اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰

دود زباله در چشم قزوینی ها

دود زباله در چشم قزوینی ها
کوروس سلیمانی قزوین

آتش‌سوزی در سایت زباله محمد شهر قزوین و مهار نشدن آن در دو روز گذشته باعث آلودگی هوای منطقه و شهر قزوین شد.

قدرت‌الله مهدیخانی مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین در این ارتباط به خبرنگار «ایران» گفت: این حریق در ساعت ۲۲:۳۰ روز پنجشنبه اتفاق افتاد که پس از آن با هماهنگی سازمان آتش‌نشانی از نیروهای این سازمان از شهرهای قزوین، بوئین زهرا، عصمت آباد، امیرآباد و محمدیه به منطقه اعزام شدند اما به‌دلیل وسعت ۵ هکتاری منطقه، امکان مهار آن از طریق آب فراهم نشد. به‌همین دلیل جلسه‌ای در استانداری برگزار شد و تصمیم گرفتیم با کمک شهرداری و بنیاد مسکن، ماشین‌آلات حمل‌ونقل و راهسازی این دو سازمان‌کمک کنند تا از طریق خاکریزی این آتش مهار شود.
وی درباره خطرات این آتش‌سوزی اظهار داشت: بیشتر دود حاصل از این آتش‌سوزی است که مشکلات زیست محیطی و آلودگی هوا ایجاد کرده و بحث خطرهای جانی و خسارت مطرح نیست.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا مهار این آتش چند روز به‌طول انجامید، گفت: «وسعت ۵ هکتاری سایت، وجود مواد اشتعالزا و تولید گاز متان بوسیله این‌زباله‌ها باعث گستردگی آتش شده بود، البته هم اکنون بخش بزرگی از این آتش‌سوزی مهار شده است و جای نگرانی وجود ندارد.
وی در پایان درباره منشأ این آتش‌سوزی اظهار داشت: هیچ‌گونه منشأ انسانی و عمدی در این اتفاق وجود نداشته و به‌دلیل انباشت زباله‌های خشک و شیشه که مانند ذره بین عمل می‌کند این اتفاق می‌افتد. در سال‌های گذشته هم در سایت‌های زباله شهرهای دیگر چنین اتفاق مشابهی افتاده بود.

کپی