اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

حمل و نقل سبز و توجه به محیط زیست

حمل و نقل  سبز و توجه به محیط زیست

حمل و نقل جز مواردی می باشد که برای کشورهای در حال توسعه به عنوان یک نیاز مهم محسوب می‌شود.

حمل و نقل جز مواردی می باشد که برای کشورهای در حال توسعه به عنوان یک نیاز مهم محسوب می‌شود  اما این حمل و نقل  چه حمل مسافر باشد یا یک باربری شهرستان در چنین شرایطی باید به صورت یک سیستم کامل دقیق و منظم باشد که در حین گستردگی بسیار کارآمد نیز بوده باشد. باعث تضمین برای عدم الودگی اب و خاک و هوا باشد

کشورهایی که امروزه   در حال توسعه هستند و از نظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره در حال رشد می باشند شامل یک سیستم حمل و نقل کامل و جامعه هستند اما توسعه در سیستم حمل و نقل شامل خصوصیت ها و ویژگی های مهم و اساسی می باشد که در هر صورت باید به ویژگی های منفی این توسعه نیز دقت نمود تا بتوان آن را به شکل یک توسعه پایدار تبدیل کرد. خصوصا در شهرهای بزرگ مانند تهران و اصفهان و تبریز

اثرات سیستم حمل و نقل

حمل و نقل بر روی محیط زیست آثار بسیاری داشته است که در ساده ترین حالت ممکن می‌توان به آلودگی‌های اشاره کرد که در خصوص حمل و نقل بر شهرها حاکم می شوند. به صورت کلی می توانیم بگوییم که حمل و نقل بر روی محیط زیست اثراتی همچون اثر بر روی منابع طبیعی، اثر بر روی میزان کیفیت هوای شهری، اثر بر روی محیط زیست جهانی داشته است.

البته اثرات حمل و نقل شامل موارد دیگری نیز می باشند مثلاً اثراتی که بر محیط زیست شهری وارد می شود شامل آلودگی های صوتی، آلودگی های هوا و آلودگی آب های زیرزمینی و...  بوده است همچنین مواد زائدی که که از دفع خودروهای اقساطی ناشی می شود می تواند سبب ایجاد مشکل انبوه مواد زائد جامد گردد. سیستم حمل و نقل بر روی موارد مختلفی تاثیر می گذارد مثلاً ما میتوانیم به آثار حمل و نقل درتهران توسعه اقتصادی و بر روی محیط زیست اشاره نماییم.

گونه‌های متفاوت حمل و نقل بر روی محیط زیست و محیط اطراف خود تاثیر مستقیم و بسزایی داشته اند البته گاهی این اثرات به صورت مثبت و گاهی به صورت منفی ظاهر می‌شود اما آنچه که نیاز است مورد توجه واقع شود رعایت اصول ارزیابی زیست محیطی پروژه های عمرانی پیش از اجرای آن و در فازهای اولیه به شمار می رود. حمل و نقل جز یکی از بخش های اصلی مصرف کننده انرژی بوده است.

حمل و نقل به عنوان یکی از ارکان اصلی می‌باشد که در خصوص توسعه یک کشور مورد توجه قرار باید بگیرد و به همین جهت در این رابطه نیاز است که توجه بیشتری در خصوص اهداف زیست محیطی لحاظ شود؛ در صورتی که از سوخت پاک در این راستا لحاظ نگردد از آن در کره زمین به عنوان یک عامل مهم در خصوص مرگ و میر موجودات زنده تبدیل خواهد شد با وجود اینکه حمل و نقل یک موضوع مهم و غیرقابل انکار در رابطه با دیگر صنایع می باشد باید در خصوص عدم آسیب آن به محیط زیست توجه بسیاری صورت بگیرد.

 

---

چگونگی حمل و نقل سبز

اصلی‌ترین هدفی که در خصوص حمل و نقل سبز مطرح می‌شود این است که تمامی تلاش ها انجام شود تا آسیبی به محیط زیست وارد نگردد. سیستم های حمل و نقل به انرژی زیادی نیازمند هستند و انرژی وسایل نقلیه که هم اکنون در حال استفاده است از سوختهای فسیلی شامل نفت و گاز طبیعی، زغال سنگ تامین می شود.و یا استفاده از سیستم ماشین های برقی برای استانهای که میتوان از نور خورشید استفاده کرد مانند یزد و سمنان و یا  باربری های تهران به مشهد

خودروهایی که امروزه در حوزه حمل و نقل مورد استفاده قرار گرفته اند بر روی محیط زیست آلودگی های بسیاری بر جای گذاشته اند و همگی سبب ایجاد آسیب های در حوزه سلامت  گردیده اند.

با این وجود راه‌حل‌های نهایی برای حل مشکل این است که جهان بتوانند از روش‌های استفاده کند که با محیط زیست سازگار باشند و سیستم حمل و نقل سبز به مواردی چون دوچرخه، دوچرخه برقی، وسایل نقلیه الکتریکی، موتور سیکلت الکتریکی، قطار سبز، خودروهای هیبریدی، وسایل نقلیه چند منظوره دست پیدا کند.

البته در این راستا پیاده‌روی نیز مطرح می‌شود که به عنوان یکی از لذت بخش ترین موارد در خصوص رسیدن به سیستم حمل و نقل سبز است که روشی کارآمد، ارزان و سالم می باشد. سیستم حمل و نقل سبز مزیت‌های بسیار زیادی را خواهد داشت که می‌توانیم به بهبود وضعیت اقتصادی و بهداشتی و کاهش میزان بودجه های مورد نیاز زیست محیطی اشاره کرد.

همچنین کاهش میزان آلودگی های محیط زیست، بهبود سلامت و کمک به ایجاد اقتصاد پایدار از دیگر مزیت های حمل و نقل سبز محسوب می گردد.

 

کپی