اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

قطع قاعدگی قبل از چهل سالگی نشانه یائسگی زودرس نیست

قطع قاعدگی قبل از چهل سالگی نشانه یائسگی زودرس نیست

همه زنانی که قبل از ۴۰ سالگی دچار قطع عادت ماهانه می‌شوند، دچار یائسگی زودرس نیستند؛ بی‌نظمی و یا تاخیر در قاعدگی نشانه ی واضح اختلال عملکرد تخمدان هاست که باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که باید در نظر داشت که همه خانم‌هایی که قبل از ۴۰ سالگی دچار قطع عادت ماهانه می‌شوند، دچار یائسگی زودرس نیستند، گفت: بی نظمی و یا تاخیر در قاعدگی به صورت پریود هر دو ماه یک بار  نشانه ی واضحی کاهش و یا نارسایی عملکرد تخمدان هاست که باید با مشورت پزشک‌متخصص بررسی شود.


دکتر ملیحه عرب با اشاره به تعریف یائسگی زودرس اظهار کرد: اگر فردی  در سن حدود ۵۱ سال یک سال پریود نشود یائسگی اتفاق افتاده است.

وی با تاکید بر این که یائسگی زودرس تعریف وسیعی دارد افزود: اگر خانمی در سن زیر ۴۰ سال عملکرد تخمدانش کم شود نارسایی زودرس تخمدان ایجاد شده است.

به گفته این فوق تخصص زنان و زایمان دانشگاه، در زیر ۴۰ سال نارسایی زودرس تخمدان با پریود نامنطم همراه با fsh بالا تشخیص داده میشود
در این افراد علائم گر گرفتگی و خشکی ناحیه تناسلی نیز ممکن است ایجاد شود.

این عضو‌هیئت علمی دانشگاه؛ سن یائسگی طبیعی را ۵۱ سال و یائسگی زودرس یا به عبارت جدید نارسایی زودرس تخمدان را ۴۰ سال عنوان کرد.

دکتر عرب با اشاره به علل نارسایی زودرس تخمدان در زنان خاطرنشان کرد: در اکثر موارد حتی تا ۹۰ درصد علتی پیدا نمیشود و در مواردی نیز جراحی تخمدان،شیمی درمانی، رادیوتراپی و یا مسائل و اختلالات ژنتیک می تواند مسبب نارسایی تخمدان ها شود.

وی با اشاره به این‌که یائسگی زودرس درمان پذیر است افزود: بیشتر ترجیح می‌دهیم کلمه نارسایی زودرس تخمدان را به جای یائسگی زودرس در زنان جوان به کار ببریم که ماهیت نوسانی آن را نشان میدهد. دکتر عرب ادامه داد: در نارسایی زودرس تخمدان پیشنهاد می شود که درمان های استروژن در این افراد آغاز گردد تا خطر پوکی استخوان، بیماری قلبی عروقی، فراموشی، نازک شدن مخاط ادراری تناسلی کاهش پیداکند و سلامت جنسی و کیفیت زندگی حفط شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: در بانوانی که رحم خارج نشده باشد، درمان های پرو سترون هم همراه استروژن توصیه می شود.

به گفته این متخصص زنان و زایمان درمان مختلف  هورمونی تا سن متوسط یائسگی طبیعی یعنی۵۰ تا ۵۱  در افراد دارای نارسایی تخمدان ادامه می یابد.

وی یادآور شد : در نارسایی زودرس تخمدان باید سالانه آزمایش tsh که مربوط به تیروئید است بررسی شود.

دکتر عرب  افزود: تشخیص نارسایی زودرس تخمدان نیاز به یک سال پریود نشدن ندارد، بی نظمی و تاخیر در پریود نشانه ای واضح برای مراجعه ‌‌مشورت با پزشک است.

متخصص زنان و زایمان دانشگاه درباره میزان شیوع بروز یائسگی زودرس در کشور با سایر کشورها نیز افزود: طبق آمار  شیوع یائسگی در ایران با سایر کشورهای جهان تفاوت چندانی ندارد‌.

وی انجام آزمایشات سالانه tsh مربوط به تیروئید در افرادیکه دچار نارسایی زودرس تخمدان  هستند را مورد تاکید قرار داد./ دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی
 

سن یائسگی زنان ایران کاهش پیدا کرد /میانگین سن؛ کمتر از ۵۱ سال

علل و عوارض یائسگی زودرس/ هورمون درمانی خودسرانه ممنوع

زنان یائسه برای مهار بیماری‌های قلبی عروقی آلو خشک بخورند

درمان یائسگی زودرس برای پیشگیری از مرگ زودرس

پوکی استخوان زنان را بیشتر از مردان تهدید می‌کند

 

کپی