اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

نوع دلتای کرونا همچنان در آسیا و اقیانوسیه می‌تازد/ بیشتر کشورهای آسیایی درگیر این گونه هندی

نوع دلتای کرونا همچنان در آسیا و اقیانوسیه می‌تازد/ بیشتر کشورهای آسیایی درگیر این گونه هندی

جدیدترین گزارش‌ها حاکی است گسترش نوع جهش‌یافته ویروس کرونا موسوم به دلتا باعث از سرگیری مجدد قرنطینه‌های سراسری و اعلام وضعیت هشدار در منطقه جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه شده است.

به گزارش پایگاه خبری «دانشگاه مینه سوتا»، مقامات بهداشتی در اندونزی و تایلند اعلام کردند که بالاترین رکورد روزانه را ثبت می کنند.

به باور مقامات بهداشتی در منطقه جنوب شرق آسیا هر روز به شمار مبتلایان این بیماری افزوده می شود و تنها گزینه برای جلوگیری از شیوع این بیماری رعایت فاصله اجتماعی و اقدامات بهداشتی است.


 

به گزارش این پایگاه خبری، «تدروس ادهانوم» دبیرکل سازمان  جهانی بهداشت نیز امروز در یک کنفرانس خبری اعلام کرده است که نوع دلتا ویروس کرونا در حداقل ۹۸ کشور و منطقه از جمله در آسیا یافت می شود و به سرعت در کشورهایی که میزان واکسیناسیون آنها کم است شیوع می یابد.

وی همچنین از رهبران جهان درخواست کرده است تا حداقل ۱۰ درصد از جمعیت خود را تا پایان ماه سپتامبر واکسینه کنند.

ادهانوم در کنفرانس خبری خود افزود: در آن کشورهایی که پوشش واکسیناسیون کووید ۱۹ کم است، صحنه های وحشتناک سرریز بیمارستان‌ها دوباره به یک قاعده تبدیل می‌شود.
 

ویتنام

شیوع بیماری کرونا در ویتنام به سرعت در حال افزایش است.  به گزارش پایگاه خبری «استریت تایمز» سنگاپور، بر اساس آمار وزارت بهداشت ویتنام، در حال حاضر شمار مبتلایان به بیماری کرونا به ۱۳ هزار و ۷۲۷ نفر رسیده است.

مقامات بهداشت ویتنام با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کووید ۱۹ تصمیم دارند بیش از ۵۰ درصد جمعیت بزرگترین شهر خود را مورد آزمایش کرونا قرار دهند.

همچنین با هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، قرنطینه در اکثر شهرهای این کشور اعمال خواهد شد.

بنابر اعلام رسانه‌های ویتنامی، این کشور یک میلیون واکسن آسترا زنکا دریافت خواهد کرد. دولت ویتنام سفارش دریافت ۳۰ میلیون واکسن آسترا زنکا را ارائه کرده است.

این کشور همچنین به دنبال خرید واکسن سینوفارم چین است تا بتواند طرح واکسیناسیون جمعیت خود را به سرعت پیش ببرد.

 

اندونزی

مقامات بهداشت اندونزی در خصوص افزایش شمار مبتلایان به کرونا در این کشور که از نظر جمعیت در جایگاه چهارم جهان قرار دارد، ابراز نگرانی کرده اند.

نگاهی به آمارها نشان می دهد هیچ کشوری در آسیای جنوب شرقی به اندازه اندونزی از همه گیری بیماری کرونا آسیب ندیده است.

در حال حاضر بیش از ۲ میلیون مورد ابتلا و ۶۰۰ هزار مورد مرگ تاکنون در این کشور ثبت شده است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت اندونزی، تاکنون ۴۳ میلیون دُز واکسن کرونا برای حدود ۲۸ میلیون نفر در این کشور مورد استفاده قرار گرفته که این به معنی پوشش حدود ۱۰ درصدی از جمعیت ۲۷۶ میلیون نفری این کشور است.

«جوکو ویدودو» رئیس جمهور اندونزی  پیش‌تر نیز از اعزام نیروهای ارتش و پلیس در ۷ هزار زیرمجموعه کشور برای کمک به انجام پروتکل های بهداشتی خبر داده بود.

رئیس جمهور اندونزی همچنین تصمیم گرفته است تا سرعت واکسیناسیون روزانه را از ۵۰۰ هزار دوز در روز به ۷۰۰ هزار دوز تا پایان این ماه افزایش دهد و از ماه آینده آن را به یک میلیون دوز برساند.


تایلند

بیماری کرونا در تایلند نیز با افزایش روبرو شده است. در حال حاضر بیش از ۶ هزار و یک صد مورد کرونا در تایلند ثبت شده است.مقامات تایلند همچنین تصمیم دارند در ماه جاری میلادی بیش از ۵۰۰ هزار تن از مردم این کشور را در برابر ویروس کرونا واکسینه کنند.

مقامات تایلند قبلا تصمیم داشتند مراکز گردشگری در شهر پوکت را به روی گردشگرانی که واکسن کرونا را تزریق کرده اند، بازگشایی کنند اما اکنون با شیوع نوع دلتای ویروس کرونا این مساله در هاله ای از ابهام قرار دارد.
 

استرالیا و نیوزیلند

پایگاه خبری «سیدنی مورنینگ هرالد» استرالیا نیز از افزایش شمار مبتلایان به شیوع کرونا در این کشور خبر داده است.

در حال حاضر ۳۱ مورد جدید ابتلا به کرونا در ایالت «نیو ساوث ولز» استرالیا گزارش شده است.

