اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

سایه خشکسالی بر شهر گیلاس کردستان

سایه خشکسالی بر شهر گیلاس کردستان

کمبود بارش‌ها امسال علاوه بر کاهش محصولات زراعی، باعث شده تولید محصولات باغی در سروآباد که به شهر گیلاس کردستان مشهور است، نسبت به سالهای گذشته کاهش پیدا کند و این بردرآمد و معیشت باغداران این شهر تاثیر منفی گذاشته است.

همراه با مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد به روستای گواز در بخش مرکزی شهرستان برای تهیه گزارشی از برداشت گیلاس رفتیم، روستایی دور افتاده و آخرین روستای شهرستان سروآباد در منطقه ژاورود، روستایی که مسیر منتهی به آن خاکی و صعب العبور است اما این روستا به تولید محصولات باغی شهره است.

روستای گواز در سطح شهرستان و استان کردستان به روستای گیلاس مشهور است هر ساله بیش از ۳۰۰ تن گیلاس تک دانه در این روستا تولید و روانه بازار مصرف می شود شاید کمتر کسی باشد که گیلاس های روستای گواز را ندیده باشد و از آن نخورده باشد، گیلاس میوه ای خوشمزه که طرفداران زیادی دارد و در بازار بسیار خوب به فروش می رسد.

ابتدا به باغ کاک احمد احمدی رفتیم، باغی زیبا از درختان گیلاس، کاک احمد و پسرش به گرمی از ما استقبال و بعد از آن از شروع به درد دل در مورد مشکلات خود کردند.

کاک احمد با غمی در دل رو به درختان گیلاس خود گفت: بیش از ۲۰ سال است که صاحب این باغ گیلاس هستم و هرساله از برداشت گیلاس درآمد خوبی به دست می آوریم و در واقع منبع درآمد خانواده‌ام از راه فروش محصولات باغی به دست می آید اما امسال دیگر مثل گذشته نبود.

وی ادامه داد: امسال باغ گیلاس من وضعیت خوبی ندارد تمام درختان از بالا تنه خشک شده اند، ثمر خوبی همچون سال های قبل نداده اند و دچار یک نوع بیماری شده اند که دلیلش را هم نمی دانیم.

این باغدار نمونه روستای گواز اضافه کرد: برای خودم و خانواده ام بسیار دردناک و سخت است که درختان گیلاس ما اینگونه به بیماری مبتلا شده اند و کم کم خشک می شوند و از مسوولان جهاد کشاورزی درخواست داریم نسبت به بررسی این موضوع اقدام کنند و نگذارند که باغ چندین ساله ما اینگونه از بین برود.

سایه خشکسالی بر شهر گیلاس کردستان

به سراغ باغ دیگری رفتیمT اخلاق محمدیان که دهیار روستای گواز است مشغول چیدن گیلاس بود وقتی ما را دید به خوبی از ما استقبال کرد و از وضعیت گیلاس در روستای گواز پرسیدیم که او نیز سفره دل خود را پیش ما باز کرد.

وی افزود: امسال باغات گیلاس روستای گواز گرفتار نوعی آفات شده اند و مثل سال های قبل ثمر خوبی نداده اند که علتش هم کم آبی و شاید خشکسالی باشد که بسیار نگران کننده است.

این باغدار نمونه شهرستان سروآباد گفت: به عنوان دهیار روستای گواز از مسوولان جهاد کشاورزی سروآباد تقاضامندم نسبت به بررسی این موضوع اقدام کرده و کارشناسان آن برای بررسی وضعیت موجود به روستای گواز بیایند و از نابودی درختان باارزش این روستا جلوگیری کنند.

محمدیان یادآور شد: شغل اصلی مردم روستای گواز باغداری است و علی رغم دوری از شهر و صعب العبور بودن این روستا مردم به ماندگاری در این روستا دلخوش هستند و باتوجه به درآمدی که باغداری و کشاورزی برای آنها دارد از مهاجرت و رفتن به حاشیه شهرها خودداری کرده اند.

وی تاکید کرد: از بین رفتن ثمره میوه ها و نابودی باغات این روستا منجر به مهاجرت مردم از روستا می شود و روستا خلوت می شود لذا از مسوولان و کارشناسان درخواست داریم به مشکلات باغداران و کشاورزان این روستا توجه کنند و اجازه ندهند باغات این روستا که نتیجه چندین سال زحمت مردم است از بین بروند.

