اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

سقوط هواپیمای ارتش فیلیپین
یک فروند هواپیمای نظامی ارتش فیلیپین بامداد امروز دچار سانحه شد و سقوط کرد. هواپیمای «C-130» ارتش فیلیپین پس از سقوط دچار حریق شده است. شمار تلفات این سانحه در این گزارش دست‌کم ۱۷ نفر اعلام شده است. هواپیمای یاد شده 85 سرنشین داشته است. اقدامات امدادرسانی آغاز شده است. وزیر دفاع فیلیپین گفته است که در بین سرنشینان این هواپیما، سه خلبان و پنج خدمه بوده‌اند. رئیس ستاد ارتش فیلیپین هم خبر داد که فعلا۴۰ نفر از سرنشینان این هواپیما نجات یافته‌اند و تحت مداوا قرار دارند. گفته می‌شود که این هواپیمای نظامی به هنگام فرود در استان سولو، واقع در جنوب فیلیپین دچار سانحه شده است.
 
 
 
---
سومین تظاهرات علیه ترامپ برزیل
ده‌ها هزار نفر در برزیل علیه سیاست دولت «ژائیر بولسونارو» در مقابله با کرونا و نقش او در یک پرونده فساد مالی به خیابان‌ها آمدند. این سومین تظاهرات بزرگ در برزیل علیه او در دو ماه گذشته است. معترضان خواستار برکناری او شده‌اند. روی پلاکاردهایی که معترضان حمل می‌کردند، شعارهایی همچون «بولسونارو قاتل است» و «آری به واکسیناسیون» نقش بسته بود. گفته می‌شود که بولسونارو چندین پیشنهاد ارسال میلیون‌ها دوز واکسن بایون‌تک/فایزر را نادیده گرفته و عملاً در مقابله با همه‌گیری کرونا سیاست و رویکردی منفعلانه در پیش گرفته است. در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۵۵ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در برزیل ثبت شده است. گزارش‌ها حکایت از مرگ ۱۶۳۵ نفر دیگر در اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته دارند.
 
 
---
رژه زنان ارتشی با کفش پاشنه بلند
پس از انتشار عکس‌هایی از رژه زنان سرباز ارتش اوکراین، وزیر دفاع این کشور بشدت مورد انتقاد قرار گرفته است. این زنان سرباز به جای پوتین، کفش پاشنه بلند به پا داشتند. این زنان سرباز برای شرکت در رژه نظامی در شهر کی‌یف پایتخت اوکراین  تمرین می‌کردند. مقامات وزارت دفاع اوکراین به‌خاطر انتشار این عکس‌ها مورد تمسخر قرار گرفته‌اند.معاون اول پارلمان اوکراین گفته وی این تصویر را برای زنان تحقیر‌آمیز می‌داند.حدود 31 هزار سرباز زن در ارتش اوکراین خدمت می‌کنند و حدود 13500 نفر از آنان در جنگ روسیه و اوکراین در زمان الحاق شبه جزیره کریمه در سال 2014 در خط مقدم نبرد حضور داشتند.
 
 
---
 
مفقود شدن 20 نفر در پی رانش زمین
در جریان رانش گسترده زمین در شهر «آتامی» در مرکز ژاپن که در پی بارندگی شدید رخ داد، ۲۰ نفر مفقود شده‌اند. تصاویر ویدیویی سیلی از گل تیره را که از ارتفاعات کوهستانی سرازیر شده و از میان شهر به طرف دریا می‌رود، نشان می‌دهد. چندین خانه ویران یا دفن شده‌اند. به‌گفته فرماندار محلی گارد ساحلی، اجساد دو نفر کشف شده است.
 
 
---
 
پسر احمدشاه مسعود علیه طالبان
سقوط سریع چند شهرستان افغانستان به دست طالبان در چند هفته گذشته باعث شد تا مردم دور رهبران خود جمع شوند و در حمایت از نیرو‌های امنیتی بسیج شوند. احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود، قهرمان ملی افغانستان، از چند سال به این‌سو کوشیده تا یک روند نظامی را تحت نام «مقاومت دوم» در برابر طالبان ایجاد کند. در این شب‌ها و روزها که جنگ میان نیرو‌های امنیتی و دفاعی افغان شدت گرفته است، او تلاش‌هایش را در زمینه ایجاد جبهه نظامی مقاومت ضد طالب بیشتر ساخته و می‌خواهد بزودی مبارزات خود را در برابر این گروه به راه بیندازد. احمد مسعود، در روز‌های گذشته دیدار‌های جداگانه‌ای را با شماری از رهبران جهادی و مقاومت‌گران این کشور بویژه مجاهدین پنجشیر دور از دسترس رسانه‌ها آغاز کرده است و تلاش دارد که با یک دیدگاه و انسجام واحد در برابر طالبان ایستادگی کند.
 
کپی