اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

۹۰ درصد استخرهای ذخیره آب کشاورزی کاشمر غیرمجازند

۹۰ درصد استخرهای ذخیره آب کشاورزی کاشمر غیرمجازند

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت: از ۱۰۰ استخر ذخیره آبی که در شهرستان‌های کاشمر و کوهسرخ ساخته شده‌اند ۹۰ درصد آن‌ها غیرمجازند و بدون کسب مجوز ایجاد شده‌اند.

محمد شجعی گفت: این مدیریت مخالف ایجاد استخرهای ذخیره آب کشاورزی است زیرا ساخت آن در این منطقه چندان توجیه اقتصادی ندارد.
وی مطرح کرد: برخی افراد بدون دریافت مجوز، به طور خودسرانه اقدام به ایجاد استخرهایی در باغ و کشتزارهای خود می کنند و حال آنکه اگر اتفاقی در این استخرها بیفتد باید پاسخگو باشند.
مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با بیان این‌که خشکسالی‌های اخیر مشکلات بسیاری برای بخش کشاورزی این منطقه به وجود آورده است؛ اظهار کرد: امسال هزار و ۵۰۰ هکتار از کشتزارهای منطقه زیر کشت گندم رفته بود که ۸۵۰ هکتار آن به صورت دیم کشت شده بود و به دلیل کاهش شدید بارندگی، قابلیت برداشت نداشت و به چرای دام رسید.

شجعی با پیش‌بینی کاهش ۵۰ درصدی برداشت گندم در این شهرستان به دلیل خشکسالی و کمبود منابع آبی، عنوان کرد: این وضعیت که بیشتر نقاط خراسان رضوی را کمابیش متاثر ساخته،  تهدیدی را متوجه امنیت غذایی استان کرده است.

وی با اشاره به این‌که بارندگی‌های سال گذشته موجب شده تا امسال کشاورزان اقبال بیشتری به کشت محصولات زراعی نشن دهند، افزود: افزایش سطح کشت و در مقابل کاهش شدید بارندگی، موجب شد تا کشاورزان خسارات زیادی را متحمل شوند.
مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با اشاره به محدودیت منابع آبی شهرستان کاشمر، گفت: ضروری است کشت این شهرستان به سمت گیاهان کم آب طلب و حوزه باغبانی برود.

شهرستان کاشمر با ۲۰ هزار خانوار بهره‌بردار بخش کشاورزی، دارای ۱۲ هزار و ۷۰۰ هکتار کشتزار و ۳۲ هزار و ۴۰۰ هکتار باغ است.

مرکز این شهرستان ۱۳۸ هزار نفری در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غرب مشهد واقع است./ایرنا

کپی