اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

جشن چینی بدون ماسک
چین صد سالگی حزب کمونیست در این کشور را جشن گرفت. حزب کمونیست چین، تنها حزب و البته حزب حاکم است. «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین شب گذشته در مراسم بزرگداشت 100 سالگی این حزب در استادیوم ملی پکن شرکت کرد. برگزار‌کنندگان این مراسم با اجرای برنامه‌های مختلف قدرت و مهارت چین در عرصه‌های مختلف را به نمایش گذاشتند. آنها با لباس‌های نظامی رژه رفتند؛ به اجرای رقص و آواز پرداختند و دستاوردهای 40 سال گذشته خود را نشان دادند. شرکت‌کنندگان در این مراسم ماسک نداشتند.
 
 
---
 
آزادی قاتل بیگناه
«والری بکو» زنی که از دوازده سالگی قربانی سوءاستفاده جنسی ناپدری و شوهر خود بود و در دادگاه به دلیل قتل این مرد که مجرم شناخته شد، آزاد شد. شرح رنج‌های این زن فرانسه را مبهوت کرده است. او به چهار سال زندان محکوم شد که سه سال آن تعلیقی است و چون از یک سال پیش در زندان بود، اکنون آزاد شده است. او سال ۲۰۱۶ اعتراف کرد که شوهرش را با اسلحه او کشته است. این زن ۴۰ ساله در دادگاه توضیح داد که چگونه از سن ۱۲ سالگی مورد سوءاستفاده و بدرفتاری دانیل پولت قرار گرفت. این مرد ابتدا ناپدری او و بعداً شوهر او شده است. برای سال‌ها او مجبور به خودفروشی شده بود اما وقتی این مرد قصد سوء استفاده از دخترش را داشت دیگر تحمل نکرد. در فرانسه بیش از ۷۰۰ هزار امضا برای آزادی این زن جمع‌آوری شده بود.
 
 
---
 
زندانیان افغان واکسینه شدند
اداره تنظیم امور زندان‌های افغانستان اعلام کرده تمام زندانیان این کشور دوز اول واکسن کرونا را در مرکز و ولایت‌های کشور دریافت کرده‌اند. این اداره گفته که دوز اول این واکسن در زندان مرکزی پلچرخی، بازداشتگاه (توقیف خانه) کابل، زندان زنان، زندان ویژه مواد مخدر و مرکز اصلاح و تربیت کودکان به پایان رسیده است. براساس آمار این اداره تا حال بیش از پانزده هزار زندانی و کارمندان اداری زندان‌های افغانستان واکسینه شده‌اند و هفت هزار آنان نیز دوز دوم را نیز دریافت کرده‌اند.
 
 
---
 
قانونی شدن مصرف تفننی ماریجوآنا
دادگاه عالی مکزیک در حکمی استفاده شخصی و تفننی ماری‌جوآنا برای بزرگسالان را قانونی دانسته است. چندین ایالت امریکا از جمله کالیفرنیا هم در تصمیماتی مشابه مصرف تفننی و کشت و نگهداری گیاه ماری‌جوآنا با نیت مصارف شخصی را آزاد اعلام کرده‌اند.
 
 
 
---
موج دلتا در جهان
مقامات روسیه از ثبت رکورد جدید مرگ‌و‌میر روزانه بر اثر ابتلا به بیماری همه‌گیر «کووید۱۹» در دو شهر مسکو و سنت پترزبورگ خبر دادند. به گزارش یورونیوز، از شیوع گونه‌ای از ویروس کرونا که دلتا نامگذاری شده است به عنوان عامل اصلی موج جدید همه‌گیری «کووید۱۹» در روسیه یاد می‌شود. آمار مرگ‌و‌میر روزانه بر اثر ابتلا به «کووید۱۹» در حالی در سنت‌پترزبورگ اوج گرفته که این شهر قرار است روز جمعه آینده میزبان یکی از مسابقات مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های اروپا باشد. بنا به آمار رسمی که روز دوشنبه اعلام شد ۱۲۴ نفر در یک بازه زمانی ۲۴ ساعته در مسکو بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند. این رقم در سنت پترزبورگ ۱۱۰ نفر اعلام شد. گونه دلتا از ویروس کرونا به دلیل سرایت راحت‌تر آن از یک فرد به یک فرد دیگر طی هفته‌های گذشته نگرانی‌هایی را در بسیاری از کشورها پدید آورده است.
در همین راستا مقامات استرالیا محدودیت‌های جدیدی را برای جلوگیری از شیوع گونه دلتای ویروس کرونا به اجرا گذاشتند. شهر سیدنی اکنون مهمترین محل ثبت موارد جدید ابتلا به بیماری «کووید۱۹» در استرالیا است. بنا به تصمیم مقامات استرالیا میلیون‌ها نفر از ساکنان این شهر دو هفته آینده را در قرنطینه سپری خواهند کرد. مقامات بنگلادش نیز در آستانه آغاز قرنطینه سراسری در این کشور تصمیم به تعطیلی حمل‌و‌نقل عمومی گرفتند. قرنطینه سختگیرانه در این کشور قرار است از روز پنجشنبه به اجرا درآید. به دنبال تعطیلی حمل و نقل عمومی میلیون‌ها نفر از ساکنان داکار، پایتخت بنگلادش روز دوشنبه مجبور شدند با پای پیاده به محل کار خود بروند. مقامات هنگ کنگ نیز اعلام کردند که پروازهای مسافری از بریتانیا را از روز پنجشنبه متوقف می‌کنند. این تصمیم به دلیل شرایط بریتانیا از نظر همه‌گیری ویروس کرونا اتخاذ شد. هنگ کنگ پروازهای مسافری از چند کشور دیگر از جمله فیلیپین و اندونزی را نیز متوقف کرده است.
 
کپی