اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
وزیر نیرو:

جمعیت روستایی متصل به شبکه آب به بیش از۱۰ میلیون نفر می‌رسد

جمعیت روستایی متصل به شبکه آب به بیش از۱۰ میلیون نفر می‌رسد

وزیر نیرو گفت: جمعیت روستایی دسترسی به شبکه آب سالم و پایدار تا پایان دولت دوازدهم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.

«رضا اردکانیان» روز سه شنبه در مراسم افتتاح طرح‌های صنعت آب و برق در سه استان همدان، زنجان و گلستان که به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، افزود: در ۹۳ ماه فعالیت دولت تدبیر و امید و تاکنون جمعیتی بالغ بر هشت میلیون و ۹۲۷ هزار هموطن روستایی در بیش از ۱۳ هزار و ۹۰۰ روستا به شبکه آب سالم و پایدار وصل شده‌اند.

وی ادامه داد: هدف‌گذاری انجام شده رسیدن به رقم بیش از ۹ میلیون نفر است که امید است با اجرای طرح‌های موجود این هدف محقق شود.

وزیر نیرو گفت: البته تحقق این هدف منوط به تامین مالی است که وظیفه داریم پیگیر این مهم باشیم.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در آبرسانی روستایی اگر هدف گذاری انجام شده با تامین منابع مالی تحقق یابد به این معنا خواهد بود که تاپایان دولت دوازدهم جمعیت روستایی بهره مند از شبکه آب شرب سالم و پایدار به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید.

اردکانیان تحقق این امر را دستاوردی بزرگ برای جمهوری اسلامی توصیف کرد وابراز امیدواری کردتا در دولت سیزدهم این روند که از سال ۱۳۹۳ و با کسب اجازه از مقام معظم رهبری برای برداشت از صندوق توسعه ملی برای طرح های آبرسانی روستایی ادامه یابد تا شاهد کامل شدن طرح های آبرسانی به همه روستاهای کشور باشیم.

وی به بهره برداری از طرح های تصفیه خانه فاضلاب در استان همدان و زنجان که امروز به بهره برداری رسید اشاره کرد و ادامه داد: بهره برداری از طرح های تصفیه خانه فاضلاب یکی از نقاط روشن در کارنامه جمهوری اسلامی است.

وزیر نیرو افزود: در ۹۳ ماه فعالیت دولت تدبیرو امید ۹۳ تصفیه خانه فاضلاب افتتاح و به مدار بهره برداری وارد شد و به این ترتیب هرماه به طور متوسط یک تصفیه خانه فاضلاب وارد مدار شده است.

اردکانیان گفت: امروز سرمایه گذاری از روش های مختلف بر روی موضوع جمع آوری و تصفیه فاضلاب در جهان یکی از شاخص های توسعه یافتگی است و نشان از توجه حکمرانان به امر بهداشت و استفاده بهینه از منابع آبی هم هست.

وی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد زمانی در همین کشور و با همین منابع و در همین جغرافیا با جمعیتی به مراتب کمتر و البته دسترسی کمتر به فناوری های روز جهانی تنها ۴ تصفیه خانه فاضلاب وجود داشت.

عضو دولت تدبیرو امید گفت: امروز با افتخار اعلام می کنیم که هر ماه یک تصفیه خانه فاضلاب در مدار قرار گرفته به گونه ای که با احتساب طرح های افتتاح شده امروز ۲۷۱ تصفیه خانه فاضلاب در مدار بهره برداری قرار گرفته و این مسیر تداوم خواهد داشت.

اردکانیان ادامه داد: در سازگاری با کم آبی توجه بیشتری به چگونگی استفاده از منابع آبی خواهیم داشت از جمله در بخش صنعت و توسعه فضای سبز و بعضا با حفظ جوانب بهداشتی برای باغ ها می توان از پساب این تصیفه خانه ها بهره گرفت.

وی ضمن اشاره به طرح های برقیی که امروز در استان همدان افتتاح شد خاطرنشان ساخت: این طرح ها با توجه به روند روبه رشد صنعتی شدن این استان در پایداری شبکه برق نقش مهمی بر عهده دارند.

وزیر نیرو افزود: با احتساب طرح هایی که امروز به بهره برداری در قالب سیزدهمین هفته پویش #هر هفته الفبایران رسید ۷۰ طرح صنعت آب و برق در سه استان همدان، زنجان و گلستان به بهره برداری رسید.

اردکانیان مجموع سرمایه گذاری این طرح ها را حدود ۱۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تا پایان امسال همه ۲۹۰ طرح در نظر گرفته شده با سرمایه گذاری ۶۴ هزار میلیارد تومان به بهره برداری خواهند رسید./ایرنا

کپی