اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

عارضه‌ای جدید در هندی‌های مبتلا به سویه دلتا شناسایی شد

عارضه‌ای جدید در هندی‌های مبتلا به سویه دلتا شناسایی شد

یک بیمارستان خصوصی در هند از شناسایی پنج مورد ابتلا به «سیتومگالوویروس» و بروز عوارضی چون خونریزی روده در میان افرادی که از کووید-۱۹ بهبود یافته بودند، خبر داده است.

بنا بر اعلام این بیمارستان در دهلی، دو نفر از این پنج بیمار که ۳۰ تا ۷۰ ساله بودند، خونریزی شدید داشتند که یکی از آن‌ها بر اثر خونریزی روده‌ای و ناراحتی شدید مرتبط با کووید-۱۹ در ناحیه قفسه سینه جان باخت و یک نفر دیگر هم به عمل جراحی برداشتن بخشی از روده نیاز پیدا کرد. سه نفر باقیمانده نیز با داروهای ضدویروسی درمان شدند.

هیچ‌یک از این پنج نفر قبل از ابتلا به کووید-۱۹ بیماری‌های زمینه‌ای که ایمنی بدنشان را پایین بیاورد نداشتند.

پزشکان می‌گویند: سیتومگالوویروس که عامل مرگ این بیمار بوده معمولا در بدن افراد وجود دارد اما تنها وقتی که ایمنی بدن فرد پس از ابتلا به کووید-۱۹ کاهش می‌یابد، به بیماری تبدیل می‌شود.

سیتومگالوویروس، ویروسی است که از طریق مایعات بدن مانند بزاق و ادرار به دیگری منتقل می‌شود. اگر این ویروس وارد بدن شود تا آخر عمر باقی می‌ماند. عفونت سیتومگالوویروس اغلب علامتی ندارد و موجب بروز مشکلات سلامت نمی‌شود مگر در دوره بارداری یا زمانی که سیستم ایمنی فرد ضعیف شود.

اگر زنی در دوره بارداری عفونت فعال سیتومگالوویروس داشته باشد ممکن است این ویروس را به فرزندش منتقل کند. همچنین برای کسانی که دچار ضعف ایمنی می‌شوند به‌ویژه آن‌ها که جراحی پیوند اعضا شده‌اند، ابتلا به این عفونت می‌تواند موجب مرگ شود.

در همین رابطه دکتر آنیل آرورا، مدیر بخش بیماری‌های کبد و پانکراس در بیمارستان فوق گفته است: تمامی بهبودیافتگان از کووید-۱۹ در صورتی که درد شکمی دارند یا در مدفوع خود خون دیده‌اند، باید فورا به بیمارستان مراجعه کنند.

به گزارش ایندیپندنت، او گفت که قارچ سیاه، قارچ سفید و سیتومگالوویروس، عفونت‌هایی فرصت‌طلب‌اند و به دنبال افرادی با ایمنی پایین می‌گردند. سیتومگالوویروس قبلا در بیماران مبتلا به سرطان یا  اچ‌آی‌وی که ایمنی بدنشان ضعیف است، دیده شده بود.

نخستین مورد شناخته شده از عفونت «قارچ سبز» نیز در اواسط ماه ژوئن در هند در فردی به ثبت رسید که پس از بهبود از کووید-۱۹ به آن مبتلا شده بود. پزشکان گفتند که او به خونریزی بینی و تب شدید دچار شده بود./ ایسنا 

به گونه دلتاپلاس مبتلا می‌شوید حتی اگر از کنار فرد آلوده و بدون ماسک عبور کنید

ویروس دلتا واگیردارترین سویه کرونا به روایت سازمان بهداشت جهانی

 

این روزها جوانان کرونایی علائمی شبیه سرماخوردگی شدید دارند

اگر واکسینه شده‌ها به گونه دلتا مبتلا شوند چه علائمی دارند؟

شیوع گونه «دلتا» کرونا برای چه کشورهایی خطرناک است؟

 

در مورد سویه دلتاپلاس ویروس کرونا چه می‌دانید؟/ صوت

چگونه از تاخت و تاز گسترده گونه دلتا جلوگیری کنیم؟

فرد مبتلا به سویه دلتا ۸ تا ۱۲ نفر را کرونایی می‌کند

گونه دلتا ۶۷ درصد مسری‌تر از سایر گونه‌های کرونا

سویه دلتا ۲ برابر مسری‌تر از ویروس اولیه کرونا

نوع دلتای کرونا با بدن ما چه می‌کند؟
 

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

 

کپی