اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

سلول درمانی برای درمان زوج‌های نابارور

سلول درمانی برای درمان زوج‌های نابارور

«سلول‌درمانی یکی از روش‌های نوین و امیدبخش است که می‌تواند به کمک زوج‌های نابارور بیاید و شانس بارداری آنها را افزایش دهد.»

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن‌سینا، دکتر سمیه کاظم‌نژاد -  عضو هیات علمی این پژوهشگاه - افزود: طبق آمارهای موجود، حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از زوج‌های کشور با مشکل ناباروری مواجه‌اند. اگرچه به مدد پیشرفت‌های حاصل در حوزه فناوری‌های کمک‌باروری، بخش عمده‌ای از زوج‌های نابارور از درمان مؤثر بهره‌مند می‌شوند، اما هنوز گروهی از زوج‌ها به درمان‌های معمول پاسخ نمی‌دهند.

دبیر علمی سمینار کاربرد سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در درمان ناباروری خاطرنشان کرد: این پژوهشگاه وبیناری با موضوع کاربرد سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در درمان ناباروری برگزار می‌کند. هدف اصلی برگزاری این سمینار معرفی پیشرفت‌ها و دستاوردهای این حوزه در درمان ناباروری در ایران و جهان است.

کاظم‌نژاد بیان کرد: این سمینار ۱۴ و ۱۵ مرداد سال جاری با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پژوهشگاه رویان برگزار می‌شود و با توجه به گستردگی موضوعات، دو پنل به کاربرد سلول‌درمانی و پزشکی بازساختی در درمان ناباروری زنان و یک پنل به کاربرد و جایگاه سلول‌درمانی و پزشکی بازساختی در درمان ناباروری مردان اختصاص دارد. این سمینار دارای امتیاز آموزش مداوم است.

این جنین‌شناس ادامه داد: چهار محور اصلی این سمینار، یعنی کاربرد و جایگاه سلول‌درمانی در درمان ناباروری زنان، کاربرد و جایگاه سلول‌درمانی در درمان ناباروری مردان، تازه‌ها و کاربرد مهندسی بافت در درمان ناباروری و نقش بانک سلولی در درمان ناباروری، فرصتی برای ارائه جامع و کامل مباحث این حوزه در اختیار محققان قرار می‌دهد.

وی افزود: پژوهش‌های گسترده‌ای در این حوزه در سراسر جهان در حال انجام است و دانشمندان و پژوهشگران کشور ما نیز در حوزه سلول‌درمانی دستاوردهای درخشانی داشته‌اند.

کاظم نژاد افزود: پژوهشگاه ابن‌سینا بر آن شد با حضور متخصصان و فعالان این حوزه به منظور بحث درباره فعالیت‌ها و پژوهش‌های موجود و گفت‌وگو درباره کاربردهای سلول‌درمانی و پزشکی بازساختی در عرصه درمان ناباروری این سمینار را برگزار کند.

وی یادآور شد: امید است این سمینار زمینه‌ساز پژوهش‌ها و فعالیت‌های بیشتر در این حوزه شود و پروتکل‌های ارائه‌شده در این سمینار به گسترش کاربرد سلول‌درمانی و پزشکی بازساختی در حوزه درمان ناباروری بینجامد.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این سمینار می‌توانند به وب‌سایت پژوهشگاه ابن‌سینا به نشانی avicenna.ac.ir و یا صفحه اینستاگرام معاونت آموزش این پژوهشگاه به نشانی ari_education@ مراجعه کنند./ ایرنا 

سلول‌های بنیادی و خون قاعدگی برای درمان ناباروری


 

 

کپی