اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

حس بویایی بهبودیافتگان کرونا یک سال بعد باز می‌گردد

حس بویایی بهبودیافتگان کرونا یک سال بعد باز می‌گردد

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد یک سال طول می‌کشد تا حس بویایی که در نتیجه ابتلا به کووید -۱۹ از بین رفته دوباره احیا شود.

تحقیقی جدید نشان می‌دهد احتمالاً یک سال طول می‌کشد تا بهبود یافتگان از کووید -۱۹ حس بویایی خود را بازیابند. از بین رفتن حس بویایی یا آنوسمی یکی از علائم تعیین کننده ابتلاء به کووید -۱۹ به شمار می‌آید.

این تحقیق در ژورنال پزشکی JAMA منتشر شده و طی آن ۹۷ بیمار بررسی شدند که هفت روز پس از مثبت شدن تست کووید -۱۹ کاهش حس بویایی شأن ادامه داشت.

از این تعداد ۵۱ نفر تحت آزمایش‌های بویایی دقیق قرار گرفتند، به طوری که سوالاتی درباره حس بویایی شأن پرسیده شد و سپس آزمایش‌هایی برای تأیید پاسخ‌هایشان انجام شد.

گروه مذکور طی بازه ای یک ساله، هر چهار ماه یک بار در یک نظرسنجی درباره حس بویایی شأن شرکت کردند. شرکت کنندگان حس بویایی خود را با توجه به بهتر شدن و قدرتمندتر شدن آن در فواصل ۴ ماهه، درجه بندی کردند.

در فاصله چهار ماه، ۴۵ درصد از ۵۱ شرکت کننده اعلام کردند حس بویایی آنها به طور کامل احیا شده است. حدود ۵۳ درصد نیز اعلام کردند بخشی از حس بویایی آنها پس از این بازه زمانی احیا شده است. حدود دو درصد نیز اشاره کردند حس بویایی آنها هیچ تغییری نکرده است.

در فاصله زمانی هشت ماهه، ۹۶ درصد از ۵۱ شرکت کننده اعلام کردند حس بویایی شأن به طور کامل احیا شده است. دو بیمار یا حدود چهار درصد از شرکت کنندگان اعلام کردند حس بویایی آنها پس از یک سال کاهش یافته است.

حدود ۲۸ درصد از ۴۶ شرکت کننده که فقط به پرسشنامه‌ها پاسخ داده بودند نیز پس از چهار ماه با بهبود حس بویایی روبرو شدند. بقیه شرکت کنندگان اعلام کردند پس از گذشت یک سال حس بویایی شأن بهبود یافته است./ مهر

اختلال چشایی و بویایی تا ۵ ماه بعد از کرونا ادامه دارد

کاهش بویایی ناشی از کرونا، میل جنسی را کاهش می‌دهد

چگونه حس بویایی را بعد از بیماری‌های ویروسی برگردانیم؟

اغلب بهبودیافتگان کرونا تا ۹ ماه با علائم بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند


 

 

 

 

کپی