اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

جهانگردی واریانت دلتا/ سرایت‌پذیری کرونای هندی بیشتر از واریانت انگلیسی

جهانگردی واریانت دلتا/ سرایت‌پذیری کرونای هندی بیشتر از واریانت انگلیسی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به شیوع گسترده واریانت دلتا در بیش از ۸۰ کشور دنیا، از افزایش سرایت‌پذیری ویروس کرونا در جریان این جهش نسبت به واریانت انگلیسی خبر داد.

دکتر عاطفه عابدینی، فوق تخصص بیماری های ریه در خصوص واریانت دلتا، هندی یا B,۱.۶۱۷ کروناویروس که این اواخر خبرهایی از شیوع آن در کشور به گوش می رسد، عنوان کرد: مستندات اخیر نشان می دهد این نوع از کروناویروس ها قدرت سرایت پذیری بیشتری نسبت به واریانت انگلیسی دارد و نرخ بستری بیماران را نیز افزایش می دهد، اما گزارشی از تفاوت در میزان مرگ و میر ناشی از واریانت دلتا نسبت به واریانت های پیشین در دست نیست.

وی ادامه داد: گزارش ها از موارد مرگ و میر ناشی از واریانت دلتا در کشورهای دیگر نشان می دهد، افرادی که واکسینه نشده اند یا واکسیناسیون آنها کامل نشده است، در معرض خطر قرار دارند.

دکتر عابدینی از شیوع واریانت هندی در ۸۰ کشور دنیا خبر داد و افزود: در برخی کشورها این واریانت به عنوان ویروس قالب در حال گسترش است و حتی در کشور آمریکا، علی رغم پوشش ۵۰ درصدی واکسیناسیون، شیوع ۲۰ تا ۵۰ درصدی کرونای هندی گزارش شده و در حال افزایش است.

عضو هیئت علمی دانشگاه، آبریزش بینی و مشکلات گوارشی را از علائم اصلی واریانت هندی دانست و تصریح کرد: در نوع ووهان ویروس کرونا، آبریزش بینی از علائم ابتلا محسوب نمی شد و اغلب با گلودرد و درگیری دستگاه تنفسی فوقانی مواجه بودیم، اما در واریانت دلتا، آبریزش بینی شیوع دارد.

وی با اشاره به اینکه برای دستیابی به آمار دقیق میزان گسترش بیماری در ایران، نیاز به توالی یابی ژنتیکی ویروس است، عنوان کرد: هنوز در کشور آمار دقیقی از شیوع واریانت هندی وجود ندارد، اما افزایش علائم گوارشی قابل مشاهده است.

دکتر عابدینی اظهار کرد: برخی در ابتدای شیوع کرونای هندی، میزان سرایت پذیری آن را ۶۰ درصد بیشتر از واریانت انگلیسی اعلام کردند، اما اکنون مستندات نشان می دهد این نوع جهش، ۴۰ درصد مسری تر از واریانت آلفا یا کرونای انگلیسی است.

فوق تخصص بیماری های ریه در ادامه گفت: در کشور هند داده هایی ارایه شد که نشان از افزایش میکروترومبوزها (لخته های خونی کوچک) در جریان ابتلا به واریانت دلتا نسبت به کرونای ووهان داشت، اما به علت نبود مستندات کافی از میزان این عارضه در نوع چینی، این مطالعات قابل تاکید نیست.

دکتر عابدینی در پایان بیان کرد: شیوع قارچ سیاه یا ساده که پس از گسترش واریانت دلتا در هند گزارش شد، در زمان همه گیری کروناویروس ووهان در کشور وجود داشت، بنابراین عارضه جدیدی نیست و به نظر نمی رسد با شیوع کرونای هندی، این مشکل نیز شایع شود./ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

رد پای یکی از خطرناک‌ترین ویروس‌های جهان در هند/ شناسایی ویروس نیپاخ در خفاش‌ها

به گونه دلتاپلاس مبتلا می‌شوید حتی اگر از کنار فرد آلوده و بدون ماسک عبور کنید

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

کپی