اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
ذوالنوری، فریدون عباسی و عیسی‌زاده از ریاست جدا شدند

سه تغییر در جایگاه رؤسای کمیسیون‌ها

سه تغییر در جایگاه رؤسای کمیسیون‌ها

گروه سیاسی/ کمیسیون‌های تخصصی مجلس یازدهم در سال دوم فعالیت خود با تغییراتی در رأس خود روبه‌رو شدند.

پس از آنکه در سالگرد آغاز به‌کار مجلس؛ ترکیب هیأت رئیسه تغییر کرد و عبدالرضا مصری جانشین امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در جایگاه نایب رئیسی شد و محمدحسین فرهنگی، احمد امیرآبادی فراهانی و ناصر موسوی لارگانی هم با رأی مجلسی‌ها از این ترکیب جدا شدند؛ نوبت به کمیسیون‌های تخصصی رسید. در هفته‌ای که گذشت برای جایگاه هیأت رئیسه 12 کمیسیون مجلس تعیین تکلیف شد و انتخابات دیگر کمیسیون‌ها از جمله حقوقی و قضایی و اصل 90 که سال گذشته دیرتر از سایرین تشکیل شده بود؛ هنوز انجام نشده است. در نتیجه این انتخابات سه کمیسیون مهم مجلس رئیس جدید به خود دیدند. کمیسیون اجتماعی؛ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و همچنین کمیسیون انرژی از جمله این کمیسیون‌ها بودند که به ترتیب با مهدی عیسی زاده؛‌ مجتبی ذوالنوری و فریدون عباسی خداحافظی کردند.
در انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری؛ علیرضا منادی سفیدان برای دومین سال رئیس ماند و احمد نادری و محمد مولوی هم به عنوان نواب اول و دوم انتخاب شدند. رضا حاجی‌پور به‌عنوان سخنگو و شیوا قاسمی‌پور و محمدرضا احمدی هم به‌عنوان دبیر اول و دوم این کمیسیون معرفی شدند.
در کمیسیون اجتماعی؛ نمایندگان ولی اسماعیلی را به‌عنوان رئیس انتخاب کردند تا او جانشین مهدی عیسی‌زاده شود که در اجلاسیه اول ریاست این کمیسیون را برعهده داشت. اعضای این کمیسیون همچنین علی بابایی کارنامی و کریم حسینی را به‌عنوان نواب اول و دوم؛ مجید انصاری را به‌عنوان سخنگو و خلیل بهروزی فر و حسین حاتمی را به سمت دبیر اول و دوم انتخاب کردند.
در انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی؛ محمدرضا پورابراهیمی بار دیگر به عنوان رئیس انتخاب شد. همچنین با نظر اعضا؛ سیدکاظم موسوی و سید احسان خاندوزی به‌عنوان نواب اول و دوم؛ غلامرضا مرحبا سخنگو و انور حبیب‌زاده بوکانی و علیرضا زندیان دبیر اول و دوم معرفی شدند.
کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم شاهد مهمترین تغییرات بود و وحید جلال‌زاده جای مجتبی ذوالنوری را گرفت و رئیس این کمیسیون در اجلاسیه دوم مجلس شد. ابراهیم عزیزی و عباس مقتدایی نواب اول و دوم: محمود عباس‌زاده مشکینی؛ سخنگو و علی علیزاده و یعقوب رضازاده هم دبیر اول و دوم این کمیسیون شدند.
با انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون انرژی هم شاهد تغییر در جایگاه ریاست آن بودیم که بر این اساس فریدون عباسی دوانی جای خود را به فریدون حسن‌وند داد. قاسم ساعدی و احمد مرادی به‌عنوان نواب اول و دوم، مصطفی نخعی به عنوان سخنگو و حسین حسین‌زاده و عبدالعلی رحیمی مظفری هم به عنوان دبیر اول و دوم این کمیسیون انتخاب شدند.
در انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات هم حمیدرضا حاجی‌بابایی برای دومین بار رئیس این کمیسیون شد. محمد خدابخشی و سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نواب اول و دوم و محمدمهدی مفتح سخنگو و غلامحسین کرمی و ولی‌الله فرزانه دبیر اول و دوم کمیسیون برنامه و بودجه در اجلاسیه دوم هستند.
ریاست کمیسیون بهداشت و درمان بار دیگر به دست حسینعلی شهریاری افتاد و سیدجلیل میرمحمدی و محمد پاک‌مهر به‌عنوان نواب اول و دوم؛ زهرا شیخی سخنگو و محسن فتحی و رضا آریان‌پور هم دبیر اول و دوم کمیسیون شدند.
در انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها هم؛ جایگاه رئیس بدون تغییر ماند و محمدصالح جوکار برای سال دوم هم ریاست این کمیسیون را برعهده گرفت. نواب اول و دوم این کمیسیون محمد صفری ملک میان و محمدرضا صباغیان؛ سخنگو روح‌الله نجابت و دبیر اول و دوم آن هم رسول فرخی میکال و فاطمه مقصودی هستند.
کمیسیون صنایع و معادن در اجلاسیه دوم هم با ریاست عزت‌الله اکبری تالارپشتی ادامه کار خواهد داد. سیدجواد حسینی‌کیا و احمد رسولی‌نژاد نواب اول و دوم؛ روح‌الله عباسپور سخنگو و فرهاد طهماسبی و بهزاد رحیمی هم دبیر اول و دوم این کمیسیون هستند.
با انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون عمران محمدرضا رضایی کوچی همچنان رئیس باقی ماند و نواب اول و دوم؛ اسماعیل حسین‌زهی و صدیف بدری؛ سخنگو؛ عبدالجلال ایری و دبیر اول و دوم هم احمد جباری و آرا شاوردیان تعیین شدند.
در کمیسیون فرهنگی مجلس همچنان مرتضی آقاتهرانی در جایگاه ریاست ایفای نقش خواهد کرد و نواب اول و دوم این کمیسیون هم بیژن نوباوه وطن و غلامرضا منتظری هستند. مجید نصیرایی هم به‌عنوان سخنگو، زهره سادات لاجوردی و حسین جلالی به‌عنوان دبیر اول و دوم کمیسیون فرهنگی در اجلاسیه دوم انتخاب شدند.
در انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی سیدجواد ساداتی‌نژاد به‌عنوان رئیس ابقا شد و محمدجواد عسکری و علیرضا عباسی نواب اول و دوم؛ احد آزادی خواه؛ سخنگو و علی اکبر علیزاده و ذبیح‌الله اعظمی هم دبیر اول و دوم شدند.

کپی