اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

بیماران پیوندی به نوع شدید کرونا تهدید می‌شوند

بیماران پیوندی به نوع شدید کرونا تهدید می‌شوند

نتیجه یک مطالعه جدید هشدار داد؛ ابتلا به کرونا در بیمارانی که پیوند عضو انجام داده‌اند به ویژه در نخستین ماه‌های پس از پیوند عضو، شدیدتر است.

به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس کودکس، این مطالعه بر لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه در مورد بیماران که به تازگی تحت عمل جراحی پیوند عضو قرار گرفته اند برای جلوگیری از خطر ابتلا به عفونت کووید-۱۹ تأکید می کند.

محققان «دانشگاه سویل» در اسپانیا در این مطالعه جدید که با همکاری ۱۲ نفر از محققان بیمارستان‌ های اسپانیا انجام شده است، ویژگی‌ های بالینی دریافت‌ کنندگان پیوند عضو را که به کووید-۱۹ مبتلا هستند،  ارزیابی کردند.

آنها در این مطالعه، ۲۱۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار دادند.  ۱۴۰ نفر از این افراد مرد و بقیه زن بودند؛  میانگین سنی این افراد  ۶۳ سال بود. این مطالعه نشان داد که ۹۰ درصد بیماران از سینه‌ پهلو رنج می‌ بردند که شایع‌ ترین نشانه‌ های آن تب، سرفه، اختلالات دستگاه گوارش و تنگی نفس است.

۱۷ درصد از بیماران نیازمند پذیرش در بخش مراقبت‌ های ویژه بودند و ۵/۷ درصد آنها از اختلال عملکرد پیوند رنج می‌ بردند. همچنین ۴۵ نفر از بیماران مورد بررسی نیز فوت کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که مواردی مانند سن بالا، نارسایی تنفسی، افت لنفوسیت‌ ها و افزایش آنزیم «لاکتات دهیدروژناز» (lactate dehydrogenase)  از عوامل مرتبط با بستری شدن این بیماران در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان و یا علل فوت آنها بود.

این مطالعه، شرح دقیق‌ تری در مورد عوارض ناشی از کووید-۱۹ در گیرندگان پیوند عضو ارائه می‌ دهد و شاخص‌ های بالینی سودمندی را برای شناسایی زودهنگام بیماری فراهم می‌کند.

نتایج این مطالعه کمک می‌ کند تا اقدامات و مراقبت‌ های درمانی، براساس ارزیابی‌ های فردی هر بیمار صورت گیرد. این مطالعه بر لزوم اقدامات پیشگیرانه در مورد بیمارانی که به تازگی پیوند عضو انجام داده‌ اند، برای پیشگیری از خطر ابتلا به کووید-۱۹ تاکید می کند.

دکتر الیسا کوردرو که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت،  گفت: این مطالعه نشان می‌دهد که ابتلا به کرونا در بیمارانی که پیوند عضو انجام داده‌ اند به ویژه در نخستین ماه‌ های پس از پیوند عضو، شدیدتر است. در نتیجه، انجام دادن اقدامات جدی احتیاطی، موضوع بسیار مهمی است.

این پژوهش، در مجله PLOS ONE منتشر شده است./ ایرنا

کورتون؛ شمشیری دو لبه برای درمان کرونا/ نسخه‌ای برای بیماران پیوندی مبتلا به کرونا

لزوم تزریق دوز تقویتی واکسن کرونا به بیماران پیوندی

علت وخیم یا خفیف بودن کرونا در مبتلایانش چیست؟

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 
کپی