اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
وزیر بهداشت: در ماه‌های آینده واکسن را صادر کرده و به تهیدستان جهان هدیه می‌دهیم

فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن «نورا» آغاز شد

فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن «نورا» آغاز شد

صبح امروز واکسن کرونای ایرانی پروتئینی نوترکیب دانشگاه علوم‌پزشکی بقیة‌الله(عج) با نام «نورا» رونمایی و فاز اول کارآزمایی بالینی آن با حضور سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران و سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و علوم پزشکی آغاز شد.‌

 به گزارش ایسنا ،مطالعات این واکسن در فاز حیوانی روی موش، خرگوش و میمون انجام شده و نتایج موفقیت‌آمیز داشته است ، بر همین اساس هم فاز اول کارآزمایی بالینی آن با مجوز سازمان غذا و دارو آغاز می‌شود.
وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از واکسن «نورا» گفت: خدا را شکر واکسن برکت به سرانجام رسید؛ واکسن‌پاستور به سرانجام رسید و دیروز واکسن اسپوتنیک روسی را رونمایی کردیم. عزیزان ما در سیناژن فاز دوم آزمایش بالینی را می‌گذرانند، در رازی بخوبی فاز دوم را طی کرده و دارد به اتمام می‌رسد. فاز دو در مجموعه فخرا بخوبی به سرانجام می‌رسد و همین‌طور شرکت‌های دیگر دانش بنیان و مجموعه‌ای که عزیزان ما در سپاه پیش می‌برند.
وی تأکید کرد: ما در ماه‌های آینده ،نه تنها کمبود واکسن‌ نخواهیم داشت، بلکه ریل‌گذاری کردیم که واکسن ما در اقصی نقاط جهان که قلدران و زورگویان درها را بر تهیدستان جهان بستند، بتوانیم واکسن صادر و هدیه کنیم و این از افتخارات ناب جمهوری اسلامی است. سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم دراین مراسم گفت: ما مرد میدان‌های سخت هستیم و به همه جهان می‌گوییم که از میدان خارج نمی‌شویم و می‌دانیم که سر انجام همه حصارهای سخت محاصره را با اقدامات فنی و علمی می‌شکنیم. ما این واکسن‌ها را در اختیار مردم فقیر سایر کشورها قرار می‌دهیم و ملت عزیز ما اطمینان داشته باشد که بیرق‌های امید را بیش از هر وقت دیگری برافراشته خواهد دید. فرمانده کل سپاه پاسداران خطاب به مقامات آمریکایی گفت: اگر کمبود واکسن دارید، حاضر هستیم که به شما کمک کنیم.
 
کپی