اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

داروهای استاتین سرطان را در بیماران دچار نارسایی قلبی عقب می‌اندازد

داروهای استاتین سرطان را در بیماران دچار نارسایی قلبی عقب می‌اندازد

مطالعه‌ای که به تازگی منتشر شده نتایج مصرف استاتین را برای یک دوره چهار ساله پیگیری کرده و نشان داد تجویز داروهای استاتین برای بیماران مبتلا به نارسایی قلبی خطر ابتلای آنان را به سرطان و مرگ ناشی از سرطان کاهش می‌دهد.

این مطالعه که در مجله قلب اروپا (European Heart Journal) منتشر شد، نشان می‌دهد در مقایسه با کسانی که استاتین مصرف نکرده‌اند، کسانی که از این داروها استفاده می‌کنند، ۱۶ درصد کمتر احتمال ابتلا به سرطان دارند. همچنین احتمال مرگ بر اثر سرطان نیز در کسانی که استاتین مصرف می‌کنند، ۲۶ درصد کمتر است.

تحقیقات قبلی نشان داده است تعداد زیادی از بیماران مبتلا به نارسایی قلب، به سرطان مبتلا می‌شوند.

متخصصان این پدیده را ناشی از عوامل مشترک بین سرطان و نارسایی قلبی می‌دانند که سازمان ملی بهداشت انگلیس آن را ناتوانی قلب در پمپاژ کافی خون در بدن تعریف می‌کند.

این عوامل مشترک، شامل التهاب و برخی زمینه‌های ژنتیکی است.

با این حال، این مطالعه مبتنی بر مشاهده وضعیت بیماران قلبی که بیش از ۸۷ هزار نفر را در هنگ کنگ بررسی کرده است،  بزرگ‌ترین تحقیق از این نوع برای بررسی ارتباط مستقیم بین استفاده از استاتین و خطرات مرتبط با پیشرفت سرطان و مرگ ناشی از سرطان در میان بیماران مبتلا به نارسایی قلبی است.

به گزارش ایندیپندنت، استاتین‌ها داروی مهار HMG-CoA ردوکتاز هستند که برای کاهش چربی خون تجویز می‌شود و به کنترل بیماری قلبی و کاهش مرگ و میر افراد مبتلا به بیماری‌های قلب‌وعروق کمک می‌کند. از این دسته از داروها معمولا برای کاهش‌ کلسترول نیز در درمان بیماران مبتلا به کلسترول بالا استفاده می‌شود./ ایسنا 

مبتلایان به سرطان می‌توانند واکسن کرونا بزنند

قرص‌های استاتین؛ شبیه ترمز سرطان عمل می‌کنند

داروی نازایی، خطر سرطان سینه را افزایش نمی‌دهد

تاثیر مثبت داروهای استاتین برای بیماران مبتلایان به کرونا

 

 

کپی