اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰

رئیس جمهوری مصر پس از ۳۰ سال وارد بغداد شد

رئیس جمهوری مصر پس از ۳۰ سال وارد بغداد شد

برهم صالح رئیس جمهوری عراق در فرودگاه بین المللی بغداد از همتای مصری خود عبدالفتاح السیسی استقبال کرد؛ السیسی با هدف شرکت در اجلاس سران مصر ، عراق و اردن به بغداد سفر کرده است .

هدف از اجلاس فعال کردن توافق نامه های اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک که در دو اجلاس گذشته امان و قاهره و با حضور مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق پیش نویس آن امضا شده است اگرچه برخی منابع از همکاری ها و هماهنگی های امنیتی بین سه کشور در این نشست نیز خبر داده اند.

عبد الزهرة الهنداوی سخنگوی وزارت برنامه ریزی عراق به رسانه های عراقی گفت: این نشست سه جانبه فقط برای عراق اهمیت ندارد بلکه برای اردن و مصر نیز حائز اهمیت است.

الهنداوی تصریح کرد: پرونده های گوناگونی روی میر خواهد بود از جمله مسائل اقتصادی، موضوع اتصال برق بین سه کشور عراق، اردن و مصر که اهمیت زیادی برای عراق در زمینه انرژی دارد یکی از این موضوعات مورد یحث خواهد بود.

وی ادامه داد: موضوع خط لوله نفت از بندر بصره به بندر عقبه اردن یکی از مسائل مهم مورد رایزنی و تبادل نظر است.

سخنگوی وزارت برنامه ریزی عراق از طرح ایجاد مسیر مواصلاتی زمینی بین عراق، اردن و مصر و اعلام نام شرکت های مجری طرح در آینده نیز گفت؛ طرحی که به گفته او «جابجایی شهروندان بین سه کشور را با هزینه های پایین میسر می کند».

مقام عراقی از احتمال همکاری بین مصر و عراق در زمینه های کشاورزی و بازسازی کارخانه های عراقی و نیز استفاده از تجربه مصری ها در ساخت مسکن هم خبر داد.

به گفته الهنداوی، «کشورهای دیگری منتظر نتایج نشست سه جانیه عراق، اردن و مصر هستند و حتی برخی کشورها خواستار پیوستن به این محور شده اند.»

گفته شده است که مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق قرار است در سفر به واشنگتن، «وارد طرحی راهبردی به نام شام جدید شود»؛ طرحی اقتصادی با حمایت آمریکا، همکاری اروپایی و پشتیبانی برخی کشورهای عربی./ ایرنا

کپی