اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

مرگ 13 نفر براثر غرق شدگی در استان فارس

مرگ 13 نفر براثر غرق شدگی در استان فارس

از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۳ نفر بر اثر غرق شدن در رودخانه‌ها و تاسیسات آبی استان فارس جان خود را از دست داده اند.

دکتر محمدجواد مرادیان، مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۳ هم استانی در رودخانه‌ها و تاسیسات آبی استان فارس غرق شده و از این تعداد ۱۳ نفر جان خود را از دست داده اند.

وی افزود: از تعداد افرادی که دچار غرق شدگی شدند، چهار نفر به صورت سرپایی در محل حادثه درمان و ۱۶ نفر به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان برای دریافت خدمات پزشکی اعزام شدند.

مدیر اورژانس استان فارس اضافه کرد: هنگام شنا کردن یا بازی در آب، عواملی مانند خستگی و ضعف، آشنا نبودن به محیط و آب‌های عمیق، مهارت نداشتن در شنا، تشنج و توقف بیش از اندازه مجاز در زیر آب سبب می‌شود فرد برای تنفس به راحتی به سطح آب نیاید و غرق شدگی اتفاق بیفتد.

دکتر مرادیان با این توضیح که هنگام غرق شدگی فرد به علت کمبود اکسیژن دچار استرس و هراس می‌شود و به طور غیرطبیعی برای نجات جان خود تقلا می‌کند، توصیه کرد: نخستین و حیاتی‌ترین کار برای نجات یک فرد در حال غرق، خارج کردن هرچه سریع‌تر او از آب است و اینکه تلاش شود تنها با استفاده از چوب، طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به او کمک کرده و به سرعت با اورژانس تماس گرفته شود.

وی افزود: در حالی که دومین تابستان در دوران کرونا را تجربه می‌کنیم و لزوم رعایت قواعد بهداشتی و فاصله فیزیکی، بخشی جدایی ناپذیر از زندگی این روز‌های ما شده است که انتظار می‌رود با تمام تاکید‌ها، شاهد کنترل این بیماری، کاهش تعداد مبتلایان و مرگ ومیر‌های ناشی از آن و کاهش آمار سفر‌ها باشیم؛ اما متاسفانه گاهی در این ایام، شاهد مرگ افراد ناشی از غرق‌شدن در آب‌ها هستیم.

مدیر اورژانس استان فارس از مردم خواست تا همواره از شنا کردن در داخل استخرها، سد‌ها و دیگر مکان‌هایی که فاقد هرگونه حفاظ ایمنی و نجات غریق هستند، خودداری کرده و پس از فراگیری فن شنا، تنها در مکان‌های استاندارد شنا کنند تا هرگز شاهد چنین حوادث ناگواری در سطح جامعه نباشیم.صدا وسیما 

کپی