اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

70 درصد دانش‌آموزان کتاب غیر درسی نمی‌خوانند

70 درصد دانش‌آموزان کتاب غیر درسی نمی‌خوانند

گروه فرهنگی/ «70 درصد دانش‌آموزان 15 تا 18 سال کتاب غیر درسی نمی‌خوانند» این آمار را وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته اعلام کرد. آماری که طبق گفته سید عباس صالحی در نظرسنجی سال 1398 به دست آمده است.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام این آمار، حوزه کتاب و کتابخوانی را یکی از حلقه‌های وصل بین دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش دانست: «مدرسه قفس کتاب درسی نیست. قفس کتاب درسی مانع خلاقیت می‌شود. در نظرسنجی سال 1398، 30 درصد دانش‌آموزان سنین 15 تا 18 سال گفته‌اند که کتاب غیر درسی می‌خوانند و این آمار خوشایند نیست. یکی از نکته‌های قابل توجه همگرایی این است که چطور می‌توان از کتاب درسی نقطه پرش فراهم کرد که دریچه باشد نه پنجره بسته.»
او که در آیین افتتاحیه کشوری فعالیت‌های تابستانی دانش‌آموزان سخن می‌گفت با نام بردن از خانواده، تعلیم و تربیت، دین و رسانه به‌عنوان چهار نهاد مهم در تربیت دانش‌آموزان اعلام کرد که امروز شاهد از هم گسیختگی و عدم اتصال آنها هستیم. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اوقات فراغت را کانون همگرایی این نهادها دانست. ضرورت توجه به زیست مذهبی و زیست اجتماعی دانش‌آموزان بخش دیگری از صحبت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم بود. به گفته صالحی مسجد و مدرسه و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد می‌تواند زیست مذهبی را ارتقا دهد و این امر نیاز به برنامه‌ریزی دارد: «یادگیری کمک و احسان به دیگران نیاز به یادگیری جمعی دارد. مسجد می‌تواند یک خط ارتباطی با مدرسه در این زمینه داشته باشد.»
همچنین تربیت هنری و خلاقیت در دانش‌آموزان و اهمیت توجه به چهره‌های علمی و مذهبی در دانش‌آموزان نکته مهم دیگری بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آن سخن گفت: «باید به این نکته توجه داشته باشیم که دانش‌آموزان در افق ذهنی خود به کدام چهره‌های معروف و مشهور توجه و علاقه دارند. امروز دانش‌آموزان در 10 نفر اول چهره‌های مورد علاقه خود چهره علمی و مذهبی ندارند.»
سیدعباس صالحی تأکید کرد که مسئولیت تعلیم و تربیت صرفاً وظیفه وزارت آموزش و پرورش نیست و باید به همگرایی چهار نهاد خانواده، تعلیم و تربیت، دین و رسانه توجه داشت.

کپی