اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
با حضور رئیس جمهور؛

رصدخانه ملی و اتوبوس برقی رونمایی شدند

رصدخانه ملی و اتوبوس برقی رونمایی شدند

طرح های ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صبح امروز با حضور رئیس جمهور رونمایی شد.

حجت‌الاسلام روحانی پیش از ظهر امروز از طرح های معاونت علمی و فناوری با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت ویدئو کنفرانسی رونمایی کرد.

طرح رصدخانه ملی، خانه های خلاق کاشان، اصفهان و تهران، نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان صادراتی ایران ساخت، طرح توسعه قوای محرکه الکتریکی اتوبوس های برقی شهری و کارخانه نوآوری پارک علم و فناوری کرمانشاه از جمله طرح های رونمایی شده امروز بودند.

رصدخانه ملی ایران

رصد خانه ملی ایران از جمله طرح های کلانی است که در ۳۳ کیلومتری جنوب‌غرب کاشان و ۱۲ کیلومتری غرب قمصر و ۷ کیلومتری شمال‌شرق شهر کامو و چوگان و در قلهٔ ۳٬۶۰۰ متری گرگش از قلل مرتفع رشته‌کوه کرکس در حال ساخت است. گنبد تلسکوپ در قله نصب شده‌است و تلسکوپ 3.4 متری در مرحلهٔ آزمون در کارخانه قرار دارد.

اتوبوس برقی

پروژه ساخت اتوبوس های برقی با حمایت معاونت علمی و فناوری از یک سال و نیم گذشته توسط۱۷شرکت دانش بنیان و شرکتهای سازنده اتوبوس آغاز شد. از ویژگی های ممتاز این پروژه می توان به استفاده از ظرفیت های ملی و شرکتهای دانش بنیان و خلاق در اجرای پروژه اشاره داشت.

خانه های نوآوری و فناوری

راه اندازی خانه های نوآوری و فناوری از سال گذشته توسط معاونت علمی و فناوری آغاز شد. تاکنون در افریقا، کنیا، سوریه و چین خانه نوآوری راه اندازی شده است.

این خانه ها محلی برای حضور شرکتهای دانش بنیان با ظرفیت صادراتی است.امروز خانه نوآوری مستقر در نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح شد.

خانه های خلاق

از دیگر طرح های رونمایی شده امروز خانه های خلاق کاشان، اصفهان و تهران بود.تاکنون 11 خانه نوآوری در حوزه صنایع خلاق راه اندازی شده است.

در این خانه های خلاق استارت آپ ها و شتابدهنده ها در راستای توسعه صنایع خلاق حضور دارند.

راه اندازی برج فناوری کرمانشاه

برج فناوری کرمانشاه که از جمله طرح های رونمایی شده امروز بود که با حمایت جهاد دانشگاهی راه اندازی شده است.

این برج فناوری محل استقرار ۱۱۰ تیم خواهد بود./مهر

کپی