اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

در مورد سویه دلتاپلاس ویروس کرونا چه می‌دانید؟/ صوت

در مورد سویه دلتاپلاس ویروس کرونا چه می‌دانید؟/ صوت

نوع دلتا پلاس (Delta plus ) که به‌عنوان «نوع نگران‌کننده» ویروس کرونا اعلام شده است در مقایسه با سایر سویه‌ها میل بیشتری به بافت‌های ریه دارد.

دکتر ان کا آرورا، رئیس کارگروه کووید-۱۹ تحت گروه مشاوره ملی فنی در مورد ایمن‌سازی (NTAGI) هند اظهار کرد: به این معنی نیست که نوع دلتا پلاس باعث بیماری شدیدتر یا قابلیت انتقال بیشتر خواهد شد.

به نقل از نیوز، دکتر ان کا آرورا گفت: «دلتا پلاس در مقایسه با سایر انواع آن تمایل بیشتری به پوشش مخاط در ریه‌ها دارد اما به این معنی نیست که باعث بیماری شدیدتر و یا قابلیت انتقال بیشتر می‌شود. البته اگر این نوع به بافت ریه آسیب بیشتری برساند هنوز مشخص نیست.»

وی تاکید کرد: تاثیر سویه دلتا پلاس تنها با شناسایی موارد بیشتر مشخص خواهد شد، اما به نظر می‌رسد این بیماری به‌طور کلی در همه افرادی که یک یا دو دوز واکسن دریافت کردند، خفیف است. ما باید کاملا مراقب باشیم و گسترش آن را بررسی کنیم تا این امر به ما میزان انتقال را ارائه دهد.

آرورا بیان کرد: تعداد موارد شناسایی شده دلتا پلاس ممکن است بیشتر باشد زیرا ممکن است افراد بدون علامت نیز وجود داشته باشند که هیچ علائمی ندارند اما ویروس را حمل می‌کنند و آن را گسترش می‌دهند.

اما نکته مهم این است که نظارت ژنومی ما آن را به درستی و به اندازه کافی زودهنگام شناسایی کرده است. قبلا نیز به ایالات گفته شده که این مورد یک «نوع نگران‌کننده» است و نیاز به اقدام دارد به همین دلیل چندین ایالت برنامه‌ریزی‌های اندکی برای مناطقی که ویروس شناسایی شده است، انجام داده‌اند تا از شیوع آن جلوگیری کنند. بدیهی است که واکسیناسیون باید در این مناطق افزایش یابد.

وی در رابطه با این‌که آیا این نوع می‌تواند موج بعدی ویروس را تحریک کند یا خیر گفت: اکنون ارزیابی آن دشوار است.

وی ادامه داد: «امواج به انواع جدید یا جهش‌های جدید مرتبط هستند بنابراین این احتمال وجود دارد که این نوع جدید باشد اما این‌که آیا به موج بعدی منجر می‌شود، پاسخ دادن آن دشوار است زیرا به دو یا سه مورد بستگی خواهد داشت.»

دکتر  آرورا افزود: اولین مورد این است که ما در سه ماه گذشته موج شدیدی داشتیم و هنوز هم ادامه دارد و شاهد هستیم که در هشت تا ۱۰ روز گذشته تعداد موارد در ۵۰ هزار مورد باقی‌مانده است، در حالی که در بعضی مناطق موارد همچنان ادامه دارد بنابراین این موج از بین نرفته است.

وی توضیح داد: موج قبلی بر روی پاسخ جامعه به نوع دیگر تاثیر می‌گذارد و موج بعدی به این بستگی دارد که چه جمعیتی در موج قبلی آلوده شده‌اند. اگر بخش بزرگی آلوده شوند، در موج بعدی بیماریافراد مانند سرماخوردگی معمولی خواهد بود و ممکن است به بیماری جدی یا مرگبار مبتلا نشوند.

ثانیا، مورد مهم دیگر واکسیناسیون است، اگر سرعت واکسیناسیون افزایش یابد، حتی اگر با یک دوز ایمن‌سازی سریع ایجاد شود موثر خواهد بود و روشی که برای آن برنامه‌ریزی می‌کنیم  احتمال موج بعدی را بسیار کم خواهد کرد زیرا واکسن به علاوه رفتار مناسب، ما را از موج بعدی نجات و آن را کاهش می‌دهد و نمی‌تواند خسارت وارده موج‌های قبلی را ایجاد کند.

نسخه دلتا پلاس کووید-۱۹

این نوع در اوایل ماه جاری شناسایی شد و به تازگی به «نوع نگران‌کننده» تبدیل شده است. تاکنون ۵۱ مورد مبتلا در ۱۲ ایالت کشف شده است که ماهاراشترا حداکثر موارد این سویه جدید را گزارش کرده است.


