولات افغانستان در جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: تحولات اخیر در افغانستان تغییری در روابط اقتصادی با ایران ایجاد نکرده و مراودات دو طرف از طریق مرزها در حال انجام است.
رسول مهاجر در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه پنجمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال 1400 به تحولات اخیر افغانستان و تنش‌های به وجود آمده در این کشور اشاره کرد و افزود: در این جلسه آخرین وضعیت افغانستان و اینکه ما به عنوان کشور همسایه افغانستان که همکاری خوبی با این کشور داشته‌ایم، چه باید بکنیم، مورد بررسی قرار گرفت.
 معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه میزان تجارت ایران و افغانستان را بیش از 3 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: علیرغم مشکلات، به دلیل علاقه‌ای که در افغانستان به کالاهای ایرانی وجود دارد و بازار بی بدیل افغانستان، مبادلات ما پایدار بوده است. در این جلسه همچنین درباره تداوم مبادلات با دیگر کشورها صحبت شد، چون ایران می‌خواهد روابط اقتصادی‌اش با دیگر کشورها با اولویت همسایگان افزایش یابد. مهاجر تصریح کرد: علیرغم تنش‌ها در افغانستان همه وزارتخانه‌ها تشویق شده اند که مراودات را براساس سیاست‌ها پیش ببرند. حداقل تا امروز در روابط اقتصادی ما با افغانستان هیچ تغییری ایجاد نشده و مراودات از طریق مرزها در حال انجام است.
وی ادامه داد: نکته بسیار مهم این است که مراودات ما با افغانستان تقریباً از طریق بخش خصوصی انجام می‌شود و این مراودات همچنان ادامه پیدا می‌کند. معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در حوزه سیاسی وزارت خارجه سعی دارد که در افغانستان آرامش برقرار کند، تأکید کرد: مراودات اقتصادی ما با افغانستان حتی در دوران تحریم‌ها و ناآرامی‌ها خللی نداشته و علل عمده آن هم شاید فعالیت بخش خصوصی در این حوزه است.
 در زمینه واردات واکسن همپای تولیدات داخلی فعال هستیم
مهاجـــــــــر همچــــــنین دربـــــاره فعالیت‌های وزارت خارجه برای تأمین واکسن کرونا گفت: در مسأله تولید داخل و ایجاد تجهیزات و مواد اولیه وزارت خارجه نقش بی بدیلی داشته است، در زمینه واردات واکسن هم همپای تولیدات داخلی فعال هستیم.وی با اشاره به اینکه تکنولوژی واکسن بسیار پیچیده است و هیچ کشوری حاضر نیست آن را در اختیار دیگران قرار بدهد، گفت: جمهوری اسلامی توانسته است هم واکسن تولید کند و هر وقت که وزارت بهداشت اعلام نیاز کرده است برای تسهیل واردات اقدام کند.
معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه افزود: تجارب کشورها در زمینه کرونا را هم به وزارت بهداشت منتقل کردیم و براساس اعلام وزارت بهداشت علیرغم تحریم‌ها توانستیم واکسن‌هایی را از کشورهای مختلف وارد کنیم، همین هفته هم قرار است محموله جدیدی وارد شود و مصاحبه در این باره را باید وزارت بهداشت انجام دهد. مهاجر گفت: در زمینه سهمیه واکسن کرونا که باید از کوواکس می‌گرفتیم از دارایی‌های بلوکه شده ما در دیگر کشورها استفاده شد.
 توسعه مراودات برقی با همسایگان
معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه موضوع دیگر جلسه دیروز را مبادلات برقی با کشورهای همسایه اعلام کرد و گفت: بعد از انقلاب پیشرفت‌های خوبی در زمینه برق داشته‌ایم و میزان سدها و میزان انرژی تولید شده با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست. مهاجر با اشاره به اینکه برخی کشورهای دنیا خاموشی سراسری داشتند، افزود: ما هیچ گاه در کشور خاموشی سراسری نداشتیم و علیرغم برخی محدودیت‌ها کشور ما در حال تولید برق است. وی با اشاره به گزارش وزارت نیرو از وضعیت برق کشور که در جلسه  قرائت شد، گفت: آنچه که در این جلسه بر آن تأکید شد، توسعه مراودات برقی با همسایگان ما است و قرار شد این مراودات افزایش پیدا کند.
معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه همچنین درباره آزادشدن دارایی‌های ایران در عراق اظهار داشت: در سفری که ماه قبل به عراق داشتیم، توافق شد یک هیأت بلندپایه از عراق به ایران بیاید، دو وزیر عراقی و مدیر بانکی که پول ما در آنجا جمع شده است به ایران آمدند، ملاقات‌ها انجام شد و گشایش‌های خوبی صورت گرفت.
مهاجر در ادامه گفت: یکی از موضوعات جلسه دیروز حضور ایران در نمایشگاه بسیار مهم «اکسپو» بود که مهرماه امسال در دوبی برگزار می‌شود، بسیاری از کشورهای دنیا در آن غرفه خواهند داشت و جمهوری اسلامی هم در این نمایشگاه شرکت می‌کند و براساس ستادی که بهمن ماه تشکیل شده است در دو سال گذشته تلاش‌های مستمری صورت گرفته و غرفه‌های زیادی به مساحت 2 هزار متر مربع در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: گزارشی از آخرین وضعیت این نمایشگاه ارائه شد و درباره هر چه باشکوه تر برگزار شدن این رویداد که نماد مجموعه کشورمان در این نمایشگاه است تأکید شد؛ همچنین مقرر شد، نمادهای سنتی ایرانی به عنوان یک تمدن چندین هزار ساله به نمایش دربیاید.به گفته وی شرکت‌های دانش بنیان و فنی مهندسی ما در آنجا ظهور خوبی خواهند داشت و امیدوارم نمایشگاه بسیار خوبی را در مهرماه شاهد باشیم. 

کپی