اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

برکناری کرونایی در کره شمالی
رهبر کره شمالی ضمن انتقاد تند از مقامات این کشور به ‌خاطر کوتاهی در مبارزه علیه ویروس کرونا، شماری از این مقامات را برکنار و عده دیگری را جایگزین کرد. به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم در نشست دفتر سیاسی حزب کارگران متذکر شد، کوتاهی در مقابله با ویروس کرونا «بحرانی بزرگ» را برای این کشور و مردم آن رقم زده است. رهبر کره شمالی افزود: «بی‌کفایتی و بی‌مسئولیتی مقامات ارشد، یکی از عوامل بزرگی است که مانع از اجرای وظایف خطیر کشور شده است.» کره شمالی از زمان گزارش اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان، تمامی مرزهای خود را بسته و تدابیری جدی برای مقابله با این بیماری به کار گرفت. این در حالی است که مقامات کره شمالی پیشتر مدعی بودند از ابتدای شیوع کرونا در جهان، تاکنون ده‌ها هزار تست ویروس کرونا از شهروندان گرفته‌اند و هیچ مورد ابتلایی در این کشور گزارش نشده است.  
 
 
---
 
پایان مرگبارترین مأموریت ارتش آلمان
آخرین نیروهای آلمان شب گذشته (۲۹ ژوئن) پس از تقریباً ۲۰ سال مأموریت نظامی از افغانستان خارج و عازم آلمان شدند. وزیر دفاع آلمان، شب گذشته با اعلام این خبر گفت: «فصلی تاریخی به پایان می‌رسد؛ مأموریتی فشرده که ارتش آلمان را به چالش کشید و به آن شکل داد و نیروهای آلمان خود را در آن ثابت کردند.» استقرار نیروهای آلمانی در افغانستان که در پی حمله یازده سپتامبر در امریکا و به منظور پشتیبانی نظامی از این کشور کلید خورد، فصلی جدید در تاریخ ارتش این کشور را رقم زد. از آن زمان تا پیش از خروج نیروها، ۱۵۰ هزار سرباز این کشور در هندوکش در این مأموریت شرکت کردند. برخی سربازان چندین بار در این مأموریت ۲۰ ساله حضور داشتند. دو دهه حضور نظامی آلمان در افغانستان، مرگبارترین مأموریت نظامی ارتش این کشور بعد از جنگ جهانی دوم به شمار می‌رود. ۵۹ سرباز آلمانی جان خود را در زمان حضور در افغانستان از دست دادند؛ از این میان ۳۵ نفر از آنها در حمله‌ها و درگیری‌های مسلحانه کشته شدند.
 
 
---
مرگ شش هزار نفر از طالبان در یک ماه
ارتش افغانستان اعلام کرد عملیات‌ها برای آزاد‌سازی مناطق از چنگ طالبان ادامه دارد و در طول یک ماه شش هزار طالب کشته شده‌اند. طالبان اما ادعای ارتش افغانستان را بی‌اساس خوانده است. نیروی هوایی افغانستان اعلام کرد که پس از آغاز رسمی خروج نیروهای خارجی از کشور فعالیت نیروی هوایی این کشور در دوماه گذشته هفتاد درصد افزایش یافته‌است. نیروی هوایی افغانستان در ماه گذشته ۴۹۱ حمله هوایی علیه طالبان انجام داده‌ است. نیروی هوایی افغانستان ۱۶۰ هواپیما دارد که ازاین میان ۲۰ درصد این هواپیما‌ها روسی هستند.
 
 
 
---
ضرر 4 تریلیون دلاری کرونا به گردشگری
سازمان ملل روز چهارشنبه در گزارشی خبر داد که ضرر اقتصادی ناشی از افت گردشگری در یک سال گذشته می‌تواند به «چهار تریلیون دلار» برسد. گزارش مشترک سازمان جهانی گردشگری و کنفرانس تجارت و توسعه حاکی از آن است که عدم واکسیناسیون گسترده در کشورهای در حال توسعه به ضرر و زیان بیشتر این صنعت دامن می‌زند .کرونا سال گذشته یعنی ۲۰۲۰ حدود ۲.۴ تریلیون دلار برای صنعت گردشگری و صنایع و خدمات وابسته به آن ضرر به دنبال داشت.
 
 
---
 
134 قربانی گرمای 49 درجه‌ای در کانادا
افزایش ناگهانی دمای هوا موجب مرگ دست‌کم 134 تن در ونکوور کانادا شد. بنابر اعلام مقامات کانادایی، بیشتر قربانیان افزایش دما در منطقه ونکوور که طی ۲۴ ساعت گذشته فوت کرده‌اند افراد مسن و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای بوده‌اند. همچنین از روز دوشنبه در مناطق دیگر، موارد بسیاری از فوت ناگهانی گزارش شده که در حال حاضر آمار آن مشخص نیست. به گفته مقامات کانادایی، فوت این افراد در حال بررسی است اما شواهد حاکی از نقش فاکتور گرما در اکثر موارد فوتی بوده است. کانادا روز سه‌شنبه برای سومین روز متوالی بالاترین دما در تاریخ خود را ثبت کرد. در این روز دمای ۴۹.۵ درجه سانتیگراد در لایتون بریتیش کلمبیا ثبت شد. تا پیش از این هفته دما در کانادا هرگز از ۴۵ درجه سانتیگراد بالاتر نرفته بود. از طرف دیگر دما در شهرهای پورتلند و سیاتل امریکا به بالاترین حد از زمان شروع ثبت رکوردها در دهه ۱۹۴۰ رسیده است. به گزارش سازمان ملی هواشناسی امریکا دمای پورتلند در ایالت اورگان به ۴۶.۱ درجه سانتیگراد (۱۱۵ درجه فارنهایت) و دمای سیاتل در واشنگتن به ۴۲.۲ درجه (۱۰۸ درجه فارنهایت) رسید. گرما به قدری شدید است که کابل‌های برق را آب می‌کند، به طوری که روز یکشنبه باعث تعطیلی خدمات قطار برقی شهر پورتلند شد.
کپی