اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

فعالیت ۱۵۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلول بنیادی

فعالیت ۱۵۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلول بنیادی

معاونت علمی و فناوری اعلام کرد در حال حاضر ۱۵۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلول بنیادی و پزشکی بازساختی فعالیت می کنند.

حسین سلطانی نژاد مدیر فناوری و تجاری سازی ستاد توسعه فناوری‌ سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از تلاش‌های فناورانه در ایران و سایر کشورهای جهان برای ایجاد منبعی قابل اعتنا از سلول‌های بنیادی یاد کرد و گفت: سلول های بنیادی خونساز (HSC)ها از یک واحد خون بند ناف اهدا کننده همسان می توانند پرورش داده شده و به تعداد کافی رشد کنند تا امکان پیوند موفقیت آمیز در یک بیمار فراهم شود.

وی افزود: با این حال، این منبع اولیه از سلول بنیادی، هنوز دارای محدودیت‌هایی است و ماهیت آلوژنی این تلاش های گسترده برای بسیاری از بیماری‌ها ایده آل نیست.

سلطانی نژاد با بیان این‌که در بعضی موارد می توان از سلولهای خود بیمار برای کشت های سلولی با توجه به نوع بیماری استفاده کرد، ادامه داد: با این وجود اما بعضی بیماری های ژنتیکی مانند بیماری های نقص ایمنی ممکن است سلولهای بنیادی فرد را دچار جهش و نقصان ژنتیکی کند.

سلول‌های بنیادی منحصر به فرد

به گفته سلطانی نژاد، در حال حاضر مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاهی در کشورمان نیز در حال توسعه فناوری سلول‌های بنیادی با استفاده از مراکز توسعه فناوری های مختلف کشت سلولی هستند و بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در زمینه های مرتبط با کشت سلولی فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه اکنون بیش از ۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان در این حوزه فعالیت دارند، گفت: ستاد توسعه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، راه را برای توسعه پژوهش‌ها، تحقیقات و محصولات و خدمات دانش‌بنیان کشت سلولی فراهم می‌کند./مهر

کپی