اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

آغاز گفت‌وگوی سیاسی لیبی در ژنو/ سازمان ملل: مانع‌ تراشان در روند سیاسی محاکمه می‌شوند

آغاز گفت‌وگوی سیاسی لیبی در ژنو/ سازمان ملل: مانع‌ تراشان در روند سیاسی محاکمه می‌شوند

منابع خبری از آغاز نشست مجمع گفت‌وگوی سیاسی لیبی در ژنو برای دستیابی به توافق درباره امور معلق میان طرف‌های لیبیایی خبر دادند.

به گزارش ایسنا، عربی ۲۱ اعلام کرد که نشست اعضای مجمع گفت‌وگوی سیاسی لیبی با هدف دستیابی به توافق درباره امور معلق میان طرف‌های لیبیایی ازجمله نقاط اختلاف در قانون اساسی شامگاه دوشنبه در ژنو آغاز شد.

طبق این گزارش، نشست مجمع گفت‌وگوی سیاسی لیبی تا پنج‌شنبه ادامه خواهد داشت و افراد حاضر در آن قرار است که امور مورد اختلاف میان طرف‌های لیبیایی ازجمله نقاط اختلاف در قانون اساسی و توصیه‌های کمیته مشورتی این مجمع را مورد بررسی قرار دهند.

عبد القادر حویلی، عضو مجمع گفت‌وگوی سیاسی لیبی در این باره گفت: قرار است که این مجمع توصیه‌های کمیته مشورتی را که شنبه در نشست تونس درباره آنها توافق شد را مورد بررسی قرار دهد اما این اتفاق تا بدین لحظه رخ نداده است.

یان کوبیس، نماینده ویژه سازمان ملل در لیبی در سخنانی در ابتدای نشست مجمع گفت‌وگوی سیاسی لیبی در ژنو اظهار کرد: تمامی کسانی که در مسیر انتقال سیاسی و برگزاری انتخابات در لیبی مانع تراشی می‌کنند، محاکمه خواهند شد.

وی گفت: تاسف آور است که پارلمان در سطح مسئولیت خود عمل نکرده و قادر به تصویب چارچوب قانون اساسی برای برگزاری انتخابات نیست.

کوبیس ادامه داد: انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری باید طبق توافقات صورت گرفته در نقشه راه تصویب شده در نشست تونس برگزار شود.

هیات اعزامی سازمان ملل به لیبی دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اعضای کمیته مشورتی مجمع گفت‌وگوی سیاسی لیبی به توافقات و اجماعی درباره امور معلق درباره قانون اساسی میان طرف‌های لیبیایی دست یافته‌اند.

در این بیانیه آمده است: کمیته مشورتی مجمع گفت‌وگوی سیاسی لیبی در نشستی در تونس که شنبه پایان یافت به اجماع نظر درباره مسائل حل و فصل نشده میان طرف‌های حاضر در گفت‌وگوهای سیاسی لیبی دست یافته است./ ایسنا

کپی