وی یکی دیگر از مشکلات باغداران را نبود سردخانه و صنایع تبدیلی عنوان کرد و گفت: عدم وجود یک سردخانه در این شهرستان باعث شده که باغداران و کشاورزان محصولات خود را به هر قیمتی به دلالان و واسطه ها بفروشند تا محصول آنها خراب نشود و ضرر نکنند در صورتی که اگر سردخانه ای در این شهرستان وجود داشت می توانستیم محصولات خود را در آن ذخیره کرده و با قیمت های خوب در بازار به فروش برسانیم.


تولید ۷۰۰ تن گیلاس در شهرستان سروآباد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۱۱۰ هکتار باغات گیلاس در شهرستان سروآباد وجود دارد که رتبه اول تولید گیلاس در سطح استان کردستان را به خود اختصاص داده است.

اسماعیل منوچهری افزود: متوسط برداشت گیلاس در هر هکتار هشت تن است و سالانه بیش از ۷۰۰ تن گیلاس درجه یک و مرغوب در این شهرستان تولید روانه بازار مصرف می شود.

وی یادآور شد: بیشترین میزان برداشت گیلاس در سطح شهرستان و استان مربوط به یکی از باغداران نمونه این شهرستان است که ۲۶ تن در یک هکتار برداشت کرده است.

وی اضافه کرد: عمده باغات گیلاس شهرستان سروآباد در روستای بخش مرکزی نظیر گواز ، پایگلان و بیساران و روستاهای اطراف است که وضعیت سردسیری دارند و مکان خوبی برای برداشت گیلاس هستند.

سایه خشکسالی بر شهر گیلاس کردستان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد افزود: کار برداشت و تولید گیلاس در شهرستان سروآباد برای ۵۰۰ خانوار به صورت مستقیم ایجاد اشتغالزایی کرده است و باتوجه به قیمت بسیار خوب این محصول در بازار و فروش خوب آن منبع درآمد بسیار خوبی برای باغداران است.

به گفته وی، روستای گواز با تولید ۳۰۰ تن گیلاس در هر سال قطب تولید این محصول در سطح استان کردستان به شمار می رود که گیلاس تولید شده در این روستا از نوع تک دانه و بسیار مرغوب بوده و مشتریان بسیار خوبی دارد.

خشکسالی و کمبود آب باعث کاهش تولید شده است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد درباره نگرانی باغداران روستای گواز گفت: در سال زراعی جاری باتوجه به کمبود بارش ها و خشکسالی بوجود آمده تولید محصولات باغی و زراعی در این شهرستان کاهش یافته است.

منوچهری افزود: کمبود آب و خشکسالی باعث بروز نوعی آفات شده و درختان را بیمار کرده و همین امر باعث کاهش تولید شده است که در این راستا کارشناسان جهاد کشاورزی برای بررسی دقیق این موضوع از باغات گیلاس بازدید کرده و تلاش خواهیم کرد برای جلوگیری از خسارات بیشتر راه حلی مناسب برای رهایی از این وضعیت پیدا کنیم.

باتوجه به نامگذاری امسال به نام حمایت از تولید، پشتیبانی و مانع زدایی ها بدون تردید حمایت از باغداران و کشاورزان و رفع مشکلات آنها می توانیم شاهد ایجاد اشتغالزایی و رونق تولید در سطح شهرستان و استان و تمام کشور باشیم.

شهرستان مرزی سروآباد با ۲ بخش مرکزی و اورامان و جمعیتی افزون بر ۵۲ هزار نفر در فاصله ۹۰ کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

این شهرستان در تولید محصولات باغی و زراعی نظیر گیلاس، انگور، گردو، انار و گندم جزو شهرستان های برتر استان کردستان به شمار می رود که سالانه چندین هزار تن محصول در این شهرستان تولید و روانه بازارهای مصرف داخلی و خارجی می شود.

فصل کار امسال باغداری گذشت اما باغداران سروآبادی حالا دست به دعا هستند که این خشکسالی به سال آینده نکشد و شاهد روزهای پر آب باشند چراکه تحمل کاهش تولید در ۲ سال مستمر برای آنها کمرشکن است./ایرنا

کپی