گفتنی است مقامات در شهر سیدنی از روز چهارشنبه هفته گذشته تمهیدات کرونایی را در این شهر اجرایی کردند تا از شیوع گسترده سویه دلتای کرونا در بزرگ‌ترین شهر استرالیا جلوگیری نمایند.

این درحالی است که سایر ایالت‌های استرالیا مرزهای خود را بر ساکنین شهر سیدنی بسته‌اند.

در نیوزیلند نیز با تشدید نگرانی های ناشی از نوع دلتای کرونا، مقامات این کشور سطح هشدار کووید ۱۹ را افزایش داده‌اند و پروازها از استرالیا به نیوزلند به حال تعلیق درآمده است.
 

گونه دلتا کرونا به بیشتر کشورهای آسیایی رسید

شیوع سویه دلتای کروناویروس در بیشتر کشورهای آسیایی گزارش شده که برای مقابله با آن در برخی کشورها محدودیت‌های کرونایی تشدید و سرعت واکسیناسیون بیشتر شده است.

گونه مسری تر کروناویروس موسوم به سویه دلتا در بیشتر مناطق آسیا روند افزایشی پیدا کرده و موارد جدید ابتلا به این ویروس در استرالیا و کره جنوبی به رکورد بالایی رسیده است. افزایش موارد ابتلا به این سویه از ویروس موجب شده در برخی از کشورها محدودیت‌های کرونایی تشدید شده و در برخی دیگر روند واکسیناسیون سرعت گیرد.

این سویه از کروناویروس که اولین بار در ماه دسامبر سال گذشته در هند شناسایی شد در بیش از ۱۰۰ کشور گسترش پیدا کرده و سازمان جهانی بهداشت (WHO) به تازگی هشدار داده است که این سویه ممکن است به گونه غالب تبدیل شود. همچنین این سویه موجب روند افزایشی موارد ابتلا در ژاپن شده است.

روز گذشته (جمعه) ایالت «نیو ساوت ولز» در استرالیا بالاترین آمار روزانه مبتلایان به کروناویروس را طی سال جاری گزارش کرد.

استرالیا مانند چندین کشور دیگر آسیایی برای واکسیناسیون مردم در برابر بیماری کووید-۱۹ با چالش مواجه است زیرا موفقیت های اولیه در مهار همه گیری منجر به تردید در واکسیناسیون شده و تولیدکنندگان نیز در ارسال دُزهای تولیدی به کندی عمل می کنند.

در استرالیا تنها شش درصد جمعیت به طور کامل در برابر کروناویروس واکسینه شده اند و این آمار در ژاپن ۱۲ درصد است.

مقامات ژاپن روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کردند که اکنون سویه دلتا نزدیک به یک سوم از تمامی موارد ابتلا به کووید-۱۹ را در مناطق شرق این کشور از جمله توکیو به خود اختصاص داده است.

در کره جنوبی نیز مقامات این کشور از شناسایی ۸۰۰ بیمار جدید طی روز گذشته خبر دادند که طی شش ماه بالاترین رقم بوده است. همچنین میزان واکسیناسیون در این کشور کمتر از ۱۰ درصد اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اندونزی نیز که چهارمین کشور پرجمعیت در جهان است از امروز (شنبه) محدودیت‌های بیشتری را برای مهار موارد جدید ابتلا اعمال کرده که تا بیستم ماه جاری ادامه خواهد داشت./ ایسنا
 

هشدار وزارت بهداشت افغانستان در باره افزایش مبتلایان به قارچ سیاه

سرپرست وزارت بهداشت افغانستان هشدار داد موارد ابتلا به قارچ سیاه در بین بیماران کرونایی در کشور در حال افزایش است.

«وحیدمجروح» روز شنبه  در فیسبوک نوشت ما هنوز نتوانسته ایم بیماری کرونا را مهار کنیم که دچار گسترش موارد ابتلا به بیماری قارچ سیاه در بین بیماران کووید ۱۹ شده ایم .

وی ،خواستار رعایت فاصله اجتماعی ،استفاده از ماسک ،شستن دست ها و تسریع در واکسیناسیون  برای جلوگیری از گسترش کرونا شد.

سرپرست وزارت بهداشت افغانستان خاطرنشان کرد دولت تمام توان خود  را برای خرید واکسن کرونا به کار می گیرد.

عثمان طاهری معاون سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان با بیان اینکه بیماری قارچ سیاه بدنبال گسترش ویروس نوع «دلتا» گسترش یافته و هشدار داده این بیماری خطرناک از طریق خاک و راه تنفس انتقال می یابد.

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت یکهزار و ۳۰۹ مورد جدید بیماری کرونا ثبت و ۵۹ تن دیگر هم جان باخته اند.

براساس آمار وزارت بهداشت افغانستان ،شمار جان باختگان این بیماری که بصورت رسمی ثبت شده اند، به ۵ هزارو ۱۰۷ مورد و کل مبتلایان ثبت شده هم به ۱۲۳ هزارو ۴۶۵ نفر افزایش یافته ست./ ایرنا و ایسنا 

به گونه دلتاپلاس مبتلا می‌شوید حتی اگر از کنار فرد آلوده و بدون ماسک عبور کنید

عارضه‌ای جدید در هندی‌های مبتلا به سویه دلتا شناسایی شد

شیوع گونه «دلتا» کرونا برای چه کشورهایی خطرناک است؟

کدام واکسن کرونا در برابر تمام جهش‌ها کارایی دارد؟

گونه دلتا ۶۷ درصد مسری‌تر از سایر گونه‌های کرونا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید
 

 

 

 

 

کپی