 

یک مطالعه انجام شده توسط شورای تحقیقات پزشکی هند با همکاری کالج امپریال لندن مشخص کرد: موج بعدی کووید-۱۹ ممکن است به اندازه موج قبلی شدید نباشد و افزایش واکسیناسیون به کاهش آن کمک کند.

محققان این تحقیق شامل بالرام بهارگاوا، مدیرکل شورای تحقیقات پزشکی هند ICMR و سامیران پاندا، رئیس بخش بیماری‌های عفونی  ICMR هستند.

این مطالعه بر اساس تجزیه‌وتحلیل مدل‌سازی ریاضی نشان داد که نوع جدید بعید است موجی ایجاد کند مگر این‌که منجر به از بین رفتن کامل ایمنی حاصل از عفونت‌های قبلی شود.

این مطالعه اضافه می‌کند که یک نوع قابل انتقال بیشتر باید از آستانه تکثیر ۴.۵ عبور کند تا موج بعدی ایجاد شود.


افزایش کشورهای درگیر با سویه دلتای کرونا و تشدید محدودیت‌ها

با افزایش موارد ابتلا به سویه دلتای کرونا، محدودیت های شدیدتری برای مقابله با شیوع این ویروس در برخی از کشورها اعمال شده است.


 

شهر مسکو، پایتخت روسیه بالاترین نرخ مرگ و میر ناشی از کروناویروس را در این کشور داشته و اکنون شیوع سویه دلتای کروناویروس که از قدرت سرایت بالاتری برخوردار است موجب شده که محدودیت های شدیدتری در کشورهای سراسر منطقه آسیا-پاسفیک اعمال شود.

همچنین شیوع سویه دلتای کرونا نگرانی هایی را در مورد سفرهای تفریحی به کشورهای اروپایی به همراه داشته است.

شیوع سریع سویه دلتای کرونا به این مفهوم است که تا پایان همه گیری مسیر طولانی باقی مانده است. هرچند روند واکسیناسیون، موارد ابتلا به کروناویروس را در شماری از کشورها کاهش داده و محدودیت ها در فعالیت‌های روزمره شهروندان در برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا به تدریج برداشته می شود اما کارشناسان سلامت همچنان هشدار داده اند که شیوع سریع سویه دلتای کرونا به این مفهوم است که تا پایان همه گیری مسیر طولانی باقی مانده است.

به گزارش روزنامه گاردین، سازمان جهانی بهداشت (WHO) در جدیدترین گزارش خود از کاهش موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در جهان از ماه فوریه خبر داده اما در عین حال هشدار داده است که سویه دلتای کروناویروس که اکنون در ۹۲ کشور گسترش پیدا کرده، موجب موج مرگبار بیماری در کشورهای مختلف از اندونزی گرفته تا روسیه شده است.


ویروس کرونای "دلتا "خطرناکتر از ویروس انگلیسی

ویروس کرونای "دلتا" تا به حال در بیش از ۸۰ کشور دنیا شیوع پیدا کرده که نشان از افزایش سرایت پذیری این نوع از ویروس کرونا نسبت به گونه انگلیسی است.

با افزایش موارد ابتلا به ویروس جهش یافته کرونای "دلتا"، محدودیت های شدیدتری برای مقابله با شیوع این ویروس در برخی از کشورها اعمال شده است.
 

ویروس کرونای دلتا؛ خطرناک‌ترین جهش کووید ۱۹ + علائم

گسترش ویروس کرونای «دلتا» در بسیاری از کشورهای جهان مانند انگلیس، پرتقال، روسیه، رژیم صهیونیستی و استرالیا منجر به بازگشت محدودیت‌ها در برخی مناطق جهان شده؛ این در حالی است که طبق آخرین آمار جهانی بیش از دو میلیارد دوز واکسن کرونا در دنیا تزریق شده است.


/ ایسنا و ایمنا 

به گونه دلتاپلاس مبتلا می‌شوید حتی اگر از کنار فرد آلوده و بدون ماسک عبور کنید

ویروس دلتا واگیردارترین سویه کرونا به روایت سازمان بهداشت جهانی

ویدئو / نام گونه‌های کرونا تغییر کرد/ الفبای یونانی به جای نام کشورها

این روزها جوانان کرونایی علائمی شبیه سرماخوردگی شدید دارند

مرگ‌‌های کرونایی فعلی سهم کسانی می‌شود که واکسینه نشدند

فرد مبتلا به سویه دلتا ۸ تا ۱۲ نفر را کرونایی می‌کند

سویه دلتا ۲ برابر مسری‌تر از ویروس اولیه کرونا

کشف دلتا کرونا، نوع جدید ویروس کرونا در هند

نوع دلتای کرونا با بدن ما چه می‌کند؟

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید


 

کپی