اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰

چرا چهره‌های هنری از سیاست فاصله گرفتند؟

چرا چهره‌های هنری از سیاست فاصله گرفتند؟

کیوان مهرگان، دور شدن هنرمندان از سیاست را، به دلیل هزینه زیادِ فعالیت در این عرصه دانست و تاکید کرد برای همین، چهره‌های هنری، ترجیح داده‌اند مسوولیت اجتماعی‌شان را، جوری دیگر انجام دهند.

کلاب هاوس خبرآنلاین، شامگاه یکشنبه ۶ تیر، از ساعت ۲۱ تا ۳۰ دقیقه بامداد، با طرح این پرسش که «چرا سلبریتی‌ها با سیاست قهر کردند؟»، به مدت سه ساعت و نیم، میزبان چهره‌‍‌های رسانه‌ای، سیاسی، فرهنگی و هنری بود.

کیوان مهرگان، شاعر، روزنامه‌نگار و مستندساز، یکی از مهمانان این نشست بود که ابتدا در واکنش به سخنان مسعود ده‌نمکی، از او خواست تا به سیاست‌مداران نزدیک به خود و دولتمردان آینده، از کاهش مشارکت در انتخابات بگوید.

او سپس به موضوع این نشست پرداخت و گفت: «من با واژه سلبریتی‌ در این بحث موافق نیستم. برای همین، من آن را به هنرمندان و ورزشکارانی محدود می‌کنم که به طور حرفه‌ای فعال هستند.»

این شاعر، در ادامه تاکید کرد: «دوری چهره‌های هنری از سیاست، بحثِ برآورد هزینه و فایده است. در حالی که یکی از داوران «عصر جدید» در یک برنامه تلویزیونی، چیزی را گفت که خیلی بر او خرده نگرفتند، ولی برخی هنرمندان دیگر هستند که اگر اشتباهی مرتکب شوند، هزینه بسیار زیادی باید بدهند و مورد بازخواست قرار می‌گیرند. حتی اگر رسمی بازخواست نشوند، محدود می‌شوند؛ برای مثال از آن‌ها تیزر تلویزیونی پخش نمی‌شود یا بیلبورد بهشان نمی‌دهند.»

مهرگان در پایان گفت: «به نظرم هنرمندان فعال، مدتی است به جای سیاست، به سمت فعالیت‌های دیگر حرکت کرده و مسوولیت اجتماعی‌شان را جوری دیگر انجام می‌دهند؛ از جمله، گلاره عباسی برای سینمای نابینایان کار می‌کند و هدیه تهرانی هم در امور نیکوکاری و محیط زیست فعال است.»/خبرآنلاین

کپی