اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

آتش سوزی در بیش از ۲۰۰ هکتار از جنگل‌های مریوان

آتش سوزی در بیش از ۲۰۰ هکتار از جنگل‌های مریوان

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان از اعزام بالگرد برای مهار حریق در جنگل‌های مریوان خبرداد.

آزاد نامداری اظهار کرد: آتش سوزی در بخشی از جنگل‌های مناطق مرزی و در نزدیکی روستایی "دوله بید" گسترش پیدا کرده و به دلیل آلوده بودن منطقه به مین‌های دوران جنگ تحمیلی امکان اعزام نیروی انسانی وجود ندارد و به همین دلیل بالگرد به این منطقه اعزام شد.

وی اضافه کرد: این بالگرد با استفاده از دولچه مخصوص آب را از دریاچه زیبار پُر کرده و با آن زبانه‌های آتش را خاموش می کند و به دلیل سرعت عمل و امکان آبپاشی در مناطق مرتفع با حجم زیاد، نقش مهمی در مهار آتش سوزی دارد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان گفت: هم اکنون علاوه بر نیروهای مردمی شامل تشکل‌ها و انجمن‌های زیست محیطی و منابع طبیعی مریوان، ۱۴ تیم عملیاتی از شهرستان‌های سنندج، کامیاران، سروآباد و مریوان به منطقه اعزام شدند.

نامداری افزود: تاکنون آتش سوزی به بیش از ۲۰۰ هکتار از جنگل‌های این منطقه خسارت وارد کرده و با خاموش کردن و مهار آتش در یک منطقه در منطقه ای دیگر دوباره زبانه‌های آتش شعله ور می شود.

وی با اشاره به اینکه بیشتر آتش سوزی ها در جنگل‌های بلوط رخ داده است اضافه کرد: گونه‌هایی از بنه و زالزالک هم در این آتش سوزی آسیب دیده است که هنوز برآورد نهایی از سطح آتش سوزی انجام نگرفته است.

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان ضمن دعوت از مردم و دوستداران و همیاران طبیعت به مشارکت فعال در امر حفاظت از منابع طبیعی جنگلها و مراتع استان، از شهروندان خواست هرگونه تخریب و تصرف، قطع چوب خودرو و غیرمجاز، آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع را به شماره تلفن ۱۵۰۴ و سامانه ۱۳۹ به صورت شبانه‌روزی اطلاع رسانی کرده در صورت مشاهده آتش سوزی ضمن اعلام سریع محل به سامانه تلفنی ۱۵۰۴ تا رسیدن نیروهای ویژه اطفای حریق به محل با توجه به طی مسیر با رعایت کامل نکات ایمنی از گسترش آتش جلوگیری کنند.

/ایسنا

بیشتر بخوانید: 

آخرین جزئیات حریق در جنگل‌های ۵ استان کشور

احتمال آتش سوزی در مراتع و جنگل های آذربایجان غربی

کپی