اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰
شب به یادماندنی یورو 2020 با حذف قهرمان و نایب قهرمان جام جهانی 2018

این فوتبال شگفت‌انگیز و امیدبخش

این فوتبال شگفت‌انگیز و امیدبخش

گروه ورزشی/ این فوتبال شگفت‌انگیز و گاهی خارق‌العاده. مشابه آنچه میلیون‌ها هوادار فوتبال دوشنبه شب در یورو 2020 شاهد بودند. جایی که 4 تیم مبارزه تا آخرین نفس و تسلیم نشدن تا آخرین لحظه را معنا کردند.

 دوشنبه شب 2 دیدار از مرحله یک‌هشتم نهایی مسابقات یورو 2020 برگزار شد که هر کدام سرشار از جذابیت و اتفاقات ناب و فراموش نشدنی بود. برای همین است که یکی از کاربران در فضای مجازی نوشت: «اگر فرد غیرفوتبالی ناامیدی اطراف‌تان دارید، بازی‌های دوشنبه را نشانش دهید. بعد او می‌تواند به هر چیزی در زندگی کامبک بزند.» فرد دیگری هم نوشت: «امید به زندگی که کامبک‌های فوتبالی امشب به من داد، هیچ معلم و استاد و دوستی نداده بود...»
اینها تنها بخش کوچکی از واکنش‌ها به شبی است که در آن 2 بازی، 4 تیم و 4 کامبک، زیبایی‌ها و حتی درس‌های فوتبال را به رخ کشید. دیدارهایی که حتی خوره‌های فوتبال هم از آن به عنوان شبی فراموش نشدنی یاد کردند...
در این شب تکلیف 2 تیم دیگر صعودکننده به مرحله یک‌چهارم نهایی مشخص شد. در نخستین دیدار تیم‌های اسپانیا و کرواسی در ورزشگاه پارکن کپنهاگ به مصاف هم رفتند. این بازی در 90 دقیقه با تساوی 3-3 به پایان رسید و در وقت اضافی‌ها ماتادورها موفق شدند 2 گل دیگر به ثمر برسانند تا در نهایت اسپانیا 5-3 به مرحله بعدی صعود کند. گل‌های این دیدار را پدری (گل به خودی 20)، اورسیچ (85) و پاسالیچ (2+90) برای کرواسی و سارابیا (38)، آزپلیکوئتا (57)، فران تورس (76)، موراتا (100) و اویارزابال (103) برای اسپانیا به ثمر رساندند. از مهم‌ترین اتفاقات این دیدار، گل‌های دقایق پایانی کرواسی بود. در شرایطی که بازی با برتری 3-1 اسپانیا در جریان بود و همه فکر می‌کردند که اسپانیا برنده این دیدار خواهد شد، کروات‌ها توسط اورسیچ و پاسالیچ (85 و 90+2) به گل رسیدند تا نایب قهرمان جام جهانی 2018 کامبکی درخشان بزند اما با 2 گلی که اسپانیا در وقت‌های اضافی به ثمر رساند، کامبک کرواسی را ناکام گذاشت. آلوارو موراتا که در این بازی گل چهارم اسپانیا را به ثمر رساند،  در کنار فرناندو تورس با 5 گل، به عنوان برترین گلزن تاریخ اسپانیا در یورو شناخته شد. اما در دومین بازی فرانسه در شبی به یادماندنی مقابل سوئیس در ضیافت پنالتی‌ها شکست خورد تا وداعی زودهنگام را تجربه کند. دو تیم فرانسه و سوئیس در ورزشگاه پوشکاش آرنا بوداپست مجارستان در دیداری تماشایی پس از تساوی 3-3 در وقت‌های عادی و اضافه به ضیافت پنالتی‌ها رسیدند و این سوئیس بود که در ضربات پنالتی توانست با نتیجه 5-4 به برتری برسد و به مرحله یک‌چهارم صعود کند. گل‌های این دیدار در جریان بازی توسط بنزما (57، 59) و پوگبا (75) برای فرانسه و هریس سفروویچ (15 -81) و گاورانوویچ (91) به ثمر رسید. در ضربات پنالتی دو تیم پایاپای پیش رفتند و تنها کیلیان امباپه، ستاره جوان فرانسه نتوانست پنالتی پنجم تیمش را به گل تبدیل کند تا قهرمان جام جهانی 2018 با جام وداع کند.
راهیابی سوئیس پس از 67 سال به جمع 8 تیم
تیم ملی سوئیس با این پیروزی و صعود تاریخی رکورد تاریخی را به نام خود ثبت کرد. سوئیس موفق شد پس از 67 سال (پس از جام جهانی 1954) به جمع 8 تیم پایانی یک تورنمنت مهم صعود کند. همچنین با وجود حذف فرانسه، کریم بنزما در این بازی 2 گل به ثمر رساند تا به رکورد گلزنی زیدان با 31 گل در تیم ملی فرانسه برسد. بنزما و زیدان در کنارهم با 31 گل زده در رده ششم بهترین گلزنان تاریخ خروس‌ها قرار گرفتند. علاوه بر این ستاره رئال مادرید با دبل خود بار دیگر رکورد تاریخی میشل پلاتینی را زنده کرد. پلاتینی تنها بازیکن تاریخ فرانسه بود که در دو بازی متوالی در یک تورنمنت معتبر (یورو یا جام جهانی) موفق شده بود بیش از دو گل به ثمر برساند. همچنین استیون زوبر سوئیسی تا کنون در این مسابقات موفق به ثبت 4 پاس گل شده است. حداقل از یورو 1980، زوبر اولین بازیکنی است که در طول یک دوره از یورو موفق به ثبت 4 پاس گل شود. این بازیکن 29 ساله در طول فصل گذشته بوندس لیگا با پیراهن اینتراخت فرانکفورت فقط 3 پاس گل به ثبت رسانده بود.
رکوردهای منفی امباپه و عذرخواهی او
یورو 2020 برای امباپه همراه با ناکامی بود چرا که او علاوه بر از دست دادن پنالتی در ضیافت پنالتی‌ها، در این مسابقات 4 موقعیت مسلم گلزنی از دست داده است. ستاره فرانسه در این رقابت‌ها 14 شوت زد اما به گلی نرسید. او از نظر تعداد شوت بدون گل زده، بدترین عملکرد را در بین بازیکنان حاضر در یورو 2020 به ثبت رساند. امباپه بعد از این ناکامی بزرگ در صفحه اینستاگرامش از همه عذرخواهی کرد و نوشت: «واقعاً فراموش کردن این اتفاق سخت است. ناراحتی بزرگی بعد از این حذف شدن بر ما چیره شده است. ما به هدف‌مان نتوانستیم برسیم. من واقعاً از پنالتی که از دست دادم، متأسفم.» دیدیه دشان، سرمربی فرانسه پس از حذف زودهنگام از یورو 2020 در مصاحبه با بین اسپورت درخصوص آینده‌اش در تیم ملی فرانسه گفت: «این سؤال نیست. یک اتحاد و انسجام در ترکیب تیم ملی فرانسه وجود دارد. من مسئول شکست هستم و وقتی نتایج بد پیش می‌رود، من مقصرم. ما به زمان نیاز داریم تا این مشکلات را مدیریت کنیم.» با این نتایج، قسمت دیگر پازل مرحله یک چهارم نهایی تکمیل شد و تیم ملی اسپانیا و سوئیس در این مرحله باید به مصاف هم بروند. همچنین شب گذشته در آخرین روز از مرحله یک هشتم نهایی یورو2020 تیم‌های آلمان- انگلیس و سوئد – اوکراین به مصاف هم رفتند.

کپی