اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

محسنی اژه‌ای: دوستداران نظام، امید به وحدت و کارآمدی بیشتر قوای مملکت دارند

محسنی اژه‌ای: دوستداران نظام، امید به وحدت و کارآمدی بیشتر قوای مملکت دارند

معاون اول قوه قضاییه گفت: امروز دوستداران نظام و انقلاب، امید به تحقق وحدت و کارآمدی بیشتر قوای مملکت در راستای حل مشکلات مردم دارند.

به گزارش قوه قضاییه، نشست تقدیر از مدیران نمونه حوزه‌های ستادی قوه قضاییه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه و جمعی از مدیران دستگاه قضایی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه در این نشست با اشاره به ابعاد و زوایای مختلف تحول صورت گرفته در گام دوم انقلاب، اظهار داشت: علی‌رغم همه شیطنت‌ها و توطئه‌ها و خباثت‌هایی که از ناحیه دشمنان علیه کشور و نظام و مردم ما می‌شود؛ اما چتر حمایتی خاص خداوند و رحیمیت حضرت حق بر سر ملت ایران است و مردم ما نیز اهل صبر هستند و ان‌شاءالله دولت آتی ما، یک دولت انقلابی، در خط ولایت، دلسوز و خیرخواه مردم باشد و مجلس و دستگاه قضایی نیز به این صفت‌های پسندیده مزین باشند.

وی تصریح کرد: امروز دوستداران نظام و انقلاب، امید به تحقق وحدت و کارآمدی بیشتر قوای مملکت در راستای حل مشکلات مردم دارند و این انتظار وجود دارد که مسئولان امر با خدمت صادقانه و بدون تکلف، مسیر رفع معضلات مردم را هموار کنند. زمینه تحقق این مهم امروز فراهم است و ما و شما مدیران و دست‌اندرکاران باید این امید مردم را تقویت کنیم و وحدت و کارآمدی صددرصدی را که انتظار دوستداران نظام است به فعلیت برسانیم. چنانچه بتوانیم این امر مهم را به فعلیت برسانیم قطعاً عملی صالح انجام داده‌ایم و چنانچه خدایی ناکرده در این مسیر کوتاهی و سستی کنیم، گناهی نابخشودنی مرتکب شده‌ایم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت و منزلت قدرشناسی در مکتب اسلام، اظهار داشت: خداوند سبحان بهترین تقدیرکننده از افراد و بندگان شایسته است.

معاون اول قوه قضاییه، پاداش‌دهی به عمل صالح را یک سفارش قرآنی دانست و گفت: ارائه پاداش به انسان‌هایی که عمل صالح انجام می‌دهند، دارای اثرات معنوی متعالی در جامعه است؛ یعنی هم فرد انجام دهنده عمل نیکو به استمرار رویه انجام عمل صالح ترغیب می‌شود و هم سایر افراد جامعه که نظاره‌گر تشویق و پاداش‌دهی به فرد صالح‌العمل هستند، تحت تاثیر قرار گرفته و به انجام اعمالی که خیر جمعی دارد، اهتمام می‌ورزند. چنانچه این فرایند پاداش‌دهی و تقدیر و تشویق برقرار نباشد، افراد جامعه دچار رخوت می‌شوند و دنبال خلاقیت و ابداع نمی‌روند و در نتیجه استعدادها شکوفا نمی‌شود.

محسنی اژه‌ای افزود: انسان برای رسیدن به هدف اعلای دین باید در بستری قرار گیرد که استعدادهای او شکوفا شود و یکی از عوامل تحقق این مهم، مورد تقدیر قرار گرفتن فرد مستعد از ناحیه جامعه، مسئولان و رؤسا است؛ بنابراین توصیه من آن است که مسئولان ما، عمل تقدیرکردن از افراد موفق در سازمان ذیربط خود را به یک فرهنگ کاری و اداری تبدیل کنند و حتی این فرهنگ را به نهاد خانواده خود نیز تسری دهند.

معاون اول دستگاه قضا، بر تقدیر به هنگام و سریع از اعضا و افراد سازمانی و اداری موفق در پیشبرد امور تاکید کرد و گفت: چنانچه در نظام اداری ما تقدیر سریع و بدون فاصله زمانی از یک مدیر یا کارمند یا قاضی موفق به یک فرهنگ تبدیل شود، این امر حائز اثرات ماندگار تربیتی خواهد بود و موجب تحکیم روابط حسنه در مجموعه‌های سازمانی و اداری ما می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: باید فردی که در یک مجموعه اداری و سازمانی با ایده و ابتکار و پشتکار خود موفقیتی را برای مجموعه حاصل کرده به میزان ارزش کارش مورد تقدیر قرار گیرد؛ در دستگاه قضایی بعضاً ما با خانواده قضات و کارکنان دستگاه تماس حاصل می‌کنیم و موفقیت فرد را به عزیزان آن‌ها تبریک می‌گوییم و از آنها نیز بواسطه حمایت‌هایی که انجام داده‌اند تقدیر به عمل می‌آوریم که این امر نیز حائز اثرات روحی مثبتی برای فرد و خانواده گرامی اوست.

