اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

نگرانی‌ها از سرایت کرونای دلتا در کل کشور ­

نگرانی‌ها از سرایت کرونای دلتا در کل کشور ­

بابک عشرتی، اپیدمیولوژیست گفت: نگران این هستیم که نوع جهش یافته کرونا از نوع "دلتا" در کل کشور سرایت کند؛ همچنان زدن ماسک، شستن دست‌ها و سرعت واکسیناسیون توصیه می‌شود.

بابک عشرتی، اپیدمیولوژیست در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: ویروس کرونا مثل دیگر ویروس‌ها تغییر شکل می‌هد و ممکن است این تغییر خوب یا بد باشد.

وی افزود: ویروسی که اکنون در جنوب کشور با آن درگیر هستیم ویروس هندی است و انتشار این ویروس نسبت به دیگر ویروس‌ها سریع‌تر است.
بابک عشرتی گفت: ممکن است برخی واکسن‌ها در مقابل ویروس هندی ضعیف عمل کنند.
وی افزود: ویروس دلتا جهشی است که در هند اتفاق افتاد و در روز‌های اخیر از استان‌های جنوبی دلتا گزارش شده است.
عشرتی گفت: ما نگران این هستیم که دلتا در کل کشور سرایت کند. همچنان زدن ماسک، شستن دست‌ها و سرعت واکسیناسیون توصیه می‌شود.
وی افزود: جهش‌های که اتفاق می‌افتد؛ سرعت انتقال را بالا می‌برد. تغییرات رفتاری مردم مثل ساده انگاری‌ها یا افزایش مسافرت‌ها نگران کننده است.
عشرتی گفت: بستری در سنین پایین بیشتر گزارش شده است و این ناشی از قدرت سرایت پذیری ویروس جهش یافته است.
این اپیدمیولوژیست افزود: ویروس جدید شایع شده در سیستان و بلوچستان و هرمزگان، ویروس جهش یافته کرونای هندی است. انتقال این ویروس سریع‌تر است و گروه‌هایی مانند کودکان و جوانان را بیشتر درگیر می‌کند.
تولید واکسن‌های داخلی با تیراژ چند میلیونی
دکتر حریرچی معاون کل وزارت بهداشت هم گفت: با ورود دلتا از جبهه جنوبی و شرق کشور، اکثر شهر‌های استان سیستان و بلوچستان قرمز شده است.
وی افزود: واکسیناسیون تنها راه رفع محدودیت هاست؛ با توجه به محدودیت‌ها و تحریم ما با مشکلاتی مواجه شدیم، اما از ماه آینده تولید واکسن بومی تصاعدی بالا خواهد رفت و تا یکی دو هفته آینده از واکسن‌های داخلی بیشتر استفاده خواهد شد.
سوش غالب در هرمزگان از نوع انگلیسی
حسین فرشیدی - رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم گفت: پیک کرونایی در استان کم کم پیر می‌شود و روند بستری کاهشی شده است.
وی افزود: دلتای هندی ابتدا در آزمایش استان رد یابی شد، اما سوش غالب همان نوع انگلیسی کروناست.
فرشیدی گفت: مراجعین در سنین پایین بیشتر است.
پیک پنجم شروع شده است
تقی ریاحی - رئیس بیمارستان رسول اکرم (ص) هم گفت: موارد بستری در بیمارستان دو برابر شده است.
وی افزود: پیک پنجم شروع شده و باید آماده باشیم تا این دوره را با آسیب کم سپری کنیم.
رئیس بیمارستان رسول اکرم (ص) گفت: موارد فوت کاهشی شده است.

افزایش ۴۰ درصدی بستری‌ها
خسرو صادق‌نیت - رئیس بیمارستان امام خمینی هم گفت: از یکی دو هفته قبل روند ثابت قبلی روند افزایشی به خود گرفت و نسبت به یک ماه گذشته صعودی شد.
وی گفت: هر روز نسبت به روز قبل روند افزایشی داریم. مراجعه بیماران غیر کرونایی هم افزایش داشته و این برای ما محدودیت ایجاد کرده است.
رئیس بیمارستان امام خمینی افزود: پذیرش بیماران غیر اورژانسی محدود شده است. ما روز‌هایی داشتیم که ۱۰۰ درصد تخت‌های ما اشغال شده بود.
خسرو صادق‌نیت گفت: در مقایسه با ماه گذشته اختصاص تخت‌های بیمارستانی به مبتلایان کرونایی افزایش یافته است؛ نیاز به بستری و مرگ و میر افزایش نداشته، اما شاهد روند رو به رشد بیماری هستیم./صداوسیما

کپی