اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

دلتا پلاس کرونا میل بیشتری به ریه دارد/ راهکار محافظت از ریه‌ها

دلتا پلاس کرونا میل بیشتری به ریه دارد/ راهکار محافظت از ریه‌ها

ریه‌ها شاید مهمترین منطقه جذاب برای حمله ویروس کووید۱۹ باشند، پس در درجه اول باید تلاش کنم ریه‌ها را از دسترسی این ویروس دور کنیم.

دکتر حسین کرمانپور مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در صفحه اینستاگرام خود از «زدن ماسک»، «دوری از تجمع و ازدحام»، «تهویه مناسب» و «تمرین روزانه پرهوایی ریه» به عنوان چهار کلیدی طلایی برای محافظت از ریه در مقابله با حمله ویروس کرونا نام برده است.

وی همچنین «تعداد تنفس در دقیقه بالای ۲۶ تا ۳۰ تنفس»، « اکسیژن خون کمتر از ۹۰»، «تب بالای ۳۸.۵ همراه سرفه»، «ناتوانایی در تنفس عمیق»، «تنگی نفس پیش روند»، «سی تی اسکن ریه» و «تیره شدن لب ها و زیر ناخن» را از نشانه های درگیری ریه با ویروس کرونا برشمرده است.

کرمانپور همچنین با طرح این سوال اگر ریه ها درگیر شد چطوری به ریه ها کمک کنیم، پاسخ داد: در این مرحله «مراجعه به پزشک»، «درمان دارویی»، «تمرین پرهوایی»، «فیزیوتراپی قفسه سینه»، «مصرف مایعات فراوان» و «بخور ساده با یا بدون اکالیپتوس» باید در دستور کار قرار گیرد.

وی همچنین به درمان دارویی معمول درگیری ریه نیز اشاره می کند و در این رابطه «نظر پزشک و معاینه» را در اولویت می داند.

به گفته کرمانپور اگر پزشک در دسترس نبود معمولا مصرف داروهای ریه در صورتی که خلط رنگی نباشد کمک کننده است از جمله مصرف شربت خلط آور (مثل دیفن هیدرامین، برم هگزین یا اکسپکتورانت و ...) و قرص جوشان ان استیل سیستئین.

مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی افزود: اگر خلط سبز، زرد یا خونی باشد مراجع به پزشک برای دریافت آنتی بیوتیک ضروری است

وی همچنین هدف فیزیوتراپی قفسه سینه را «بهبود تغذیه»، «افزایش عملکرد ماهیچه های تنفسی»، «بهبود استقامت فعالیت های عمومی»، «جلوگیری از تجمع ترشحات ریوی»، «افزایش تحرک قفسه سینه»، «تصحیح الگوی تنفس» و پیشگیری از آتلکتازی(جمع شدن ریه) عنوان کرد.

مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی از «مصرف مایعات فراوان»، «بخور گرم اکالیپتوس بلافاصله قبل از فیزیوتراپی»، «مصرف شربت با هدف روان شدن خلط یک تا دو ساعت قبل از فیزیوتراپی»، «مصرف قرص جوشان ان ای سی که باعث روان شدن خلط می شود یک تا دو ساعت قبل از فیزیوتراپی»، «سرفه موثر حین فیزیوتراپی» و «تنفس عمیق شامل دم و بازدم هر دو» و «وضعیت مناسب نشستن» به عنوان چند توصیه یاد کرد که بکارگیری آنها فیزیوتراپی قفسه سینه را کارآمدتر می کند.
 

دلتا پلاس کرونا میل بیشتری به ریه دارد

محققان دریافتند نوع دلتا پلاس کووید-۱۹ در مقایسه با سایر سویه‌ها میل بیشتری به بافت‌های ریه دارد، اما به این معنی نیست که باعث ابتلا به نوع شدید بیماری شده یا قابلیت انتقال بیشتری دارد.

به گزارش ایمنا، نوع جدید کرونا ویروس موسوم به Delta Plus، در ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد) شناسایی شد و اخیراً به عنوان نگران کننده ترین گونه این ویروس دسته بندی شده است.

به گفته محققان، دلتا پلاس در مقایسه با سایر انواع کرونا ویروس‌ها، تمایل بیشتری به پوشش مخاط درون ریه‌ها دارد، اما هنوز مشخص نیست که باعث آسیب بیشتر می‌شود یا خیر؟ محققان معتقدند تأثیر سویه Delta plus تنها با شناسایی موارد بیشتر مشخص خواهد شد، اما به نظر می‌رسد این بیماری به طور کلی در همه کسانی که واکسن تک دوزی یا دو دوزی را زده اند نسبتاً خفیف است.

محققان عنوان می‌کنند تعداد موارد شناسایی شده دلتا پلاس ممکن است بیشتر باشد زیرا ممکن است افراد بدون علامت که هیچ نوع علائم کووید ۱۹ را ندارند، اما حامل ویروس بوده و آن را گسترش می‌دهند، وجود داشته باشند. در مناطقی که این گونه کرونا ویروس متجلی شده است باید واکسیناسیون سریع‌تر انجام شود./ ایرنا و مهر 

۱۵ ماده غذایی برای تقویت ریه‌ها

ترکیباتی که محافظ ریه و دشمن کروناویروس هستند

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 
کپی