اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

بزرگ‌ترین حزب اسلامی الجزایر از مشارکت در دولت خودداری کرد

بزرگ‌ترین حزب اسلامی الجزایر از مشارکت در دولت خودداری کرد

جنبش " مجتمع السلم " ( جامعه صلح طلب ) در الجزایر به عنوان بزرگ ترین حزب اسلامی در این کشور اعلام کرد که با توجه به نتایج به دست آمده از انتخابات اخیر پارلمانی در هیات دولت مشارکت نخواهد کرد.

به گزارش روز چهارشنبه روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی چاپ لندن، " عبدالرزاق مقری " رئیس این حزب در پایان نشست فوق العاده مجلس شورای جنبش به عنوان بزرگ ترین نهاد حزب جهت بررسی مشارکت در دولت آتی با صدور بیانیه ای این مطلب را ابراز داشت.

مقری گفت: مجلس شورا تصمیم گرفت تا در دولت آینده شرکت نکند و رهبری حزب عبدالمجید تبون رئیس جمهور را در جریان این امر قرار داده است.
رئیس جمهور تبون یکشنبه گذشته هیاتی از جنبش به رهبری مقری را به حضور پذیرفت . این دیدار در راستای مشورت با احزاب پیروز در انتخابات پارلمانی برگزار شده در ۱۲ ژوئن جاری ( شنبه ۲۲ خرداد ) به منظور انتخاب نخست وزیر آینده برگزار شد.

جنبش، علت مخالفت خود با مشارکت در دولت را توضیح نداد . قرار است مقری امروز (چهارشنبه ) به منظور تبیین موضع حزب متبوع خود یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کند.

تبون پنجشنبه گذشته با استعفای دولت عبدالعزیز جراد موافقت کرد تا زمینه برای تشکیل دولت جدید بعد از برگزاری اولین انتخابات پارلمانی فراهم شود.

حزب " جبهه التحریر الوطنی " ( جبهه آزادیبخش ملی ) با دستیابی به ۷۸ کرسی از مجموع ۴۰۷ کرسی مجلس مردمی ملی (پارلمان) در صدر احزاب پیروز انتخابات قرار گرفت.

فهرست نامزدهای مستقل با کسب ۸۴ کرسی در رتبه دوم و به دنبال آن جنبش " مجتمع السلم " ( جامعه صلی طلب ) با ۶۵ کرسی و حزب " التجمع الوطنی الدیمقراطی " ( گردهمایی ملی دموکراتیک ) به عنوان دومین حزب ائتلاف حاکم در گذشته با ۵۸ کرسی در مراتب بعد قرار دارند.

این در حالی است که حزب محافظه کار " جبهه المستقبل " ۴۸ کرسی و سپس حزب اسلامی " حرکه البناء الوطنی " ( جنبش سازندگی ملی ) ۳۹ کرسی پارلمان را از آن خود کردند.

با توجه به نتایج یاد شده دستکم سه فراکسیون باید اکثریت داخل پارلمان را تشکیل دهند تا بتوانند از مجموع ۴۰۷ کرسی ۲۰۴ کرسی را به دست آورند./ ایرنا

کپی