اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

ابراز تاسف مسئولان بعثه ایران و عراق از تعطیلی مجدد حج

ابراز تاسف مسئولان بعثه ایران و عراق از تعطیلی مجدد حج

مسئولان بعثه دو کشور ایران و عراق در تماس تلفنی از تعطیلی مجدد حج در سال ۱۴۴۲ هجری قمری ابراز تاسف کردند و ازعربستان خواستند برای حضور حجاج کشورهای اسلامی در حج سال آینده تدابیر لازم را تدارک ببینند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در تماس تلفنی با حجت‌الاسلام و المسلمین سامی مسعودی، رئیس شورای عالی حج و عمره عراق تصریح کرد: اراده مسئولان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران همکاری برادرانه و نزدیک با عراق در امور مرتبط با حج و زیارت است.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه امنیت و ثبات دو کشور اسلامی دوست و مهم غرب آسیا، عراق و جمهوری اسلامی ایران به یکدیگر گره خورده است، تاکید کرد: ما ازگسترش همکاری‌ها بین دو طرف درحوزه حج و زیارت استقبال می کنیم.

وی افزود: روابط تاریخی و حجم بالای رفت و آمد زائران و گردشگران دو کشور، نشاندهنده پیوستگی فرهنگی و علاقه دو ملت به یکدیگر است.

حجت‌الاسلام و المسلمین نواب خاطرنشان کرد: الحمدالله تاکنون در زمینه فعالیت‌های علمی، فرهنگی و پژوهشی فی مابین بعثه‌های حج دو کشور قدم‌های مؤثری برداشته شده است و امیدواریم با پایان هرچه زودتر ویروس منحوس کرونا، شاهد از سرگیری تردد زائران میان دو کشور باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری مراجع ذی ربط جمهوری اسلامی ایران و دولت عراق هماهنگی‌های لازم در خصوص از سرگیری سفر زائران دو کشور به عتبات و برگزاری مراسم اربعین انجام شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین با تجلیل از همکاری‌ها و همدلی‌های مردم و دولت عراق، خاطرنشان کرد: مهمانوازی مردم عراق از زائران اربعین حسینی  بسیارصمیمانه و برخاسته از روحیه عاشورایی عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) و در جهان بی نظیر است.

وی با بیان اینکه متاسفانه برای دومین سال متوالی زائران خارج از کشور عربستان از انجام مناسک حج تمتع محروم شدند، اظهار کرد: باردیگرعربستان این موضوع را با تأخیراعلام کرد و امسال نیز مراسم حج تنها با حضور تعداد کم زائر برگزار می‌شود.

سرپرست حجاج ایرانی گفت: عربستان همچون سال گذشته درخصوص اعلام شرایط و شیوه برگزاری حج بسیار تعلل کرد و بدون نظرخواهی از کشورهای اسلامی، همچون سال گذشته، حج را به اتباع کشورش و یا افراد مقیم این کشور محدود کرد در حالی که می‌توانست به صورت محدود زائران را از کشورهای خارجی بپذیرد تا عطر و معنویت نسیم حج و حجگذاری در سراسر گیتی بوزد.

رئیس شورای عالی حج و عمره عراق نیز دراین تماس تلفنی از تعطیلی حج پیشرو انتقاد کرد و از همه کشورهای اسلامی خواست که در این زمینه ابراز نظر رسمی داشته باشند و عربستان نیز برای حج سال آینده تدابیر لازم را پیش بینی کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سامی مسعودی، ضمن تبریک پیروزی مقاومت اسلامی و برگزاری موفق انتخابات 28 خرداد و موفقیت جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای اسلامی در ساخت واکسن ویروس کرونا، اظهار امیدواری کرد که روابط میان دو کشور اسلامی ایران و عراق گسترش یابد.

برپایه این گزارش، سرپرست حجاج ایرانی نیز با اشاره به دستاورهای مقاومت فلسطین در جنگ دوازده روزه با رژیم صهیونیستی تصریح کرد: تنها راه عقب راندن دشمن، مقاومت است و حمایت  از جبهه مقاومت از ضرورت‌های امروز دنیای اسلام به شمار می‌آید و باید مورد توجه قرار گیرد.

/ایلنا 

کپی