اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

لزوم هوشمندسازی پلیس مبارزه با مواد مخدر

لزوم هوشمندسازی پلیس مبارزه با مواد مخدر

پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا برای انجام مطلوب ماموریت‌ها و ریشه کن کردن این بلای خانمانسوز باید به تجهیزات و فناوری‌های روز دنیا مجهز شود.

سردار حسین اشتری در مراسم رونمایی از کیت ایرانی تشخیص مواد مخدر به گزارش رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا اشاره و تصریح کرد: اقدامات خوبی شده است، اما مشکلاتی هم وجود دارد که بایستی بیش از پیش در راستای رفع معایب و موانع موجود تلاش کنیم.

عالی‌ترین مقام انتظامی کشور همچنین خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای عزیز " مدظله العالی" از اقدامات حوزه مبارزه با مواد مخدر رضایت دارند، اما مطالباتی هم در این رابطه دارند که بایستی در راستای محقق شدن آن‌ها برای انجام مطلوب ماموریت‌ها بیش از پیش تلاش کنیم.
وی با تاکید بر اینکه برای انجام اقدامات مطلوب در حوزه مبارزه با مواد مخدر بایستی از تمامی ظرفیت‌ها و توان موجود بهره لازم را ببریم، تصریح کرد: تلاش‌های شایسته ماموران در مبارزه با مواد مخدر با وجود تجهیزات موجود قابل مقایسه نیست، در واقع با وجود تجهیزات اندک ماموران ما در این حوزه توانسته اند اقدامات مطلوبی را به سرانجام برسانند.
فرمانده نیروی انتظامی در ادامه ضمن قدردانی از زحمات و اقدامات شایسته سردار "مجید کریمی"؛ رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا عنوان کرد: با حضور سردار کریمی گام‌های موثری در حوزه مبارزه با مواد مخدر برداشته شده و ان شاء الله با لطف و عنایت پروردگار متعال و همکاری سایر همکاران در این پلیس شاهد پیشرفت، رشد و شکوفایی روزافزون در این حوزه خواهیم بود.
این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: در مجموعه نیروی انتظامی شاهد هستیم که با توجه به خلاء‌ها و کمبودها، با روحیه انقلابی و جهادی اقدامات بزرگ و شایسته‌ای انجام می‌شود، پس بایستی با توکل بر خداوند متعال و کار مضاعف و همچنین روحیه انقلابی کار‌ها را پیش ببریم.
وی در ادامه با تاکید بر لزوم اصلاح فرآیند‌ها عنوان کرد: یکی از کار‌هایی که بایستی در پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در اولویت قرار گیرد، اصلاح فرآیندهاست؛ زمانی که فرآیند‌ها را بررسی می‌کنیم با مواردی روبرو می‌شویم که بایستی آن‌ها را تقویت کنیم.
سردار اشتری با بیان اینکه بایستی اشراف اطلاعاتی را در پلیس مبارزه با مواد مخدر تقویت کنیم، اظهار کرد: تمرکز ما بایستی بر اقدامات اطلاعاتی باشد، چرا که امروز دشمنان و سودجویان با ورود مواد مخدر به کشور به دنبال ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند؛ متاسفانه در هر جا که مواد مخدر وارد شده جرایم دیگری نیز در کنار آن به وجود آمده است.
فرمانده ناجا در ادامه تاکید کرد: شناسایی سرشبکه‌ها و باند‌های عظیم قاچاق مواد مخدر بایستی به عنوان یکی از اولویت‌های مهم مورد اهتمام ویژه قرار بگیرد.

کشف ۳۰۰ تن مواد مخدر در سال جاری

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه سال گذشته کشفیات مواد مخدر یک هزار و ۱۰ تن بوده است و بیش از ۹۰ درصد از این کشفیات را ناجا انجام داده است، گفت: کشفیات در سه ماه سال جاری نیز حدود ۳۰۰ تن بوده است؛ به عقیده بنده تنها کشف مواد مخدر کافی نیست بلکه آن‌هایی که این مواد را حمل و توزیع می‌کنند نیز باید دستگیر شوند و کشفیات بلاصاحب باید به کمترین مقدار برسد.

