اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

خانواده فلوید خواهان حبس ابد «شووین» بودند اما بایدن این حکم را مناسب توصیف کرد

محکومیت قاتل فلوید به 22 سال زندان

محکومیت قاتل فلوید به 22 سال زندان

گروه جهان/ سرانجام بعد از گذشت 13 ماه از قتل «جورج فلوید» که به خاطر فشرده شدن گلویش زیر زانوی «درک شووین» افسر سفیدپوست امریکایی جان خود را از دست داد، قاضی دادگاه رأی به محکومیت این افسر خاطی داد و او را به تحمل 22 سال و 6 ماه زندان محکوم کرد.

به گزارش «رویترز»، کیت الیسون، دادستان کل ایالت مینه‌سوتا که مسئول رسیدگی به پرونده قتل فلوید بود، به خبرنگاران گفت: «این حکم طولانی‌ترین محکومیتی است که تا کنون در مورد یک افسر پلیس صادر شده است.» به گفته او، در تاریخ دادستانی امریکا همواره پیگرد مأموران پلیس امری نادر بوده است. او همچنین تأکید کرد: «مجازات تعیین شده امروز، لحظه‌ای برای پاسخگویی واقعی در مسیر عدالت است.» او از تمامی مسئولان اجرای قانون در امریکا خواست این لحظه را درک کرده و از آن برای اصلاح ساختارها استفاده کنند.
در کاخ سفید هم جو بایدن، در تماسی با خانواده جورج فلوید این حکم را مناسب توصیف کرد. اما خانواده فلوید با او هم‌عقیده نیستند. رادنی، برادر فلوید این حکم را تأسف‌برانگیز خواند. راندون ویلیامز، برادرزاده فلوید نیز وقتی از دادگاه خارج شد، گفت: «این ما هستیم که به حبس ابد محکوم شدیم. زیرا دیگر نمی‌توانیم جورج را ببینیم.» با این حال پیتر کاهیل، قاضی پرونده، ضمن ابراز تأثر و همدردی با خانواده فلوید، گفت: «من نمی‌توانم حکم خودم را بر اساس افکار عمومی که از این رویداد جریحه‌دار شدند، بدهم.» او در حالی این حکم را داد که دختر کوچک جورج فلوید، در ویدیویی در دادگاه تأثر همه را برانگیخت. او برای همه تعریف کرد که پدرش چگونه به او کمک می‌کرد تا دندان‌هایش را مسواک کند. شووین، افسر خاطی نیز در این جلسه دادگاه خیلی کوتاه سخن گفت و بدون آنکه بابت کاری که کرده است، عذرخواهی کند، خطاب به خانواده فلوید گفت: «می‌خواهم به خانواده فلوید تسلیت بگویم. امیدوارم همه چیز به شما آرامش خاطر دهد.»
اما آیا این حکم چه کم و چه به عدالت باشد، می‌تواند قوانین را برای همیشه به نفع سیاه‌پوستان و رنگین‌پوستان امریکا تغییر دهد؟ روزنامه «یو اس ای تودی» در تحلیلی معتقد است بله تا حدودی ممکن است. زیرا برای اولین بار در تاریخ قضایی امریکا مردم این کشور مشاهده کردند که دادستانی در قتل یک رنگین‌پوست به دست پلیس سفیدپوست با قاطعیت عمل می‌کند. علاوه بر این، دولت‌های ایالتی و فدرال هم در حال رسیدگی به تخلفات سیستماتیک در اداره پلیس امریکا هستند. علاوه بر این در این پرونده مردم شاهد شهادت دادن شماری از نیروهای سفیدپوست پلیس علیه افسر خاطی بودند. بنابراین همین که امریکا نشان می‌دهد می‌تواند یک افسر پلیس را بابت کاری که کرده است مجازات کند، خود بی سابقه و گامی ولو کوچک در مسیر عدالت است. این مجازات می‌تواند مانع به وجود آمدن درک شووینی دیگر در امریکا شود که به خود حق می‌دهد زانو بر گلوی فردی بگذارد که تصور می‌شود خاطی است.

کپی