معاون اول قوه قضاییه بیان داشت: طبیعتا در هر مجموعه و دستگاهی برای انتخاب مدیران و کارمندان نمونه و موفق، شاخصه‌ها و معیارهایی تعریف شده است؛ در دستگاه قضایی نیز این قاعده حکمفرماست؛ اما این امر به منزله آن نیست که سایر مدیران و قضات و کارمندان دستگاه قضا، حائز ویژگی‌های یک فرد نمونه و موفق نیستند؛ البته در دستگاه قضایی تلاش شده تا معیارها و شاخصه‌های تعیین یک مدیر و قاضی نمونه تا حد امکان به دور از اعمال سلیقه افراد انتخاب کننده در تطبیق مصادیق باشد.

ارتقای روند توجه به مدیران، ارزیابی مدیران و توانمندسازی آن‌ها

در ابتدای این نشست، محمد صاحبکار معاون راهبردی قوه قضاییه با گرامیداشت هفته قوه قضاییه و قدردانی از مدیران و معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: همواره طی سال های گذشته در قوه قضاییه سنت حسنه‌ای برای تقدیر از افراد برتر بوده که بر اساس آن فرآیندهایی تعریف شده است.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته در حوزه کارمند نمونه و قاضی نمونه، تدابیری توسط معاون منابع انسانی و امور فرهنگی و دادسرای انتظامی قضات درنظر گرفته شد که شور و شوق ویژه ای را در میان کارمندان و قضات ایجاد کرده بود که الحمدلله ساری و جاری است.

صاحبکار تاکید کرد: امسال به دستور ویژه معاون اول قوه قضاییه، کاری در معاونت راهبردی ذیل ستاد هفته قوه قضاییه انجام دادیم که در این جلسه بخشی از آن نتایج ارائه می شود؛ بر اساس دستور معاون اول قوه قضاییه موضوع تقدیر از مدیران برتر انجام شد که به عنوان دسته سوم در بین تقدیرشوندگان در کنار کارمندان و قضات دیده شدند.

معاون راهبردی قوه قضاییه با بیان اینکه در معاونت راهبردی در چند دسته مدیران و روسای کل برتر تقسیم بندی شده بودند، افزود: در معاونت راهبردی ارزیابی هایی را هر سه ماه یکبار از کل دادگستری های کل کشور داریم که بر اساس آن، نسخه های اولیه ای آماده و خدمت معاون اول قوه قضاییه تقدیم شد.

وی ادامه داد: دو دسته از افراد، روسای کل دادگستری های برتر مشخص شدند که روز گذشته این افراد در جلسه مسئولان عالی قضایی توسط رئیس قوه قضاییه مورد تقدیر قرار گرفتند.

صاحبکار تاکید کرد: تعدادی از روسای کل رشد خوبی را در سال گذشته داشتند و به ‌واسطه رشدی که در فعالیت های خود بر اساس شاخص ها و معیارهای مختلف داشتند، به عنوان دسته دوم، یعنی روسای کل شایسته تقدیر معرفی شدند.

معاون راهبردی قوه قضاییه با بیان اینکه روسای کل برتر و روسای کل شایسته تقدیر، هر یک سه نفر بودند، گفت: با همکاری که با دادستانی کل کشور و جلسات متعددی که در معاونت راهبردی داشتیم، شاخص های عملکردی برای دادستان های مراکز استان ها تعریف شد که بر اساس آن ها دو نفر از دادستان های مراکز استان ها به عنوان دادستان های برتر مشخص شدند.

وی تاکید کرد: با سازمان های همکار و تابعه نیز همکاری خوبی داشتیم و با آن ها جلسه گذاشتیم و شاخص هایی در این زمینه احصاء شد و بر اساس‌ آن شاخص ها هر یک از سازمان ها، یکی از مدیران کل واحدهای استانی خود را به عنوان مدیران کل برتر معرفی کردند.

معاون راهبردی قوه قضاییه تصریح کرد: آخرین دسته، موضوع مدیران نمونه در بخش های ستادی قوه قضاییه‌ هستند که جزء دستورات معاون اول قوه قضاییه بود و طی مکاتباتی که در معاونت راهبردی با هر یک از بخش های ستادی قوه قضاییه داشتیم، افرادی پیشنهاد شدند که این افراد ۲۶ نفر هستند که توسط بخش های مختلف معرفی شدند.

صاحبکار با تاکید بر اینکه عمده رویکرد ما موضوع توجه به مدیران به عنوان پیشرانه‌های تحول در مجموعه بوده است، بیان داشت: در این راستا توجه به مدیران تحول آفرین در دستور کار ستاد بزرگداشت هفته قوه قضاییه و معاون اول قوه قضاییه بوده است و امیدواریم روند توجه به مدیران، ارزیابی مدیران و توانمندسازی آن ها روز به روز ارتقاء پیدا کند.

معاون راهبردی قوه قضاییه افزود: نفس برگزاری این جلسه حضوری دستور ویژه معاون اول قوه قضاییه بوده است که این نشان از توجه ویژه ایشان به مدیران ستادی است و نحوه تقدیر همان گونه است که از روسای کل دادگستری استان ها بوده است.

در پایان این نشست با اهدای لوح و جوایزی از سوی معاون اول قوه قضاییه از مدیران نمونه تقدیر به عمل آمد./ایسنا

کپی