اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم: ۲ بیمار کرونایی دیگر در این استان جان باختند

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم: ۲ بیمار کرونایی دیگر در این استان جان باختند

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به وخیم بودن حال ۳۲ بیمار در این استان از جان باختن ۲ بیمار کرونایی دیگر طی ۲۴ ساعت منتهی به یازدهم تیرماه سال جاری خبر داد.

محمدرضا قدیر آخرین وضعیت کووید۱۹ در قم را مورد توجه قرار داد و افزود: در ۲۴ ساعت منتهی به یازدهم تیر ماه سال جاری، ۷۰ تن با علائم مشکوک به کرونا پذیرش که ۵۳ تن از آنها بستری شدند.

وی با بیان اینکه ۲۳۶ بیمار مبتلا به کرونا در قم بستری هستند، ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته ۳۳ بیمار با بهبودی از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.

قدیر همچنین خاطرنشان کرد: در شبانه روز گذشته ۸۲۹ تست کرونا در قم گرفته شده که ۲۲۸ مورد از آنها مثبت گزارش شده است.

وی آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا را نیز مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: تاکنون ۶۶ هزار و ۳۴۹ دوز واکسن در بین گروه های هدف در این استان تزریق شده است.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.     

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند به منظور تعیین زمان‌بندی و نوبت‌دهی تزریق واکسن کووید-۱۹ بر اساس سند ملی واکسیناسیون برای گروه های سنی اعلام شده، به «سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا» به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir مراجعه کنند.  

همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ‌آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند./ روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم

کپی