اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
از هفته بعد سنین 50 سال به بالا در سیستان و بلوچستان واکسینه می‌شوند

نحوه فعالیت اصناف در شهرهای قرمز از امروز

نحوه فعالیت اصناف در شهرهای قرمز از امروز

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در مناطق قرمز فقط مشاغل گروه یک مجاز به فعالیتند.

 به گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی افزود: ۹۲ شهر قرمز است و از   صبح امروز مصوبات ستاد ملی کرونا برای شهرهای قرمز و نارنجی اجرایی می‌شود. یکی از کانون‌های اصلی انتشار ویروس، رستوران‌هاست. گروه شغلی یک یعنی هیچ رستورانی نباید در تهران و سایر شهرهای قرمز باز باشند وتنها می‌توانند به صورت بیرون‌بر خدمات بدهند. مشاغل ضروری مثل داروخانه، نانوایی، مطب، سوپرمارکت و... می‌توانند باز باشند که پیش‌تر در قوانین رنگبندی‌ها اعلام شده است.
وی ضمن تشریح وضعیت کرونا در استان سیستان و بلوچستان و با تأکید بر اینکه اوضاع در این استان به سیاهی نرسیده است، گفت: تصمیم ویژه‌ای برای سیستان و بلوچستان و سایر استان‌های درگیر گرفته شد که از سنین پایین‌تر  واکسینه کنیم و حتی در سیستان و بلوچستان از هفته آینده سنین ۵۰ سال به بالا را واکسینه کنیم.
رئیسی ادامه داد: در این استان پیک‌های قبلی عدد بالایی برای جمعیت این استان و برای ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت بالا نبود و حداکثر بیمار بستری در هفته ۲۵۰ نفر بوده است یعنی حدوداْ روزی ۳۰ تا ۳۵ بیمار بستری که عدد بالایی نبوده است. الان در اوج بیماری میزان بستری ۲۹۷ نفر گزارش شده است . اگر آمار را بر شاخص ببریم و به ازای هر ۱۰۰ هزار بیمار بررسی کنیم هنوز بستری ۲۹۷ نفر عدد خیلی بالایی نیست؛ البته یک مورد هم برای ما زیاد است اما اینکه می‌گویند سیستان و بلوچستان سیاه شد اصلاً درست نیست، خیز بیماری وجود دارد اما آنگونه که عنوان می‌شود نیست.
رئیسی ادامه داد: خیلی‌ها مصاحبه کردند و اخیراْ شخصی [تلفات] استان سیستان و بلوچستان را با کشور پاکستان مقایسه کرده است که مقایسه غلطی است. هند و پاکستان به هم بسیار نزدیک هستند و براساس آمارهای هند روزانه هزار نفر فوت می‌کنند و حتی هیزم برای سوزاندن جسدها کم آمده آنوقت چطور می‌شود آمار در پاکستان آنقدر کم باشد؟ 
کپی