اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

اولین تغییر رسمی جایگاه پس از دو سال تعطیلی؛

سقوط فوتبال زنان ایران در رنکینگ فیفا

سقوط فوتبال زنان ایران در رنکینگ فیفا

در جدیدترین رنکینگ اعلام شده از سوی فیفا، تیم ملی فوتبال زنان ایران در رنکینگ سقوطی دو پله‌ای را تجربه کرده است.

در شرایطی که تیم ملی فوتبال زنان ایران از رنکینگ فیفا به دلیل عدم برگزاری مسابقه رسمی حذف شده بود، با تغییر نظر فیفا و تغییر گستره و پارامتر سنجش تیم‌های ملی با توجه به شرایط کرونایی و بررسی فعالیت‌های دو ساله آن‌ها، نام تیم ملی فوتبال زنان ایران بدون تغییر در جایگاه هفتادم بار دیگر به رنکینگ فیفا بازگشت.

اما با حضور مدیران جدید در فدراسیون فوتبال، تغییرات ویژه در حوزه زنان هم کلید خورد و در اولین گام به سرعت شرایط تیم ملی فوتبال زنان تعیین تکلیف شد و مریم ایراندوست به عنوان سرمربی معرفی شد و هم‌چنین برنامه‌ریزی ویژه‌ای در مسیر رسیدن به جام ملت‌های آسیا و موفقیت در این تورنمنت انجام گرفت.

اولین گام، پس از گذراندن چند اردوی آماده‌سازی، استفاده از موقعیت فیفادی ماه ژوئن 2021 بود که با برنامه‌ریزی فدراسیون فوتبال، کاروان تیم ملی فوتبال زنان راهی بلاروس شد تا دو دیدار دوستانه مقابل تیم‌های ملی بلاروس و ازبکستان انجام دهد که این دو مسابقه با شکست شاگردان ایراندوست همراه شد.

این شکست باعث شد تا در جدیدترین رنکینگ فیفا که روز گذشته اعلام شد، تیم ملی فوتبال زنان ایران با از دست دادن 7 امتیاز و رسیدن به امتیاز 1351، در جدول سقوطی دو پله‌ای را داشته باشد و به جایگاه هفتاد و دوم برترین تیم‌های ملی فوتبال زنان برود.

بدون‌تردید برنامه‌ریزی مناسب برای استفاده از فیفادی‌های پیش‌رو و هم‌چنین حضور در تورنمنت مقدماتی جام ملت‌های آسیا می‌تواند سرنوشت تیم ملی فوتبال زنان را در رنکینگ فیفا تغییر دهد و پس از مدت‌ها، سیر صعودی در رنکینگ فیفا به سود شاگردان مریم ایراندوست به جریان بیفتد؛ ضمن آن‌که تغییر ایجاد شده در رنکینگ، برای اولین‌بار پس از تقریبا دو سال تعطیلی رقابت‌های ملی در فوتبال زنان ایران بود.

پنج تیم برتر در رنکینگ فیفا در حوزه فوتبال ملی زنان

گفتنی است تیم‌های ملی آمریکا، آلمان، فرانسه، هلند و سوئد پنج تیم برتر در رنکینگ فیفا در حوزه فوتبال ملی زنان به شمار می‌آیند./ ورزش سه

کپی