استفاده از فناوری‌های روز دنیا

سردار اشتری به اهمیت استفاده از تجهیزات و فناوری‌های روز دنیا نیز اشاره کرد و گفت: بنده معتقد هستم که پلیس مبارزه با مواد مخدر برای انجام مطلوب ماموریت‌ها و ریشه کن کردن این بلای خانمانسوز باید به تجهیزات و فناوری‌های روز دنیا مجهز شود و از آن‌ها بهره لازم را ببرد.
فرمانده ناجا خاطر نشان کرد: یکی دیگر از مواردی که بایستی در پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا مورد اهتمام ویژه و در اولویت قراربگیرد، هوشمند سازی پلیس است.
عالی‌ترین مقام انتظامی کشور همچنین ادامه داد: مبارزه با مواد مخدر، دستگیری معتادان و ... نیازمند یک عزم ملی است، باید دیگر دستگاه‌ها پای کار بیایند و سهم آن‌ها نیز در این امر مهم مشخص شود، در واقع بایستی برای رسیدن به اهداف مد نظر از ظرفیت سایر سازمان‌ها نیز بهره لازم را ببریم.

۳ هزار و ۸۰۰ شهید در حوزه مبارزه با مواد مخدر

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی در امر مبارزه با مواد مخدر بیشترین شهدا را (۳ هزار و ۸۰۰ شهید) تقدیم کرده است، گفت: در مناطقی که مواد مخدر توزیع و مصرف می‌شود برای مردم بسیار نگران کننده است، بایستی با تمامی ظرفیت‌ها و امکانات موجود در راستای شناسایی سرشبکه‌ها و باند‌های کلان قاچاق مواد مخدر و همچنین خرده فروشان اهتمام ویژه داشته باشیم.
سردار اشتری در ادامه گفت: نیروی انتظامی می‌تواند طی ۴۸ ساعت و یا کمتر معتادان متجاهر را شناسایی و دستگیر کند، اما لازم است که سایر سازمان‌ها نیز با امکانات موجود خود پای کار باشند و به کمک نیروی انتظامی بیایند.
فرمانده ناجا به اهمیت اطلاع رسانی سریع و به موقع و آگاه سازی مردم نیز اشاره کرد و ادامه داد: مردم بایستی از اقداماتی که پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا انجام می‌دهد آگاه باشند، به طوری که خانواده ها، جوانان، دانش آموزان و ... از اثرات مخرب مواد مخدر آگاه شوند و بدانند مواد مخدر و خطرات آن در کمین آن‌ها است.
عالی‌ترین مقام انتظامی کشور تاکید کرد: در امر مبارزه با مواد مخدر بایستی اعتبارات متناسب با ماموریت‌ها نیز در اختیار ناجا قرار بگیرد.
وی ادامه داد: بایستی در حوزه بین الملل نیز فعال باشیم و از تمامی ظرفیت‌ها بهره لازم را ببریم؛ با حضور فعال در عرصه بین المللی سایر کشور‌ها باید بدانند که کشور ایران اسلامی در حوزه مبارزه با مواد مخدر اقدامات شایسته‌ای انجام داده است.
سردار اشتری به اهمیت انسداد مرز‌ها و کنترل ورود مواد مخدر به کشور نیز اشاره و خاطرنشان کرد: این موضوع بایستی به صورت جدی از سوی وزارت کشور، استانداری‌ها و ... مورد اهتمام قرار بگیرد.
فرمانده ناجا همچنین عنوان کرد: بکارگیری نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان نیز در حوزه مبارزه با مواد مخدر یکی دیگر از مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد چرا که بکارگیری نخبگان در این حوزه قطعا در رسیدن به نتایج مطلوب به ما کمک خواهد کرد.
سردار اشتری همچنین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عزیز و بزرگوار ناجا به ویژه به حضور پرشور و مشارکت بالای مردم در انتخابات اشاره کرد و گفت: انصافا با وجود شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور و عملیات روانی دشمن علیه جمهوری اسلامی ایران؛ مردم مشارکت بالایی در این انتخابات داشتند به طوری که مشارکت مردم در این دوره از انتخابات نسبت به دوره‌های قبل بیشتر بوده است.
وی ادامه داد: بحمدالله رئیس جمهور نیز با رای قاطع مردم انتخاب شد و ان شاء الله سکاندار قوه مجریه خواهد شد و با لطف و عنایت پروردگار متعال بسیاری از مشکلات مردم نیز برطرف می‌شود.صدا وسیما 

 

کپی