اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰
گزارش «ایران» از افزایش نگران کننده موارد ابتلا به کرونا در92 شهر کشور

آژیر قرمز کرونای هندی در پایتخت

آژیر قرمز کرونای هندی در پایتخت
فریبا خان احمدی خبرنگار

تهران با موج‌آفرینی واریانت دلتا پس از فاصله اندکی از موج چهارم در نهایت از چراغ قرمز کرونا عبور کرد تا در اولین ماه گرم‌ترین فصل سال برای بار پنجم پیک جدیدی را تجربه کند.

داده‌های حاصل از اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد بخش‌های زیادی از کشور به طور رسمی وارد پیک پنجم کرونا شده و باید منتظر وخامت اوضاع در هفته‌های آینده ماند. هم اکنون تهران و 91 شهرستان دیگر وضعیت قرمز را تجربه می‌کنند و این مرتبه سویه غالب نیز کرونای دلتا گزارش شده که از استان‌های مرزی و جنوب شرقی از جمله سیستان و بلوچستان با وضعیت سیاه کرونایی به سمت شهرهای مرکزی و شمال کشور در حرکت است. بر همین اساس بنابر اعلام غلامرضا عباس پاشا- معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران، از امروز استان تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته و بر همین اساس ۷۰ درصد از کارمندان ادارات و مراکز دورکار می‌شوند.  از سوی دیگر معاون درمان ستاد مقابله با کرونا تهران هم می‌گوید: موج چهارم و پنجم  کرونا در هم ادغام شده و کشور در حال ورود به مرحله سخت‌تری از کروناست همچنین خبرهای نگران کننده‌ای نیز از بیمارستان‌های پایتخت به گوش می‌رسد و خطر تکرار بهار سیاه باز هم مطرح می‌شود. 
کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و شیوع ویروس دلتا موجب شد عدد بیماران بدحال از سه روز گذشته یک مرتبه دچار سیر صعودی شود. دیروز تعداد بیماران بدحال به بیش از  3 هزار نفر رسید. کارشناسان هشدار می‌دهند؛ به دلیل شیوع ویروس دلتا که قدرت سرایت‌پذیری آن 60 درصد بیشتر از واریانت بریتانیایی است، شرایط از بهار امسال نیز پیشی خواهد گرفت.
افزایش شمار بیماران بد حال
تحلیل آمارهای روزانه وزارت بهداشت از شمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا بیانگر این نکته است که 18 اردیبهشت 1400 را می‌توان روز فروکش کردن پیک چهارم کرونا دانست چرا که آخرین روزی بوده که بر تعداد بیماران کریتیکال یا حاد افزوده شده است. تعداد بیماران بدحال که در بخش‌های ویژه و تحت مراقبت‌های ویژه بستری بودند در این تاریخ به 5 هزار و 545 نفر رسید که این رقم همچنان  رکورد تازه‌ای از بیماران بدحال در 17 ماه گذشته محسوب می‌شود. این در حالی است که از 18 اردیبهشت تا سه روز پیش یعنی تا 10 تیرماه تعداد بیماران بدحال به قدری روند کاهشی را تجربه کرد که به 3 هزار و 176 بیمار بدحال در روز رسید. منحنی اپیدمی نشان می‌دهد؛ در سه روز اخیر شمار بیماران بدحال رو به افزایش گذاشته در حالی که 51 روز قبل از آن از شمار بیماران بدحال کاسته شده بود. کارشناسان حوزه سلامت معتقدند؛ تعداد بیماران بدحال معیار خوبی برای نشان دادن وضعیت پیک بیماری است به این ترتیب که با شروع پیک جدید بر شمار این بیماران افزوده می‌شود و با پایان پیک نیز از تعداد بیماران بدحال کم می‌شود. 
با این وجود تحلیل داده‌ها بر این نکته تأکید دارد؛ اگر قرار باشد در پیک پنجم وضعیت وخیم‌تری را تجربه کنیم یعنی باید افزایش روزانه بیماران بدحال بزودی از 3 هزار بیمار بدحال در روز به چند 10 هزار نفر افزایش پیدا کند در نتیجه مجموع بیماران بدحال به بالغ بر 5 هزار نفر در یک یا دو ماه آینده می‌رسد مگر آنکه روند کنترل یا سرعت واکسیناسیون مانع از این روند افزایشی شود.  از سوی دیگر اگر قرار باشد پیک پنجم هم قدرت و مشابه پیک قبلی باشد بزودی آمار مبتلایان شناسایی شده در روز به بیش از 20 هزار نفر خواهد رسید و شمار بیماران بستری روزانه نیز به 3 هزار نفر افزایش می‌یابد این در حالی است که مطابق رصد آمارهای روزانه وزارت بهداشت؛ در هفته‌های گذشته عدد بیماران بستری به کمتر از هزار نفر در روز کاهش پیدا کرده بود.  
 
افزایش 15 درصدی بیماران بستری و سرپایی در تهران
معاون درمان ستاد مقابله با کرونا تهران به «ایران» می‌گوید: تقریباً 10 روز است که وارد موج پنجم شده‌ایم و شاخص نیز افزایش 15 درصدی بیماران بستری و سرپایی‌ها بوده است. در حال حاضر در 24 ساعت منتهی به روز گذشته  نزدیک به هزار بیمار را در بیمارستان‌های پایتخت بستری کردیم. 103 بیمارستان این استان درگیر کرونا هستند و همین وضعیت موجب شده روز دوشنبه جلسه اضطراری برای این شهر تشکیل شود.  به گفته نادر توکلی، با بستری شدن روزانه هزار بیمار هم اینک 4 هزار و 800 بیمار بستری در استان تهران داریم. این موج ادامه دارد و توقف پیدا نکرده بنابراین بیم آن می رود که  وضعیت بدتر شود چرا که به دلیل افزایش تعداد موارد بستری موج پنجم و چهارم در هم ادغام شد و این یک مسأله اساسی است.
معاون درمان ستاد مقابله با کرونا تهران با بیان اینکه این موج میرایی بالایی به نسبت موج قبلی ندارد؛ در عین حال تأکید می‌کند که موج پنجم به دلیل ویروس دلتا شانس انتقال و مسری بودنش زیاد است در حالی که در موج‌های قبلی مرگ و میر بالا ولی درجه انتقال کمتر از دلتا بود. در موج جدید یک نفر به 7 نفر بیماری را انتقال می‌دهد. طبق ارزیابی مرگ و میر ویروس دلتا زیر یک درصد است اما به دلیل اینکه تعداد ابتلا بالا می‌رود، این یک درصد قابل توجه می‌شود یعنی درصد مرگ و میر بالا نمی‌رود بلکه تعداد مرگ و میر به نسبت افزایش تعداد مبتلایان بالا می‌رود. 
 
مشروح این گزارش را فردا(یکشنبه 13 تیر ماه) در روزنامه «ایران» بخوانید.
 
کپی