اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

جشن صد سالگی سرخ های سرزمین اژدها

جشن صد سالگی سرخ های سرزمین اژدها
بنفشه غلامی

حزب کمونیست چین فردا وارد دومین قرن از حیات خود می‌شود. هرچند روز اول جولای (10 تیرماه) روز صد سالگی حزب کمونیست چین است اما جشن‌های مربوط به این رویداد تاریخی، از دوشنبه شب با سخنرانی شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین و اهدای مدال به برگزیدگان حزب آغاز شد و تا فردا شب نیز ادامه خواهد داشت.


به گزارش خبرگزاری «رویترز»، شی جین پینگ در سخنرانی خود بر وفاداری‌اش به این حزب تأکید کرد و از همه اعضا خواست تا شعله وفاداری و عشق به حزب را در دل خود روشن نگه دارند و این عشق را با اختصاص زندگی ارزشمند خود به حزب، عملی کنند. او به همین مناسبت نیز بر گردن 29 نفر از اعضای برگزیده حزب کمونیست، مدال وفاداری با عنوان «مدال اول جولای» آویخت. این برگزیدگان شامل سربازان، کارمندان، هنرمندان و دانشمندان برجسته چینی بودند که به‌خاطر «کمک‌های برجسته» به حزب مورد تشویق قرار گرفتند. مراسم مربوط به اعطای این مدال‌ها که به‌طور مستقیم از شبکه‌های تلویزیونی چین پخش شد، تأکیدی بود بر قدرتمندی یکی از بزرگ‌ترین و پرشمارترین احزاب جهان. این حزب مطابق آمار سال 2019 دارای 91.9 میلیون عضو است که 6.6 درصد جمعیت چین را تشکیل می‌دهند.
پس از سخنرانی او حاضران در استادیوم ملی چین که به‌خاطر شکل ظاهری آن به «لانه پرنده» معروف است، شاهد یکی از بی‌نظیرترین و زیباترین اجراهای گروه هنرمندان چینی بود که با رقص‌های گروهی روند رسیدن چین به جایگاه کنونی خود را از یکصد سال پیش به این‌سو به نمایش درآوردند. هرچند که منتقدان تأکید کردند که در این نمایش، بخش‌های تاریک تاریخ این یکصد سال، همچون قحطی اواخر دهه 1950، انقلاب فرهنگی دهه 1960 و حوادث سال 1989 در میدان تیان آنمن دیده نمی‌شدند. اوج این نمایش ترانه‌ای بود با عنوان «بدون حزب کمونیست، چین جدیدی نخواهد بود».
کامیابی‌ها و چالش‌ها
حزب کمونیست چین اول جولای 1921تحت نفوذ و هدایت مستقیم حزب کمونیست روسیه تأسیس شد و مورد توجه روشنفکران آن زمان این کشور قرار گرفت. اختلافات اولیه بین اعضا به گونه‌ای بود که تصور می‌شد حزب دوام چندانی نیاورد. اما ریاست مائوتسه تونگ بر حزب در سال 1945 آغاز اوج‌گیری این حزب در چین شد و روند رشد آن تا این زمان ادامه یافته است. خبرگزاری «شینهوا» در چین، در سلسله مقالاتی از موفقیت‌های حزب کمونیست چین در اداره کشور نوشته و اشاره کرده است که حزب کمونیست چین از ابتدای حیات خود بهبود معیشت مردم را سرلوحه کار خود کرده و در سال‌های اخیر ریشه‌کنی فقر از اولویت‌های دولت شی جین پینگ بوده است. طوری که اکنون 75 درصد خانوارهای شهری در چین از 60 تا 229 هزار یوان درآمد سالانه دارند که رقم قابل توجهی است. با این حال منتقدان دولت چین به زندگی روستائیان این کشور اشاره می‌کنند که هنوز از توسعه اقتصادی و اجتماعی بی‌بهره‌اند. شبکه خبری «الجزیره» نیز در مقاله‌ای به همین مسأله پرداخته و سقوط نرخ رشد جمعیت در چین و شکاف‌ها بین مناطق روستایی و شهری را از چالش‌های پیش روی چین دانسته است. این مقاله به سخنرانی ماه ژانویه شی جین پینگ اشاره کرده و نوشته است که رئیس جمهوری چین نیز در این سخنرانی خود نابرابری درآمد، شکاف اقتصادی و شکاف فرصت‌ها بین مناطق روستایی و شهری چین را مشکلاتی دانسته بود که باید حل شود و تأکید کرده بود چین باید به دوره «رفاه مشترک» برسد.
منتقدان چین همچنین مدعی هستند، رشد اقتصادی چین خالی از اشکال نیست. شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» امریکا تأکید کرده، با وجود این موفقیت‌ها نباید از رشد چشمگیر بدهی چین طی دهه گذشته نیز غافل ماند. این شبکه خبری بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی حزب کمونیست چین را چالش‌های اقتصادی عنوان و تأکید کرده که این بدهی‌ها رشدی افزایشی داشته‌اند. مطابق این گزارش روند افزایشی بدهی‌های چین از زمان بحران اقتصادی جهان در سال‌های 2007 و 2008 آغاز شد، زیرا در آن زمان مقامات چین تلاش کردند با یک بسته عظیم محرک اقتصادی که بر پایه وام‌های بانکی بود، به وضعیت اقتصادی خود بهبود بخشند اما داده‌های بانک‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که سطح بدهی این کشور روزبه‌روز افزایش یافته است. طوری که در سه ماهه سوم سال گذشته اقتصادی به رقم 290 درصد تولید ناخالص داخلی رسید. اما در پاسخ به تحلیل‌ها و آمارهایی از این دست، شینهوا در مقاله‌ای تأکید کرده که تحت هدایت حزب کمونیست چین و رهبری شی جین پینگ بوده است که، چین توانست با وجود تندباد سهمگین کرونا که اقتصاد جهان را آشفته کرد، به تنها اقتصاد جهانی تبدیل شود که توانست در همین دوره رشد مثبت خود در تولید ناخالص داخلی را حفظ کند و با افزایش 2.3 درصدی تولید ناخالص داخلی از آستانه
100 تریلیون یوان عبور کند و به صادرات و واردات کالاها نه تنها ادامه دهد که آنها را 1.9 درصد افزایش بخشد.
با این حال و علی‌رغم چنین انتقاداتی، نمی‌توان از قدرت‌گیری چین و هماوردی آن با امریکا به‌سادگی عبور کرد. در همین ارتباط مجله انگلیسی «اکونومیست» نوشته است: حزب کمونیست چین این کشور را به جایی رسانده که جو بایدن را واداشته است، در نشست گروه هفت که اخیراً برگزار شد، درباره قدرت‌گیری چین هشدار داده و از شرکای امریکا بخواهد با هم علیه چین متحد شوند. این مقاله تصریح کرده است که چین با این حزب بود که توانست از یک فاجعه قحطی عبور کند و تبدیل به دومین قدرت اقتصادی جهان شود و در حوزه فناوری با تکنولوژی خود امریکا را پشت سر بگذارد.

کپی