اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

دور جدید کاوش‌های باستان شناسی در خله کوه تاکستان آغاز شد

دور جدید کاوش‌های باستان شناسی در خله کوه تاکستان آغاز شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی قزوین گفت: مرحله جدید کاوش‌های باستان شناسی با هدف امکان سنجی برای ایجاد سایت موزه در خله کوه شهرستان تاکستان آغاز شد.

علیرضا خزائلی روز پنجشنبه با اعلام این خبر افزود: فصل قبلی کاوش‌های باستان‌شناسی خله‌کوه با هدف خوانا سازی فضاهای معماری، نهشته‌های باستانی و ساماندهی محوطه برای راه‌اندازی سایت‌ موزه در این منطقه اسفندماه پارسال به سرپرستی فریبا سعیدی انارکی آغاز شد که لایه تاریخی به‌ دست آمده در این فصل از کاوش‌ها متعلق به هزاره ششم پیش از میلاد و مربوط به دوره انتقالی مس‌ سنگی قدیم بوده و سفال‌های به‌ دست آمده نیز مشابه انواع سفال مناطق زاغه و چشمه‌علی هستند که در ابراهیم‌آباد، چهاربنه، قره‌قباد و ظهیرتپه نیز دیده می‌شوند و بیانگر ارتباطات منطقه‌ای هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قزوین با اشاره به شروع فصل دیگر این کاوش‌ها، اظهار داشت: در ادامه مطالعات باستان‌شناسی این منطقه برای احداث سایت‌ موزه، فصل سوم کاوش‌ها با هدف شناسایی توالی و گسست‌های استقراری خله‌کوه، لایه‌های تاریخی، آثار معماری و سازه‌های وابسته به آن آغاز شده است.

این مسوول ادامه داد: امیدواریم با راه‌اندازی سایت‌ موزه و تبدیل این منطقه به یک سایت باستان‌شناسی مهم شهری، علاوه بر نمایش و حفظ آثار و یافته‌های حاصل از این کاوش‌ها، شاهد رونق گردشگری و جذب بیشتر گردشگران به این محوطه ارزشمند باستانی باشیم.

محوطه باستانی خله‌کوه با وسعت پنج هکتار در شهر تاکستان واقع شده و آثار به‌ دست آمده در لایه‌های تاریخی این منطقه به هزاره پنجم و ششم پیش از میلاد و قدیم­ترین آثارِ دوران اسلامی نیز در این محوطه به قرن ۵ و ۶ هجری قمری مربوط می‌شوند.

این محوطه در سال ۷۷ و به شماره ۲۲۷۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است./ایرنا 

کپی