اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

رعایت نکنیم کرونای دلتا همه‌گیر می‌شود

رعایت نکنیم کرونای دلتا همه‌گیر می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: گونه هندی کرونا، یک نوع جهش یافته است که نسبت به سایر گونه های کروناویروس شناسایی شده، قدرت سرایت، شیوع و ابتلای بیشتری دارد.

دکتر مهرزاد لطفی دوشنبه هفتم تیر در سیصد و پنجاه و یکمین نشست ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اعلام تکمیل ظرفیت تخت‌های کرونایی بیمارستان‌های شیراز، گفت: صدای موج پنجم شیوع کروناویروس به وضوح شنیده می‌شود.

لطفی با اشاره به شیوع سویه‌ی دلتا (هندی) کروناویروس در استان‌های جنوبی و شماری از شهرستان‌های جنوب فارس، گفت: گونه هندی کرونا، یک نوع جهش یافته است که نسبت به سایر گونه های کروناویروس شناسایی شده، قدرت سرایت، شیوع و ابتلای بیشتری دارد.

رئیس علوم پزشکی شیراز با یادآوری اینکه در حال حاضر ۸۰ کشور با نوع دلتای کروناویروس درگیر هستند، گفت: این درگیری حتی در کشورهایی که واکسیناسیون عمومی علیه کرونا را انجام داده‌اند، دیده شده است.

مبادی ورودی فارس کنترل شود

وی با بیان اینکه بررسی ها نشان می دهد با توجه به شدت شیوع کرونای هندی، سن جانباختگان کاهش پیدا کرده است، از مسئولان استان، ادارات و سازمان ها به ویژه نیروی انتظامی خواست در زمینه کنترل بیشتر ورودی های استان و ممنوعیت حضور مسافران و همچنین حضور در بوستان ها و برپایی چادر در این اماکن، توجه بیشتری داشته و برای جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا با مجموعه سلامت استان همکاری و تعامل بیشتری داشته باشند.

لزوم راه اندازی بیمارستان پشتیبان در شیراز

لطفی همچنین بر آماده سازی و راه اندازی مجدد بیمارستان پشتیبان، با هدف آمادگی برای مواجهه با موج جدید کرونا در شیراز و استان فارس تاکید کرد و افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵۰ بیمار جدید کرونا در بیمارستان های استان بستری شده اند که نسبت به روزهای گذشته افزایش قابل توجهی داشته است و این زنگ خطری برای فارس محسوب می شود.

او در ادامه بر اهمیت اطلاع رسانی به مردم در زمینه شیوع موج تازه کرونا در استان و سرایت پذیری بالای آن که منجر به جان باختن افراد زیادی می شود، تاکید کرد.

/ایسنا

کپی